ΜΠΑΣΚΕΤ

Παναθηναϊκός: Η Ρεάλ Μαδρίτης πήρε την «εκδίκησή» της και τον υποχρέωσε στη δεύτερη σερί ήττα με άμυνα που προβλημάτισε

Η Ρεάλ Μαδρίτης πήρε το... αίμα της πίσω μετά τον χαμένο περσινό τελικό από τον Παναθηναϊκό.

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα με σκορ 90-86 από τη Ρεάλ Μαδρίτης στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Euroleague και βρίσκεται πλέον στο 2-2.

Οι Πράσινοι μετά την ήττα από την Παρί, δεν τα κατάφεραν και κόντρα στους Ισπανούς, με τον Κέντρικ Ναν πάντως να είναι ο κορυφαίος με 23 πόντους, έξι ασίστ και τέσσερα ριμπάουντ.

Το ματς είχε εξαρχής ένα ιδιαίτερο ενδιαφέρον λόγω του ότι αποτελεί και ένα remake του πρόσφατου τελικού της Euroleague όπου οι Πράσινοι κατέκτησαν το τρόπαιο.

Οι Ισπανοί μπήκαν αποφασισμένοι να επιβάλουν τον δικό τους ρυθμό στο παρκέ, χτίζοντας γρήγορα σερί 8-0, ενώ μέσα σε πέντε λεπτά είχαν 5/6 τρίποντα με το σκορ να πηγαίνει στο 19-5, αναγκάζοντας τον Αταμάν να προχωρήσει σε αλλαγές. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να μαζέψουν τη διαφορά με την είσοδο των Χουάντσο και Παπαπέτρου και το κατάφεραν, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 28-19.

Σταθερά πίσω στο σκορ ήταν οι Πράσινοι, οι οποίοι ωστόσο κατάφεραν να… ροκανίσουν τη διαφορά στη δεύτερη περίοδο και με το επιμέρους 15-19 έκλεισαν το ημίχρονο στο 43-38.

Ο Μούσα μπήκε με… φόρα στο δεύτερο ημίχρονο πετυχαίνοντας τους επτά πρώτους πόντους της ομάδας του, ενώ με τρίποντο του Ναν το σκορ έφτασε στο 50-48. Ο Αμερικανός, όπως και οι Πράσινοι συνολικά φαίνεται πως άρχισαν να «χάνουν το μυαλό τους», αφού δεν είχαν την απαραίτητη συγκέντρωση και με σερί 9-0 η Ρεάλ ξέφυγε και πάλι (59-48).

Παπαπέτρου και Ερνανγκόμεθ ήταν πρωταγωνιστές, ενώ κάποια ξεσπάσματα επιθετικά είχε και ο Ναν. Ωστόσο, ο Αταμάν έπαιρνε λίγα πράγματα από τον Λεσόρ (4π.) και τους περιφερειακούς  του (Σλούκας, Γκραντ και Μπράουν έχουν μαζί 5π. με 2/4 σουτ). Έτσι, η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 70-58.

Ο Καμπάτσο ήταν εξαιρετικός για τους γηπεδούχους, ενώ ο Ναν ανέβασε… στροφές και πήρε στις πλάτες του επιθετικά τον Παναθηναϊκό. Οι «Πράσινοι» επέστρεψαν από το -17, μείωσαν στους 7 στο τελευταίο πεντάλεπτο, ωστόσο δεν κατάφεραν να φτάσουν στην απόλυτη ανατροπή με το 90-86 να είναι το τελικό σκορ.

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης

ΕΧΕΙΣ ΔΕΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΤΗΣ INTERWETTEN;

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Παναθηναϊκός: Η Ρεάλ Μαδρίτης πήρε την «εκδίκησή» της και τον υποχρέωσε στη δεύτερη σερί ήττα με άμυνα που προβλημάτισε», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για περισσότερα σχετικά άρθρα επιλέξτε παρακάτω.