ΜΠΑΣΚΕΤ

Παναθηναϊκός: Τα λάθη Αταμάν με Παρί!

O Παναθηναϊκός παρουσιάστηκε κατώτερος των περιστάσεων και ηττήθηκε.

Στην πρώτη του ήττα στη Euroleague υποχρεώθηκε ο Παναθηναϊκός, από τη… σταχτοπούτα της διοργάνωσης Παρί μέσα στο Παρίσι με 84-80.

Οι «πράσινοι» ήταν αρκετά προβληματικοί από την αρχή της αναμέτρησης, κάνοντας πολλά λάθη, χάνοντας αμυντικά ριμπάουντ και δίνοντας την ευκαιρία στην Παρί να τρέξει στο γήπεδο και να του δημιουργήσει πολλά θέματα.

Ενώ βρέθηκε από νωρίς να κυνηγάει και έφτασε η διαφορά ακόμα και στο 42-27, για να καταφέρει κάπως να… ξυπνήσει η ομάδα της Αθήνας και να μειώσει προκειμένου να πάει στο ημίχρονο με 45-39.

Κάπου εκεί ο Εργκίν Αταμάν, ξέροντας ότι η ομάδα του έχει θέματα και δεν είναι έτοιμη, όντας ακόμα νωρίς στη χρονιά, αποφάσισε να κλείσει το rotation.

Είναι ενδεικτικό ο Τσεντί Οσμάν και ο Ιωάννης Παπαπέτρου δεν προσέφεραν με μόλις 11 λεπτά, ενώ από 15 λεπτά είχαν οι Κώστας Σλούκας και Ντίνος Μήτογλου, που ήταν και άφαντοι, με μόλις δύο πόντους ο καθένας, που ξέρουμε ότι αποτελούν βαρόμετρο.

Παναθηναϊκός: Πάλι το… κουπί Λεσόρ, Ναν και Γκραντ!

Το κλείσιμο του rotation έφερε τον Παναθηναϊκό σιγά-σιγά κοντά στο σκορ, με την Παρί όντας τελείως άπειρη, παίζοντας απέναντι στον πρωταθλητή της Euroleague.

Ωστόσο στα τελευταία κρίσιμα λεπτά, δεν υπήρχε το καθαρό μυαλό, με τα βασικά… γρανάζια να έχουν πάρει πάρα πολύ χρόνο, ειδικά μετά από ένα απαιτητικό ματς απέναντι στον ΠΑΟΚ, που χάλασαν πολλή ενέργεια.

Ο Ματίας Λεσόρ ήταν και πάλι ο κορυφαίος για τους… πράσινους, προσπαθώντας να τα κάνει όλα μόνος του, με 19 πόντους και 11 ριμπάουντ, μένοντας 30 λεπτά στο παρκέ.

Την ίδια μοίρα είχε και ο Τζέριαν Γκραντ που αν και δεν ήταν πολύ καλός, έμεινε μέσα στον αγώνα πάνω από 30 λεπτά λόγω της άμυνας που μπορεί να παίξει.

Ενώ την τριάδα που δεν έβγαινε με τίποτα έκλεισε ο Κέντρικ Ναν που αγωνίστηκε για 28 λεπτά, σκοράροντας 16 πόντους και μαζεύοντας 8 ριμπάουντ.

Κόντρα σε μία νεοφώτιστη ομάδα, ο Εργκίν Αταμάν έκανε αρκετά λάθη, δείχνοντας ότι στα κρίσιμα σημεία δε δείχνει εμπιστοσύνη στους νεοφερμένους.

Ακόμα και στον Λορέντζο Μπράουν που ενώ είχε 14 πόντους σε 18 λεπτά, δεν του έδωσε παραπάνω χρόνο, στη θέση ή του Σλούκα ή του Γκαρντ για να έχει μεγαλύτερη επιθετική απειλή.

Ο Τούρκος κόουτς είναι ξεκάθαρο ότι πρέπει να αρχίσει να ανοίγει το rotation, αφού με τα συνεχόμενα παιχνίδια δε γίνεται να αντέξουν οι παίκτες, ενώ δε χρειάζεται να ξεφεύγει τόσο πολύ με τη διαιτησία, από τη στιγμή που αγωνίζεται απέναντι σε ένα σύνολο που θα έπρεπε να επικρατήσει με άνεση.

Πλέον απέναντι στη Ρεάλ Μαδρίτης, που είναι… πληγωμένη δεν μπορεί να πάει με το ίδιο στυλ και χρειάζεται να πάρει πολλά περισσότερα, ειδικά από τους Έλληνες παίκτες.

ΒΟΜΒΑ! ΗΡΘΕ ΝΕΑ ΣΤΟΙΧΗΜΑΤΙΚΗ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΜΟΙΡΑΖΕΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΔΩΡΑ*!

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Παναθηναϊκός: Τα λάθη Αταμάν με Παρί!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για περισσότερα σχετικά άρθρα επιλέξτε παρακάτω.