ΜΠΑΣΚΕΤ

Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 85-86: Ο Ολυμπιακός πήρε τον πρώτο τίτλο, το Σούπερ Καπ, στον… σούπερ τελικό με τον Παναθηναϊκό

Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 85-86 σε έναν σπουδαίο τελικό αν και κρινόταν το Σούπερ Καπ, ωραίο θέαμα και από τους δύο

Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός θα δώσουν μεγάλα ματς φέτος στο μπάσκετ, τον πρώτο τελικό τον έδωσαν στο Σούπερ Καπ. Αν και οι δύο ανέτοιμοι, το παιχνίδι ήταν… διασκεδαστικό. Με τους δύο κοντά στο σκορ και τον Ολυμπιακό να παίρνει και πάλι τον τίτλο. Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός στο 85-86 τελικό σκορ.

Ο Ολυμπιακός είχε τον Ντόρσεϊ να τον κρατά σε ένα μεγάλο διάστημα του ματς. Στη συνέχεια ανέλαβε ο Βεζένκοφ. Πολύ καλός ο Γκριγκόνις για τον Παναθηναϊκό αλλά κομβικός ο Σλούκας για να γυρίσει στο ματς η ομάδα του.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός ήταν εκείνος που είχε το προβάδισμα. Τόσο στο πρώτο όσο και στο δεύτερο 10λεπτο. Συνήθως μια διαφορά στο +5. Με μπροστάρη τον Ντόρσεϊ, που κάποια στιγμή είχε και 4 στα 4 τρίποντα.

Ο Παναθηναϊκός είχε καλύτερο τον Γκραντ, από κοντά Γκριγκόνις, Λεσόρ και τον Σλούκα να δίνει σύνθημα μείωσης της διαφοράς. Αυτό έγινε στο 33-34 αλλά στο τέλος του ημιχρόνου ο Ολυμπιακός πήγε με +7.

Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, οι νικητές βρέθηκαν μέχρι και στο +9 αλλά ο Παναθηναϊκός με σούπερ Σλούκα το γύρισε και προηγήθηκε. Οι «ερυθρόλευκοι» όμως είχαν πολλές λύσεις στην επίθεση.

Στο τέλος προηγήθηκαν ακόμα και με 9 ξανά αλλά κάποια εύκολα λάθη, κράτησαν το ματς έως και το τέλος. Ο Φουρνιέ είχε 1 στις 4 βολές, ο Γκριγκόνις έβαλε 3 βολές σε φάουλ πάλι από τον Γάλλο. Με μια βολή ο Ντόρσεϊ έκανε το 82-86 και ένα τρίποντο του Ναν απλά έκλεισε το σκορ.

Ωραίο ματς. Θα γίνει χαμός φέτος.

Ένα ντέρμπι πάντα έχει τα δικά του. Το πρόβλημα με την μπασκέτα. Ενώ στο τέλος υπήρξε ένταση ανάμεσα στον πάγκο του Παναθηναϊκού και οπαδούς του Ολυμπιακού.

Τα 10λεπτα: 16-21, 38-45, 62-63, 85-86.

Παναθηναϊκός (Αταμάν): Παπαπέτρου 6, Γκραντ 12, Ναν 15 (3), Λεσόρ 11, Καλαϊτζάκης, Σλούκας 18 (3), Γκριγκονις 19 (4), Ερνανγκόμεθ 2, Γιούρτσεβεν 2.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουίλιαμς-Γκος 3 (1), Ράιτ 9, Βεζένκοβ 20 (3), Ντόρσεϊ 19 (4),Φουρνιέ 7 (1), Γουόκαπ 4, Βιλντόσα 4, Παπανικολάου, Πίτερς 2, Πετρούσεβ 18 (1).

ΠΕΝΤΕ ΕΥΡΩ FREEBET!

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 85-86: Ο Ολυμπιακός πήρε τον πρώτο τίτλο, το Σούπερ Καπ, στον… σούπερ τελικό με τον Παναθηναϊκό», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για περισσότερα σχετικά άρθρα επιλέξτε παρακάτω.