ENGINE POWER

Isle of Man TT με τελική νίκη του Peter Hickman

Ο Peter Hickman κέρδισε την τέταρτη νίκη της εβδομάδας στους αγώνες Isle of Man TT Races 2023 με νίκη 20 δευτερολέπτων – την 13η νίκη του στην καριέρα του – επί του Dean Harrison στον αγώνα του Milwaukee Senior TT Race σήμερα το απόγευμα.

Man TT – Τέλος χειροκροτήματος σε νίκη του Peter Hickman

Ο Peter Hickman κέρδισε την τέταρτη νίκη της εβδομάδας στο Isle of Man Tourist Trophy 2023, την 13η καριέρα του, στον αγώνα Superbike σήμερα το απόγευμα. Ο αναβάτης της BMW έκανε τον ταχύτερο γύρο του αγώνα με μέσο όρο 218 km/h στον δεύτερο γύρο για να διευρύνει τη διαφορά από τον Dean Harrison (DAO Racing Kawasaki) και τον Michael Dunlop (MD Racing Honda) και να φέρει στο σπίτι το πιο πολυπόθητο τρόπαιο. δεκαπενθήμερο στο σπίτι. Ο Michael Dunlop τελειώνει την εβδομάδα στο βάθρο, αλλά θα πρέπει τώρα να περιμένει την έκδοση του 2024 για να ελπίζει να συμμετάσχει και ποιος ξέρει πώς να ξεπεράσει τον επιφανή θείο του Joey στην κορυφή της λίστας με τους πιο νικηφόρους οδηγούς στο Tourist Trophy.

Ο ΧΙΚΜΑΝ ΔΙΕΚΔΙΚΕΙ ΝΙΚΗ ΣΤΟ ΑΓΩΝΑ ΤΤ SENIOR TT MILWAUKEE

Ο αναβάτης της Monster Energy της FHO Racing BMW έκανε τον ταχύτερο γύρο του αγώνα, 135.507 μίλια/ώρα, στον δεύτερο γύρο που τον είδε να διεκδικεί δύο ακόμη καλύτερους χρόνους τομέα που σημαίνει ότι τώρα έχει και τους έξι, καθώς επέστρεψε στο σπίτι μπροστά από τον Dean Harrison ( DAO Racing Kawasaki) και Michael Dunlop (MD Racing Honda).

Peter Hickman-isle-of-man-tt

Ήταν ο Χάρισον που πήρε την πρωτοβουλία στην πρώτη διαδρομή προς τη Γκλεν Έλεν και οδήγησε τον Χίκμαν για μισό δευτερόλεπτο με τον Ντάνλοπ, ίσως εκπληκτικά, 2,2 δευτερόλεπτα πίσω στην τρίτη θέση. Ο James Hillier (OMG Racing Yamaha) είχε κάνει μια καλή αρχή και έτρεχε στην πέμπτη θέση μπροστά από το δίδυμο της Milenco by Padgett’s Motorcycles Honda, των Conor Cummins και Davey Todd.Από την έβδομη έως τη δέκατη θέση κατέλαβαν οι John McGuinness (Honda Racing), Jamie Coward (KTS Racing powered by Steadplan Honda), ο συμπαίκτης του Hickman, Josh Brookes και ο David Johnson (C&L Fairburn Properties/Jackson Racing Honda) με την τετράδα να καλύπτει μόλις τρία τέταρτα. ενός δευτερολέπτου.

Ο Hickman πήρε το προβάδισμα στο τρέξιμο προς τον Ballaugh, με την ευγενική προσφορά του πρώτου χρονικού διαστήματος κάτω των τριών λεπτών, αλλά ο Coward είχε αποσυρθεί στο διάσημο ορόσημο, και από τον Ramsey Hairpin, το προβάδισμα του Hickman είχε μειωθεί στα 4,7 δευτερόλεπτα. Ο Ντάνλοπ ήταν ακόμα στην τρίτη θέση, αλλά είχε κλείσει μέσα σε τρία τέταρτα του δευτερολέπτου του Χάρισον. Τέταρτο έως έκτο ήταν τώρα οι Cummins, Hillier και Brookes.Ένας εναρκτήριος γύρος 135.349 μίλια/ώρα – ο πιο γρήγορος γύρος εκκίνησης σε όρθια στάση ποτέ – έφερε τον Hickman 6,1 δευτερόλεπτα μπροστά από τον Harrison με τον Dunlop τώρα να απέχει 3,9 δευτερόλεπτα από τον Harrison. Ο Cummins έτρεξε ακόμα στην τέταρτη θέση, αλλά ενώ ο Hillier συνέχισε να τρέχει στην πέμπτη, ήταν μόλις 0,098 δευτερόλεπτα μπροστά από τον Brookes. Ο Τζόνσον ήταν τώρα μέχρι την έβδομη θέση καθώς οι ΜακΓκίνες, Ντόμινικ Χέρμπερτσον και Κρεγκ Νιβ ολοκλήρωσαν την πρώτη δεκάδα.

