ΞΕΝΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ

Λοκομοτίβ Κουμπάν: Νίκη με buzzer beater του Κουζμίνσκας

Η Λοκομοτίβ Κουμπάν πέτυχε σπουδαία νίκη επί της Ζιελόνα Γκόρα στην Πολωνία (85-83), με τον Μιντάουγκας Κουζμίνσκας να γίνεται ο “ήρωας” της τελευταίας στιγμής.  Το παιχνίδι από το πρώτο ημίχρονο είχε τον χαρακτήρα του ντέρμπι και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι 39-39. Η τρίτη περίοδος βρήκε την Λοκομοτίβ να...

Λοκομοτίβ
Συντάκτης: Μαντώ Καψάλη Χρόνος ανάγνωσης: 1 λεπτό

Η Λοκομοτίβ Κουμπάν πέτυχε σπουδαία νίκη επί της Ζιελόνα Γκόρα στην Πολωνία (85-83), με τον Μιντάουγκας Κουζμίνσκας να γίνεται ο “ήρωας” της τελευταίας στιγμής.

Το παιχνίδι από το πρώτο ημίχρονο είχε τον χαρακτήρα του ντέρμπι και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι 39-39.

Η τρίτη περίοδος βρήκε την Λοκομοτίβ να κάνει ένα απίστευτο ξέσπασμα και πετυχαίνει 30 πόντους και έθεσε γερές βάσεις για τη νίκη.

Ωστόσο η Πολωνική ομάδα είχε την απάντηση της στο τέταρτο δεκάλεπτο και το παιχνίδι έγινε και πάλι ντέρμπι.

Όταν η μπάλα έκαιγε και το σκορ ήταν 83-83, ο Κουζμίνσκας δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και με καλάθι στο τέλος του χρόνου διαμόρφωσε το τελικό 85-83.

Η Λοκομοτίβ πήρε το σπουδαίο εκτός έδρας διπλό για την VTB και ο άλλοτε παίκτης του Ολυμπιακού σημείωσε 23 πόντους (6/10 δίποντα, 4/7 τρίποντα), 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ σε 27 λεπτά που βρέθηκε στο παρκέ.