ENGINE POWER

Εάν η Formula 1 εμπνεύστηκε από τους Ολυμπιακούς Αγώνες, πώς θα έμοιαζε ο πίνακας μεταλλίων στη μέση της σεζόν το 2024;

Καθώς οι Ολυμπιακοί Αγώνες του Παρισιού πλησιάζουν στο τέλος τους, αναρωτηθήκαμε πώς θα ήταν ο πίνακας μεταλλίων αν αυτό το σύστημα εφαρμοζόταν στη Formula 1 για το πρωτάθλημα.

ean-i-f1-empnefstike-apo-tous-olimpiakouean-i-formula-1-empnefstike-apo-tous-olimpiakous-agones-pos-tha-emiaze-o-pinakas-metallion-sti-mesi-tis-sezon-to-2024
Συντάκτης: Μιχάλης Κοντιζάς Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Πριν από λίγες μέρες, στο περιθώριο των Ολυμπιακών Αγώνων του Παρισιού 2024, επιστρέψαμε στην παράλογη ιδέα του Bernie Ecclestone να καθιερώσει ένα σύστημα μεταλλίων στη Formula 1 στα τέλη της δεκαετίας του 2000, τότε ο σπουδαίος χρηματοδότης του κλάδου ταρακουνήστε τους αθλητικούς κανονισμούς επιβραβεύοντας τους τρεις πρώτους οδηγούς σε ένα Grand Prix με χρυσά, ασημένια και χάλκινα μετάλλια. Έτσι, λίγο σαν τον πίνακα μεταλλίων στους Ολυμπιακούς Αγώνες, ο πιλότος με τα περισσότερα χρυσά μετάλλια θα κέρδιζε το πρωτάθλημα. Σε περίπτωση ισοπαλίας, θα ήταν τα ασημένια μετάλλια και μετά τα χάλκινα μετάλλια, που θα έκριναν μεταξύ των πιλότων.

Αν και αυτή η ιδέα δεν εφαρμόστηκε ποτέ – προς το καλύτερο, σίγουρα – αναρωτιόμασταν ακόμα πώς θα ήταν ο πίνακας μεταλλίων στα μέσα της σεζόν του 2024 αν αυτό το σύστημα είχε υιοθετηθεί τελικά στη Formula 1 . Χωρίς έκπληξη, ένας άνδρας θα κυριαρχούσε εξωφρενικά στο πρωτάθλημα: με τις επτά νίκες του – συγγνώμη, τα επτά χρυσά του μετάλλια – ο Max Verstappen θα ήταν για τα καλά στην κορυφή της κατάταξης.

Από την άλλη, πίσω από αυτό, υπάρχει ένα ματς. Ο Lewis Hamilton , συγγραφέας “μόνο” τεσσάρων βάθρων αλλά δύο νικών, θα ήταν τότε 2ος μπροστά από πέντε άλλους ανταγωνιστές που ισοβαθμούν για χρυσά μετάλλια. Ο Λάντο Νόρις , ο Τσαρλς Λεκλέρκ , ο Όσκαρ Πιάστρι , ο Κάρλος Σάιντζ και ο Τζορτζ Ράσελ θα αποφασίζονταν στη συνέχεια από τον αριθμό των ασημένιων μεταλλίων τους και εδώ θα ήταν ο Λάντο Νόρις που θα έπαιρνε την 3η θέση, μπροστά από τους Όσκαρ Πιάστρι και Τσαρλς Λεκλέρκ. Οι δύο τελευταίες πόλεις θα καθορίζονταν από τον αριθμό των χάλκινων μεταλλίων, προς όφελος του Ισπανού.

Formula 1 2024 στα μέσα της σεζόν για τους οδηγούς

Μεταξύ των Κατασκευαστών, η ίδια παρατήρηση: Η Red Bull θα είχε επομένως επτά χρυσά μετάλλια και ένα μεγάλο προβάδισμα στο πρωτάθλημα. Τέταρτη στο πρωτάθλημα με το τρέχον σύστημα πόντων, η Mercedes θα ανέβαινε στη 2η θέση με το σύστημα μεταλλίων χάρη στις τρεις νίκες της. Η McLaren και η Ferrari , με δύο χρυσά μετάλλια, θα ήταν στο λαιμό και στο λαιμό, αν και με οκτώ ασημένια μετάλλια, η βρετανική ομάδα θα ήταν μπροστά.