Ειδική μνεία θα πρέπει να γίνει στον Ισπανό

Καρλίτος
Συντάκτης: Μάνος Ανδρουλάκης Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Ήταν τόσες οι απουσίες βασικών παικτών (Διούδης, Σένκεφελντ, Κουρμπέλης, Βιγιαφάνιες, Αϊτόρ κ.τ.λ.) που δεν μπορείς να έχεις πλήρη εικόνα για τον… πραγματικό Παναθηναϊκό.

Βέβαια και ο ΠΑΟΚ είχε ελλείψεις, συν ότι δεν είχε λόγο να πατήσει γκάζι στο β’ ημίχρονο από τη στιγμή που σε λίγες ημέρες αντιμετωπίζει την Μπενφίκα.

Με γνώμονα αυτά που συνέβησαν, πάντως, ο Παναθηναϊκός φανέρωσε ένα πολύ καλό πρόσωπο για 15-20 λεπτά στο α’ μέρος και 20-25 στο β’.

Δείχνει να ταιριάζει αυτό το 4-3-3 του Ντάνι Πογιάτος στο «τριφύλλι», το οποίο δεν βρήκε δίχτυα αφενός μεν επειδή οι αντίπαλοι τερματοφύλακες στάθηκαν εξαιρετικά, αφετέρου δε διότι έλειψε το καθαρό μυαλό στην τελική προσπάθεια σε 1-2 περιπτώσεις.

ΔΕΙΤΕ ΑΚΟΜΗ:

Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ 0-1: Πιο ουσιαστικός

Λίγη σημασία έχει το τελικό αποτέλεσμα σε τέτοια ματς, αφού κανένας ποδοσφαιριστής, όσο κι αν θέλει να αποδείξει την αξία του εν όψει της νέας σεζόν, δεν έχει την επιθυμία να ρισκάρει με έναν τραυματισμό που θα του τσακίσει την ψυχολογία στην αφετηρία.

Ειδική μνεία θα πρέπει να γίνει στον Καρλίτος. Ο Ισπανός ανέβασε αισθητά την απόδοσή του στο β’ ημίχρονο και απέδειξε ότι έχει τη δυνατότητα να βελτιώσει εν ώρα αγώνα την ομάδα του. Ο Παναθηναϊκός θα βρεθεί πίσω στο σκορ και σε επίσημα παιχνίδια, επομένως χρειάζεται την αυτοπεποίθηση παικτών όπως ο συγκεκριμένος για την ανατροπή των δεδομένων.

Τζαβίδας, Σερπέζης και Αθανασακόπουλος έδειξαν επίσης πολύ καλά στοιχεία, ενώ ο Μαυρομμάτης μάλλον κερδίζει στοιχήματα στην παρούσα φάση. Τέλος, ο Μακέντα θα πρέπει να βρει έγκαιρα τον δρόμο προς τα δίχτυα, προκειμένου να μην παρατηρηθούν παρατεταμένες περίοδοι δυστοκίας που ενδεχομένως να αποδειχθούν ζημιογόνες για το «τριφύλλι».