ΜΠΑΣΚΕΤ

Ζαλγκίρις- Ολυμπιακός 73-84: Φέρνει τα πλέι οφ στο ΣΕΦ

Μετά από 63 μήνες και έξι σερί ήττες ο Ολυμπιακός έριξε το κάστρο του Κάουνας και πήρε μια πολύ μεγάλη νίκη που τον διατηρεί σε πολύ καλή θέση για το πλεονέκτημα έδρας

Ο Ολυμπιακός πήρε αυτό που ήθελε στο Κάουνας, επικράτησε 84-73 της Ζαλγκίρις και διατηρήθηκε σε θέση ισχύος για το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ της Euroleague.

Απέναντι σε μια πολύ επικίνδυνη ομάδα, ο Ολυμπιακός πήρε μια επαγγελματική νίκη και προχωρά στο στόχο του. Δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι στο Κάουνας οι ερυθρόλευκοι είχαν να νικήσουν από τον Δεκέμβριο του 2016 ενώ μετρούσαν έξι συνεχόμενες ήττες. Όπως επίσης είναι αξιοσημείωτο ότι στην έδρα της Ζαλγκίρις παραδόθηκαν πρόσφατα οι δύο πρωτοπόροι της βαθμολογίας, Μπαρτσελόνα και Ρεάλ Μαδρίτης.

Τρομερή εμφάνιση από τον Κώστα Παπανικολάου και τον Χασάν Μάρτιν που ήταν τα «κλειδιά» στη νίκη του Ολυμπιακού. Οι Πειραιώτες στην τελευταία περίοδο έδειξαν την αποφασιστικότητά τους αλλά και το πόσο συγκεντρωμένοι ήταν στο να πάρουν αυτόν τον αγώνα. Ο Ολυμπιακός είχε 5/9 τρίποντα στην τελευταία περίοδο ενώ είχε 3/17 ως το 30′

Ορθάνοιχτο το πλεονέκτημα έδρας για την ελληνική ομάδα που βρίσκεται πλέον στο 17-10 στη βαθμολογία.

Η Ζαλγκίρις επικέντρωσε την προσοχή της στο να «κόψει» το κέντρο της ρακέτας στον Ολυμπιακό και τα κατάφερε με αποτέλεσμα να κάνει στατική την επίθεση των «ερυθρόλευκων». Ο Ολυμπιακός δεν είχε σκορ και δημιουργία μέσα από το «ζωγραφιστό» και παράλληλα από το 4’ και μετά άρχισε να παρουσιάζει προβλήματα και στην άμυνά του.

Η Ζαλγκίρις έβγαλε ενέργεια κι ένταση, είχε τρόπους να σκοράρει κι έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο 20-15. Οι 8 πόντοι του Παπανικολάου ήταν η μοναδική επιθετική «όαση».

Ο Λούκας Λεκαβίτσιους «ταλαιπώρησε» την άμυνα του Ολυμπιακού αλλά είναι αλήθεια ότι στη δεύτερη περίοδο οι Πειραιώτες έβγαλαν περισσότερη ένταση. Κι αυτό οφείλεται κατά κύριο λόγο στους ΜακΚίσικ και Μάρτιν. Ο τελευταίος άλλαξε και το ρυθμό του Ολυμπιακού στην επίθεση με 10 πόντους και 4 επιθετικά ριμπάουντ στη δεύτερη περίοδο.

Στο διάστημα που οι «ερυθρόλευκοι» βελτίωσαν την άμυνά τους αλλά και τη δημιουργία τους ενώ περιόρισαν τα λάθη τους. Το μακρινό σουτ ήταν πρόβλημα (3/12 τρίποντα) αλλά τουλάχιστον στο δεύτερο δεκάλεπτο είχε διορθωθεί πολύ ο τομέας των ριμπάουντ.

Το επιπλέον πρόβλημα ήταν ο Τζος Νίμπο καθώς στα μισά της 3ης περιόδου και με το σκορ στο 50-50 είχε ήδη φορτώσει με 17 πόντους (και 7/8 σουτ) το καλάθι του Ολυμπιακού. Ο Ντόρσεϊ είχε αρχίσει να δίνει επιθετικές λύσεις αλλά ο Ολυμπιακός χρειαζόταν κάτι παραπάνω και στις δύο πλευρές του γηπέδου.

