ΞΕΝΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ

Σοβαρεύτηκε και… καθάρισε η Ρεάλ, καταιγιστική η Μπασκόνια

Το νικηφόρο σερί της συνέχισε η Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία επικράτησε με 87-75 της Χιπουσκόα την Κυριακή (06/05) για την 31η αγωνιστική της ACB. Αν και η ομάδα του Πάμπλο Λάσο βρέθηκε πίσω στο σκορ με διψήφιο στο πρώτο δεκάλεπτο (12-22), στη δεύτερη περίοδο βρήκε τον… εαυτό της και με το επί μέρους 31-11 πήρε...

Το νικηφόρο σερί της συνέχισε η Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία επικράτησε με 87-75 της Χιπουσκόα την Κυριακή (06/05) για την 31η αγωνιστική της ACB.

Αν και η ομάδα του Πάμπλο Λάσο βρέθηκε πίσω στο σκορ με διψήφιο στο πρώτο δεκάλεπτο (12-22), στη δεύτερη περίοδο βρήκε τον… εαυτό της και με το επί μέρους 31-11 πήρε τα ηνία στην αναμέτρηση και πέτυχε την 28η νίκη.

Ο Σέρχιο Γιουλ φαίνεται πως έχει βρει για τα… καλά ρυθμό και ήταν από τους πρωταγωνιστές του ματς με 18 πόντους και 4 ασίστ. Κορυφαίος σκόρερ των Μαδριλένων ήταν ο Βάλτερ Ταβάρες με 19 πόντους, ενώ είχε και 4 ριμπάουντ και 5 τάπες.

Την ίδια ώρα η Μπασκόνια «διέσυρε» την ουραγό Μπέτις στη Σεβίλλη με 106-60 και παρέμεινε στη δεύτερη θέση μαζί με την Μπαρτσελόνα. Σπουδαίο παιχνίδι έκανε ο Ματ Τζάνινγκ με 21 πόντους, 7 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ συμπλήρωσε ο Τορνίκε Σενγκέλια με 19 πόντους με 5 ριμπάουντ.

Δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη στην έδρα της Εστουδιάντες η Τενερίφη του Φώτη Κατσικάρη. Οι γηπεδούχοι επιβλήθηκαν με 97-92. Την ίδια ώρα, Γκραν Κανάρια επικράτησε της Μάλαγα με 76-55.