ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ

Στο τέλος ήταν… Προμηθέας

Ήταν πίσω στο σκορ ο Προμηθέας σχεδόν σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης με το Λαύριο στην Πάτρα, όμως ανέβασε… στροφές στο τέλος και κατάφερε να πάρει τη νίκη με 75-70 και έκανε το 1-0 στη σειρά της προημιτελικής φάσης της Stoiximan.gr Basket League. Με τον Νίκο Γκίκα (19 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ) να...

Συντάκτης: Νότα Μουστάκα Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Με τον Νίκο Γκίκα (19 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ) να είναι για ακόμη μια φορά εξαιρετικός και αποτελεσματικός στα κρίσιμα σημεία και τον Πράδερ (14π., 2ρ., 1ασ.) σε… μεγάλα κέφια, η ομάδα του Μάκη Γιατρά κατάφερε να «κλέψει» τη νίκη από το Λαύριο στο τέλος. Φοβερή εμφάνιση έκαναν και ο Μο Φαγιέ (11 πόντοι, 11 ριμπάουντ), αλλά και ο Μιλόσεβιτς (12π., 4ρ., 2ασ.).

Αποτελεσματική ήταν η βοήθεια του Δημακού, ο οποίος έπαιξε μόλις 4:09 λεπτά, αλλά ήταν εκείνος που με το τρίποντό του χάρισε την ισοφάριση στον Προμηθέα (64-64) 4 λεπτά πριν από το τέλος της αναμέτρησης και έκανε την αρχή για την ανατροπή.

Από τους φιλοξενούμενους, κορυφαίος ήταν ο Μουρ (19π.) και Ουίγκινς (17π., 10ρ.), ωστόσο δεν ήταν αρκετοί ώστε να φτάσει η ομάδα τους στην επικράτηση.

Η ομάδα της Πάτρας δεν βρήκε ρυθμό από την αρχή του αγώνα, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν προβάδισμα +6 (9-15) στο 7′. Οι Γκίκας και Σαλούστρος βγήκαν… μπροστά και μείωσαν πολύ γρήγορα σε 14-15, όμως το Λαύριο ολοκλήρωσε το δεκάλεπτο στο +4 (18-22). Στο 15′ η ομάδα του Χρήστου Σερέλη Έφτασε στο +9 (20-29), όμως οι γηπεδούχοι «μάζεψαν» τη διαφορά πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με σκορ 31-35.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Πατρινοί συνέχισαν να βλέπουν την… πλάτη του Λαυρίου, κάτι που έγινε και μέχρι τα μέσα της τελευταίας περιόδου. Εκεί, οι παίκτες του Προμηθέα ανέβασαν στροφές και έχοντας την ψυχολογία με το μέρος τους βρήκαν τις λύσεις για να ισοφαρίσουν το ματς (64-64 04:01 για το τέλος). Με το παιχνίδι να είναι ντέρμπι μέχρι και το τελευταίο λεπτό, οι Πράδερ και Φαγιέ «σκότωσαν» την άμυνα του Λαυρίου στο τέλος χάρισαν τη νίκη στην ομάδα τους.

Τα δεκάλεπτα: 18-22, 31-35, 48-52, 75-70.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Τουτζιαράκης, Γκίκας 19 (7/10 σουτ, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Φαγιέ 11 (11 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σαλούστρος 9, Πράδερ 14, Λίποβι 3, Γερομιχαλός, Δημάκος 3, Ελις 4 (7 ριμπάουντ), Μιλόσεβιτς 12.

ΛΑΥΡΙΟ MEGABOLT (Σερέλης): Νίξον 12, Κακλαμανάκης 1 (8 ριμπάουντ), Γουίγκινς 17 (10 ριμπάουντ), Μέιερ 7, Μουρ 19, Νουάμου 8, Παπαδημητρίου, Κουζέλογλου 4, Βεργίνης 2, Περράκης.