ENGINE POWER

Επίσημη δοκιμή Misano MotoGP 2024 – Αποτελέσματα

Χρόνοι γύρων κατά τη διάρκεια της επίσημης δοκιμής MotoGP μετά τον αγώνα της Δευτέρας στο Misano της Ιταλίας.

episimi-dokimi-misano-motogp-2024-apotelesmata
Συντάκτης: Μιχάλης Κοντιζάς Χρόνος ανάγνωσης: 3 λεπτά

Επίσημη δοκιμή Misano MotoGP 2024 – Συνδυασμένη (Περίοδος 1 & Συνεδρία 2)

Επίσημα ρεκόρ Misano MotoGP:

Καλύτερος γύρος: Francesco Bagnaia 1m 30.304s (2024)

Ταχύτερος γύρος αγώνα: Marc Marquez 1m 31.564s (2024)

Ο παγκόσμιος πρωταθλητής Francesco Bagnaia ηγείται μιας πρώτης τριάδας όλων των Ducati στο τέλος του Misano MotoGP Test.

Ο δευτεραθλητής της Κυριακής σημείωσε τον καλύτερο χρόνο 1m 30.619s στον 20ό από τους 26 απογευματινούς του γύρους, αφήνοντάς τον 0.161s μακριά από τον Franco Morbidelli της Pramac, ο οποίος έπεσε από την τρίτη θέση όταν έφτασε στον αγώνα μια βροχόπτωση.

Ο συμπαίκτης της Bagnaia στο εργοστάσιο, Enea Bastianini, ήταν 0,366 δευτ., με τον Rookie Pedro Acosta καλύτερος από τους μη Ducatis, στην τέταρτη θέση για την GASGAS Tech3, μετά το ντεμπούτο του στο πρωτότυπο RC16.

Ο Fabio Quartararo ήταν ένας ενθαρρυντικός πέμπτος για τη Yamaha, καθώς δοκίμασε έναν αναθεωρημένο κινητήρα καθώς και το νέο πλαίσιο από το Σαββατοκύριακο του αγώνα.

Ο ηγέτης του τίτλου της Pramac, Jorge Martin, ο ταχύτερος το πρωί, ήταν έκτος το απόγευμα, λίγο μπροστά από το GP23 του νικητή της Κυριακής Marc Marquez (Gresini) και του προκριματικού της πρώτης σειράς Marco Bezzecchi (VR46). Ο Marquez δεν φάνηκε να έχει κάτι νέο να δοκιμάσει.