Κυρίως να σταματήσουν τη δημιουργία και τα εύκολα καλάθια της Ζαλγκίρις που έκλεισε την 3η περίοδο με 59-58 και συνολικά 18/27 δίποντα (8/9 στο τρίτο δεκάλεπτο) και 18 ασίστ (!). Το περιφερειακό σουτ παρέμενε πρόβλημα για τους «ερυθρόλευκους» (3/17 τρίποντα και 0/5 στην 3η περίοδο) που παρά τα 7 κλεψίματα και τα 8 επιθετικά ριμπάουντ δεν έβρισκαν λύσεις.

Η τελευταία περίοδος άρχισε με τον καλύτερο τρόπο για τον Ολυμπιακό που έτρεξε σερί 8-0 στα πρώτα δύο λεπτά με Παπανικολάου και Ντόρσεϊ να βρίσκουν στόχο έξω από τη γραμμή των 6,75 μέτρων. Και με τον Μάρτιν να συνεχίζει να κάνει άνω- κάτω τη ρακέτα της Ζαλγκίρις η διαφορά έφτασε στο +8 για τον Ολυμπιακό (69-61 στο 33’).

Ο Κάβανο κράτησε την Ζαλγκίρις μέσα στο παιχνίδι με την ικανότητά του να σκοράρει από την περιφέρεια αλλά με 3’13’’ για το φινάλε το τρίποντο του Βεζένκοφ έφερε τον Ολυμπιακό στο 79-69 και τον κατέστησε απόλυτο αφεντικό του αγώνα. Μέχρι τότε ο φόργουορντ του Ολυμπιακού είχε 0/5 τρίποντα ενώ οι «ερυθρόλευκοι» από τα 3/17 του 30’ είχαν 4/7 στην τελευταία περίοδο.

Το τρίποντο του Σλούκα με ένα λεπτό για το τέλος (82-73) έβαλε τέλος οριστικά στον αγώνα. Μαζί με τον Βεζένκοφ στην τελευταία περίοδο έδωσαν το κάτι παραπάνω που χρειαζόταν ο Ολυμπιακός

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 39-39, 59-58, 73-84

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (Ζντοβτς): Γουέμπστερ, Λεκαβίτσιους 14, Γιανκούνας 5, Λουκοσιούνας, Νίμπο 17, Μιλάκνις 3, Στρέλνιεκς, Κάβανο 10, Γκιφάι 3, Λοβέρν 8, Ουλανόβας 13

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Πρίντεζης 4, Φαλ 5, Μάρτιν 13, Βεζένκοφ 16, Παπανικολάου 18, ΜακΚίσικ 2, Γουόκαπ, Ντόρσεϊ 13, Λαρεντζάκης 3, Σλούκας 10

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά του αγώνα

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ζαλγκίρις- Ολυμπιακός 73-84: Φέρνει τα πλέι οφ στο ΣΕΦ», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μπουρλάκης

Στις 5 Σεπτεμβρίου του 1989 δημοσιεύτηκε το πρώτο του κείμενο στο «7ήμερο του μπάσκετ» κι ακολούθησε μια μακρά διαδρομή σε «Φως των Σπορ», «Αθλητική Ηχώ», «Goal News» και από το 2017 στο «Sportime». Έχει εργαστεί σε ιστοσελίδες ως σχολιογράφος (sentragoal.gr, basketblog.gr μεταξύ άλλων), στα περιοδικά μπάσκετ «Τρίποντο» και «All Star Basket», στους ραδιοφωνικούς σταθμούς «Sentra 103,3» και «AlphaSport» όπως και ως υπεύθυνος Τύπου σε ομάδες της Basket League αλλά και στον ΕΣΑΚΕ. Επίσης εργάστηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 ενώ επί σειρά ετών ήταν καθηγητής στο New York College, στο ΙΕΚ Ομηρος και στο City Unity College