ΜΠΑΣΚΕΤ

Πρώτη νίκη ο Ολυμπιακός με καταλυτικό Φουρνιέ – Επέστρεψε κι αποθεώθηκε ο Φαλ (vid)

Ο Ολυμπιακός έκανε ντέρμπι το ματς με τη Ζαλγκίρις όμως τελικά πήρε τη νίκη με 74-68 χάρη σε συνεχόμενες βολές του Βεζένκοφ

Ο Ολυμπιακός έκανε ντέρμπι το παιχνίδι με τη Ζαλγκίρις όμως τελικά πήρε τη νίκη με 74-68 στο ΣΕΦμ, έχοντας κορυφαίο τον Εβάν Φουρνιέ με 15π.
Συντάκτης: Αλέξανδρος Κωτάκης Χρόνος ανάγνωσης: 4 λεπτά

Παίζοντας ικανοποιητικά μόνο κατά διαστήματα, ο Ολυμπιακός επικράτησε της Ζαλγκίρις Κάουνας με 74-68 στο ΣΕΦ και έστω και αρκετά αγχωτικά πέτυχε την πρώτη του νίκη για φέτος στην Euroleague.

Οι ερυθρόλευκοι ήταν άστοχοι σε βολές (28/43) και τρίποντα (4/17), έκαναν πολλά λάθη (19), έχασαν 18 αμυντικά ριμπάουντ είχαν όμως έναν «ζεστό» Εβάν Φουρνιέ (15π., με 4/7β., 4/8διπ. και 1/3τριπ., 5ριμπ., 2κλ., 2λ.) που έκανε το καλύτερο παιχνίδι του ως τώρα με την φανέλα του Ολυμπιακού.

Μοναδικός άλλος διψήφιος σε πόντους από την ελληνική ομάδα ο Βεζένκοφ με 17 πέτυχε τους περισσότερους πόντους με βολές (11/13), αρκετές στα τελευταία κρίσιμα λεπτά.

Από την πλευρά της η Ζαλγκίρις που αποδείχθηκε σκληροτράχηλη ομάδα παρά την αστοχία της (8/35 τρίποντα και 14/35  δίποντα) είχε κορυφαίους τους Ντειβίντας Σιρβίντις με 17 πόντους και Σιλβέιν Φρανσίσκο με 13.

Ο Ολυμπιακός μπήκε φορτσάτος στο πρώτο δεκάλεπτο (παρά το φτωχό 4-0 μετά από 3,5 λεπτά στο ξεκίνημα) και πιέζοντας πολύ στη μπάλα κράτησε τους Λιθουανούς στους μόλις 6 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο!

Την ίδια ώρα ο ίδιος έβρισκε λύσεις από διάφορους παίκτες (Βεζένκοφ, Φουρνιέ, Γκος) και ολοκληρώνοντας την πρώτη περίοδο με εντυπωσιακό τρίποντο buzzer beater του Παπανικολάου, έφτασε τους 21 πόντους. Αυτό ήταν το μοναδικό δεκάλεπτο από τα τέσσερα που ο Ολυμπιακός είχε προβάδισμα στο επιμέρους σκορ καθώς στα υπόλοιπα οι φιλοεξενούμενοι σκόραραν περισσότερο!

Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως η ομάδα του Μπαρτζώκα δεν είχε την ίδια «φρεσκάδα». Ισως θεώρησε οτι το παιχνίδι είχε σχεδόν κριθεί και έτσι αντιμετώπισε αρκετές δυσκολίες στο σκοράρισμα μένοντας στους 14π. ενεργητικό.

Άλλωστε δεν ήταν δυνατό η Ζαλγκίρις να συνεχίσει με τόσο κακό πρόσωπο και όπως αποδείχθηκε οι φωνές του Αντρέα Τρνικιέρι αφύπνισαν τους παίκτες του και στις δυο μεριές του παρκέ. Μπραζντέικις, Λεκαβίτσιους και Συλβέν έδωσαν επιθετικές λύσεις και κάπως έτσι πήγαμε στο ημίχρονο με τους Λιθουανούς να «μαζεύουν» την κατάσταση στο -11 (35-24).

Ούτε η τρίτη περιόδος ήταν σπουδαία για τον Ολυμπιακό, παρά το γεγονός οτι στο ξεκίνημα με σερί καλάθια των Φουρνιέ και Βεζένκοφ οι Πειραιώτες προηγήθηκαν με 40-27 και 45-31.

Η καλή άμυνα των φιλοξενούμενων οδήγησε τους γηπεδούχους σε αρκετά επιθετικά «μπλακ-άουτ», με αποτέλεσμα η Ζαλγκίρις να κρατιέται κοντά στο σκορ και μάλιστα να ρίξει τη διαφορά κάτω από τους 10 (48-39 με Γκεντράιτις, Σιρβίντας).

Παράλληλα ο Μπαρτζώκας βλέποντας τους Ράιτ και Πετρούσεφ πήρε την απόφαση να ρίξει στο παιχνίδι τον Φαλ. Ο Γάλλος πάτησε στο παρκέ με 2:12 για το τέλος της 3ης περιόδου και αποθεώθηκε από τον κόσμο του Ολυμπιακού που είχε καιρό να τον δει αγωνιζόμενο. Το χειροκρότημα των οπαδών έγινε ακόμη πιο δυνατό όταν ο Φαλ πέτυχε καλάθι και φάουλ για το 50-41, έστω κι αν αστόχησε στη βολή.

Εν τέλει 06:28 ο ύψους 2,18μ. καλαθοσφαιριστής έμεινε στο ματς για 6:28 στα οποία είχε μόλις 2π. (1/1διπ., 0/3β., 1ασ., μηδέν ριμπ., 2λαθη) δείχνοντας οτι θέλει ακόμη χρόνο προκειμένου να επανέλθει πλήρως. Βοήθησε όμως τους συμπαίκτες τους ψηλούς που ήταν φορτωμένοι με φάουλ να προφυλαχθούν και να μπουν αργότερα όταν υπήρχε ανάγκη.

Ωστόσο ένα καλάθι του Σμάιλαγκιτς στην εκπνοή της 3ης περιόδου διαμόρφωσε το σκορ στο 52-43, με την Ζαλγκίρις να μένει «μέσα στο παιχνίδι».

Ένα τρίποντο του Σιλβέιν στις αρχές της 4ης άγχωσε ακόμη περισσότερο την ελληνική ομάδα (52-46), όμως δυο σερί τρίποντα από Βιλντόζα και Παπανικολάου έδωσαν εκ νέου διψήφιο «αέρα» (58-48).

Η ομάδα του Τρινικιέρι επέστρεψε εκ νέου πληγώνοντας τον Ολυμπιακό από το τρίποντο (67-65 με 1:24 για το τέλος), όμως ένα καλάθι και φάουλ του Βεζένκοφ (69-65, η βολή δεν μπήκε), 1/2 βολές του Παπανικολάου (πήρε επιθετικό ριμπάουντ) κι ακόμη 2/2 του Σάσα επικράτησε με

Επόμενος αντίπαλος η Αρμάνι Μιλάνο την οποία αντιμετωπίζει και πάλι στο ΣΕΦ, στις 15 του μηνός και ώρα 21:15.

Ολυμπιακός – Ζαλγκίρις Κάουνας 74-68

Τα δεκάλεπτα: 21-6, 35-24, 52-43, 74-68