ΞΕΝΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ

«Χαλάρωσε» και τα βρήκε… σκούρα η Φενερμπαχτσέ

Το νικηφόρο σερί συνέχισε η Φενερμπαχτσέ στο τουρκικό πρωτάθλημα, καθώς επικράτησε στην εκτός έδρας αναμέτρηση με τη Σακάρια για την 29η αγωνιστική με 83-79. Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς που προετοιμάζεται για τον ημιτελικό του Final Four της Euroleague κόντρα στη Ζαλγκίρις (18/05) πήγε να τα… χάσει στην τελευταία περίοδο. Οι γηπεδούχοι έκαναν το επιμέρους σκορ...

Το νικηφόρο σερί συνέχισε η Φενερμπαχτσέ στο τουρκικό πρωτάθλημα, καθώς επικράτησε στην εκτός έδρας αναμέτρηση με τη Σακάρια για την 29η αγωνιστική με 83-79.

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς που προετοιμάζεται για τον ημιτελικό του Final Four της Euroleague κόντρα στη Ζαλγκίρις (18/05) πήγε να τα… χάσει στην τελευταία περίοδο. Οι γηπεδούχοι έκαναν το επιμέρους σκορ 29-16, ωστόσο δεν ήταν αρκετό για να πετύχουν την ανατροπή.

Ο Τζέισον Τόμπσον ήταν ο κορυφαίος σκόρερ των πρωταθλητών Ευρώπης, ολοκληρώνοντας το ματς με 17 πόντους, ενώ συμπλήρωσε ο Ντίξον με 14 πόντους.

Με αυτή τη νίκη η Φενερμπαχτσέ ανέβασε το ρεκόρ της στο 26-3, παραμένοντας στην πρώτη θέση της βαθμολογίας του τουρκικού πρωταθλήματος.

Τα δεκάλεπτα: 17-24, 42-52, 50-67, 79-83.