ENGINE POWER

Πρωτάθλημα F1 2024 – Κατάταξη μετά το Grand Prix του Αζερμπαϊτζάν

Ανακαλύψτε την κατάταξη οδηγών και κατασκευαστών F1 2024 μετά το Grand Prix του Αζερμπαϊτζάν, τον δέκατο έβδομο αγώνα της χρονιάς που κέρδισε ο Oscar Piastri!

protathlima-f1-2024-katataxi-meta-to-grand-prix-tou-azermpaitzan
Συντάκτης: Μιχάλης Κοντιζάς Χρόνος ανάγνωσης: 3 λεπτά

Κατάταξη F1 2024 : Ο Oscar Piastri αιφνιδίασε τον Charles Leclerc και κέρδισε στο GP του Αζερμπαϊτζάν, τη δεύτερη νίκη του στη σεζόν και στην καριέρα του στη Formula 1 . Πολύ καλή μέρα για τη McLaren που εκτός από τη νίκη παίρνει τον έλεγχο του πρωταθλήματος Κατασκευαστών… και πλησιάζει στο πρωτάθλημα οδηγών με τον Lando Norris . Ο Βρετανός, που ξεκίνησε 15ος, κατάφερε να τερματίσει μπροστά από τον Max Verstappen και να του πάρει τρεις επιπλέον βαθμούς.

Αποτέλεσμα των αγώνων: το προβάδισμα του ηγέτη Max Verstappen (313 πόντοι) πέφτει κάτω από το όριο των 60 πόντων μπροστά από τον Lando Norris (254 πόντοι). Αν και ηττήθηκε από τον Oscar Piastri (222 πόντοι), ο Charles Leclerc (235 πόντοι) παραμένει σε επαφή με το κορυφαίο δίδυμο, αλλά βλέπει τον νικητή της ημέρας να επιστρέφει στους 13 πόντους πίσω του. Χάρη στο βάθρο του, ο Τζορτζ Ράσελ ανέβηκε στην 7η θέση του πρωταθλήματος, ισοβαθμώντας στα σημεία με τον Σέρχιο Πέρεθ. Σημειώστε τους πρώτους βαθμούς του Φράνκο Κολαπίντο στη Formula 1, αυτός που τερμάτισε 8ος στον αγώνα στο Μπακού

Και έτσι, μεταξύ των Κατασκευαστών και για πρώτη φορά μετά το Grand Prix της Αυστραλίας του 2014, η McLaren οδηγεί το πρωτάθλημα! Οι Papayas είναι πρώτοι με 20 βαθμούς μπροστά από τη Red Bull και 51 βαθμούς μπροστά από τη Ferrari . Χάρη στο διπλό τερματισμό στους βαθμούς, η Williams ανεβαίνει στην 8η θέση μπροστά από την Alpine .