ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ

Προμηθέας – ΠΑΟΚ 100-86: Τον διέλυσε και «πέταξε» στο Final 4!

Με εκπληκτικό μπάσκετ οι Πατρινοί έκλεισαν θέση στο Final 4 του Κυπέλου Ελλάδος

Προμηθέας - ΠΑΟΚ 100-86: Το +25 στο ημίχρονο ήταν αρκετό για να προκριθούν οι Πατρινοί στο Final Four του Κυπέλλου Ελλάδος
Συντάκτης: Σπύρος Γιαννόπουλος Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Χάρη σε ένα μαγικό πρώτο ημίχρονο όπου σκόραρε 60 πόντους, ο Προμηθέας επικράτησε του ΠΑΟΚ με 100-86 και προκρίθηκε στο Final 4 του Κυπέλλου.

Με μόλις δέκα παίκτες στη διάθεσή τους, οι Πατρινοί έπαιξαν στο κόκκινο κατά τα δύο πρώτα δεκάλεπτα και δικαιώθηκαν. Οι 60 πόντοι και το +25 στο ημίχρονο έκαναν τη διαφορά, με τον  «Δικέφαλο» να κάνει μεγάλη προσπάθεια για να γυρίσει το ματς, αλλά τελικώς να αποχαιρετά τον θεσμό.

Έτσι, ο Προμηθέας έκλεισε θέση για το Final 4 του Κυπέλλου Ελλάδος πλαισιώνοντας τους Ολυμπιακό, Παναθηναϊκό και ΑΕΚ, με την διοργάνωση να διεξάγεται το τριήμερο 18-20/2 στα «Δυο Αοράκια».

Η κλήρωση για τους ημιτελικούς είναι προγραμματισμένη για την ερχόμενη Δευτέρα (7/2) στα γραφεία της ΕΟΚ.

Προμηθέας – ΠΑΟΚ: Η ροή του αγώνα

Οι Πατρινοί επέστρεψαν γρήγορα από το μείον τέσσερα (8-12) και μέσα σε δύο λεπτά, ανέτρεψαν την κατάσταση (17/12).

Από τη στιγμή που η ομάδα του Ηλία Ζούρου απέκτησε το προβάδισμα πάτησε γκάζι και δεν κοίταξε πίσω. Η πρώτη περίοδος έκλεισε στο 31-18 και αυτή δεν ήταν η μικρότερη τιμή της διαφοράς.

Το 40-18 στο 12′ προϊδέασε γι’αυτό που θα ακολουθούσε μέχρι το ημίχρονο, με τους Πατρινούς να τρέχουν ένα επιμέρους σερί 32-6 μέσα σε περίπου οκτώ αγωνιστικά λεπτά!

Ο Τζόουνς πάλευε μόνος του απέναντι στους ψηλούς των Πατρινών ωστόσο η άμυνα του ΠΑΟΚ κατέρρεσε σχεδόν σε κάθε κατοχή.

Οι γηπεδούχοι έλεγξαν τα ριμπάουντ και πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 60-35, έχοντας ήδη τρεις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, τους Γκραντ (14π.), Αγραβάνη (11π.) και Σίμπσον (11π.)!

Στην τρίτη περίοδο, ο Προμηθέας χάλασε τα ποσοστά του, όμως διατηρούσε τη διαφορά κοντά στους 20 πόντους.

Την ίδια στιγμή, ο ΠΑΟΚ πίεζε περισσότερο στην άμυνα και εκμεταλλεύτηκε μια σχετική χαλάρωση του Προμηθέα, μειώνοντας σε 78-62 στο 30′ με το τρίποντο του Γκριν.

Μάλιστα, οι Θεσσαλονικείς μείωσαν κι άλλο τη διαφορά με τρίποντο του Μάντζαρη στο 32΄ (81-69).

Σε μονοψήφιο επίπεδο έπεσε για πρώτη φορά 5:40 πριν το τέλος, με τον  Μάλιστα ο Λαβ να κάνει το 84-75΄.

Ο Λαβ ήταν μια επιθετική όαση για τον ΠΑΟΚ, αλλά δεν έφτανε για να καλύψει το handicap. Ο Προμηθέας βρήκε απαντήσεις και με το τρίποντο του Άντριτς που έκανε το 93-79 στα 3:10, τελείωσε την πρόκριση.