ΞΕΝΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ

Φενέρμπαχτσε – Εφές 86-79: Έργο Σλούκα

Συντάκτης: Μαντώ Καψάλη Χρόνος ανάγνωσης: 1 λεπτό

Μετά από τρεις σερί ήττες σε Κύπελλο Τουρκίας, President’s Cup και Ευρωλίγκα, η Φενέρμπαχτσε έσπασε το ρόδι απέναντι στην Εφές και ταυτόχρονα έκλεισε το στόμα του Εργκίν Αταμάν ο οποίος είχε δηλώσει «θα συνεχίσουμε να τους νικάμε».

Αυτό είχε πει μετά την νίκη της Εφές επί της Φενέρμπαχτσε στην Ευρωλίγκα. Ο Κώστας Σλούκας όμως αποφάσισε να δώσει ένα τέλος στο αρνητικό σερί της ομάδας του και με 7 από τους 16 πόντους του στην παράταση έκρινε τον αγώνα κι έδωσε την νίκη στην Φενέρ με 86-79.

Έτσι, η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς παραμένει πρώτη και αήττητη στην βαθμολογία του πρωταθλήματος Τουρκίας. Ο Σέιν Λάρκιν με 2/2 βολές ισοφάρισε σε 72-72 ενώ είχε προηγηθεί καλάθι του Νίκολα Κάλινιτς.

Ο Σέρβος, ενώ απέμεναν 11’’ για το φινάλε έκανε λάθος (πάτησε την γραμμή) αλλά ο Λάρκιν αστόχησε στο τρίποντο κι έτσι ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση. Το μεγάλο σουτ του Κώστα Σλούκα έκανε το σκορ 78-72 ενώ ακολούθως ο ‘Ελληνας άσος είχε 2/2 βολές για το 83-79 ενώ απέμεναν 38’’ για το τέλος της αναμέτρησης.

Ο Σλούκας είχε 16 πόντους με 4/4 βολές, 3/4 δίποντα και 2/3 τρίποντα ενώ μοίρασε 4 ασίστ, έκανε 1 κλέψιμο και 3 λάθη στα 32’30’’ που έμεινε στο παρκέ.