Μέσω της Glen Helen για δεύτερη φορά, το προβάδισμα του Hickman είχε επεκταθεί στα 7,4 δευτερόλεπτα, βοηθούμενο από έναν άλλο νέο χρόνο τομέα, με τον Brookes να αναθεωρεί τον Hillier για πέμπτο. Ο Mike Browne ήταν εκτός αν και είχε αποσυρθεί στα pits και ο Herbertson τον ακολούθησε έξω από τον αγώνα λίγο αργότερα όταν σταμάτησε στο Ballacraine.Ο Ράμσεϊ στον δεύτερο γύρο και ο Χίκμαν είχε αυξήσει το πλεονέκτημά του στα 8,7 δευτερόλεπτα με τον Ντάνλοπ να χάνει περαιτέρω έδαφος καθώς τώρα καθόταν 6,8 δευτερόλεπτα πίσω από τον Χάρισον. Πιο πίσω, ο Τζόνσον ήταν τώρα λιγότερο από ένα δευτερόλεπτο από τον συνάδελφο αναβάτη της Honda ΜακΓκίνις.

Από το Μπανγκαλόου, το προβάδισμα ξεπέρασε τα δέκα δευτερόλεπτα για πρώτη φορά και με δεύτερο γύρο 135.507 μίλια/ώρα, ο Χίκμαν οδήγησε τον Χάρισον κατά 11,8 δευτερόλεπτα. Ο Dunlop βρισκόταν τώρα περισσότερο από επτά δευτερόλεπτα πίσω από τον Harrison στην τρίτη θέση, καθώς οι Cummins, Brookes και Hillier κράτησαν την τέταρτη έως την έκτη θέση. Ο Τζόνσον κάθισε στην έβδομη θέση, 0,4 δευτερόλεπτα μπροστά από τον ΜακΓκίνες, με τον Τοντ και τη Νιβ να συμπληρώνουν την πρώτη δεκάδα, ενώ ο δεύτερος έκανε τον πρώτο του γύρο 130 μίλια/ώρα+.

Ένα ταχύτερο pit stop από το πλήρωμα του Harrison μείωσε το προβάδισμα του Hickman στα οκτώ δευτερόλεπτα στο Glen Helen και υπήρξαν περαιτέρω αλλαγές αλλού καθώς ο McGuinness ανέβηκε στην έκτη θέση και ο Hillier έπεσε στη δέκατη. Ωστόσο, ο Χίκμαν επανέλαβε αργά τον έλεγχο του αγώνα και στο τέλος του γύρου, μισή απόσταση αγώνα, το πλεονέκτημά του ήταν κοντά στα δέκα δευτερόλεπτα για άλλη μια φορά. Ο Dunlop έχανε περαιτέρω έδαφος στην τρίτη θέση και φαινόταν να είναι εκτός διεκδίκησης, αλλά έμεινε πολύ μακριά από τον Cummins στην τέταρτη θέση.

Με ταχύτητα 134.822 μίλια/ώρα στον τέταρτο γύρο, ο Χίκμαν αύξησε το προβάδισμά του στα 12.38 δευτερόλεπτα καθώς έκανε το δεύτερο και τελευταίο του pit stop, αλλά ενώ ο Χάρισον συνέχιζε να διατηρεί την πίεση, ο Ντάνλοπ είχε γλιστρήσει περίπου 23,6 δευτερόλεπτα πίσω από τον αναβάτη της Kawasaki. Οι Cummins και Brookes έδειχναν ασφαλείς στην τέταρτη και πέμπτη θέση με τον McGuinness σχεδόν δέκα δευτερόλεπτα μπροστά από έναν Hillier που αναρρώνει. Το προβάδισμα μειώθηκε και πάλι σε λιγότερο από δέκα δευτερόλεπτα στο pit stop, αλλά μόλις ο Hickman αναμόρφωσε τον Dunlop στο δρόμο, αύξησε το πλεονέκτημά του για άλλη μια φορά και ξεκινώντας τον τελευταίο γύρο οδήγησε τον Harrison κατά 15 δευτερόλεπτα.

Αυτό είχε γίνει 19.989 δευτερόλεπτα από την καρό σημαία με τον Dunlop να ολοκληρώνει το βάθρο στην τρίτη θέση. Ο Cummins ολοκλήρωσε την εβδομάδα του ψηλά στην τέταρτη θέση με τον Brookes να καταγράφει το ίδιο στην πέμπτη και ήταν ο Hillier που πήρε την ετυμηγορία για την έκτη θέση αφού προσπέρασε τον McGuinness στον τελευταίο γύρο. Ο Johnson, ο Todd και ο Rob Hodson, που σημείωσαν έναν παρθενικό γύρο 130 μίλια/ώρα+, συμπλήρωσαν την πρώτη δεκάδα αφού ο Rutter αποσύρθηκε στο Glen Vine στον προτελευταίο γύρο.

Κατάταξη του Milwaukee Senior Isle of Man TT Race

apotelesmata-TT-Superbike-Peter-Hickman-isle-of-man-tt.

Σας ευχαριστούμε που αφιερώσατε χρόνο για να διαβάσετε αυτό το άρθρο. Πιθανόν να σας ενδιαφέρουν και τα παρακάτω θέματα:

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Isle of Man TT με τελική νίκη του Peter Hickman», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.