Παναθηναϊκός: Σοκαρισμένος ο Χουάντσο

Δεν το πίστευε ο Χουάντσο μετά την ήττα του Παναθηναϊκού από τον Ολυμπιακό.

Παναθηναϊκός: Σοκαρισμένος ο Ερνανγκόμεθ
Συντάκτης: Λευτέρης Παυλίδης Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Απελπιστικά κακός ήταν ο Παναθηναϊκός στον τελικό του Super Cup της Ρόδου. Ο Ολυμπιακός τον διέλυσε με 75-51 και του έδειξε ότι έχει πολύ δρόμο ακόμα.

Ειδικά στο πρώτο ημίχρονο οι «πράσινοι» δεν θύμιζαν επαγγελματική ομάδα. Δεν μπορούσαν με τίποτα να σκοράρουν. Κατέρριπταν το ένα αρνητικό ρεκόρ μετά το άλλο!

Ο Ολυμπιακός έφτασε να τρέξει σερί 27-0. Αυτά δεν συμβαίνουν ούτε σε σχολικά πρωταθλήματα με αποτέλεσμα να μην μπορεί κανείς μετά το τέλος του αγώνα να δικαιολογήσει την εικόνα του πρώτου 20λεπτου.

Σχετική ερώτηση έγινε και στον Χουάντσο μετά το τέλος του αγώνα. Ο Ισπανός μίλησε στην κάμερα της ΕΡΤ. Μεταξύ άλλων ήταν λογικό να τον ρωτήσουν γιατί ο Παναθηναϊκός παρουσιάστηκε τόσο κακός στις δύο πρώτες περιόδους.

Έδειχνε και εκείνος σοκαρισμένος. Σαν να μην είχε λόγια. «Δεν έχω καμία εξήγηση για το τι έγινε στο πρώτο ημίχρονο», είπε αρχικά. Στη συνέχεια προσέθεσε πως «πρέπει να το ξεχάσουμε, να δούμε τα λάθη μας και να βελτιωθούμε άμεσα. Το παιχνίδι της Euroleague θα είναι ένα τελείως διαφορετικό ματς».

Ακόμη ο Χουάντσο εξέφρασε μία σιγουρά πως ο Παναθηναϊκός θα είναι εντελώς διαφορετικός στο επόμενο παιχνίδι. Παράλληλα είπε πως η ομάδα του δεν ήταν έτοιμη γι’ αυτό τον αγώνα, αυτόν της Παρασκευής (6/10) για την πρεμιέρα της Euroleague απέναντι στον Ολυμπιακό.