ENGINE POWER

Το IDEC Sport στην pole position για τον τελικό της σεζόν

IDEC Sport : Paul-Loup Chatin πήρε την pole position για τον τελικό της σεζόν 2023 της ευρωπαϊκής σειράς Le Mans.

IDEC-Sport-pole-position-Portimao-Paul-Loup-Chatin-lemans
Συντάκτης: Μιχάλης Κοντιζάς Χρόνος ανάγνωσης: 3 λεπτά

IDEC Sport: Μετά τις 4 ώρες του Αλγκάρβε, ήρθε η ώρα για τις 4 ώρες του Πορτιμάο! Ο Paul-Loup Chatin (IDEC Sport) πήρε την pole position για τον τελικό της σεζόν 2023 της ευρωπαϊκής σειράς Le Mans.

• Τι σεζόν για τον Paul-Loup Chatin! Μετά το Hyperpole στο LM P2 στο 24 Hours of Le Mans και τον τίτλο IMSA , ακόμα στο LM P2, ο Γάλλος οδηγός πήρε την pole position αυτό το Σάββατο στο 4 Hours of Portimão για το IDEC Sport σε 1:36.153. Κέρδισε τον Oliver Jarvis (United Autosports) με 0,573 δευτερόλεπτα και τον Job van Uitert (Panis Racing) με 0,325 δευτερόλεπτα.
  • Ο Giorgio Roda πήρε την pole position στο LM P2 Pro-Am τις τελευταίες στιγμές του session. Ο Ιταλός από την Proton Competition κέρδισε τον Salih Yoluc (Racing Team Turkey) με μόλις 0,137 δευτερόλεπτα στην τελευταία του προσπάθεια. Η τρίτη θέση πήγε στον Tom van Rompuy (DKR Engineering) με 0,325 δευτερόλεπτα πίσω. Οι άλλοι ανταγωνιστές ωθήθηκαν πίσω για περισσότερα από τρία δευτερόλεπτα.
  • Οι Γάλλοι Jean-Baptiste Lahaye (Ultimate), Antoine Doquin (Racing Spirit of Léman) και Gaël Julien (RLR M Sport) έδωσαν μεγάλη μάχη για την pole position στην κατηγορία LM P3. Ήταν τελικά ο τελευταίος που είχε τον τελευταίο λόγο και με μεγάλη διαφορά, αφού ήταν μπροστά από τον Marcos Siebert (COOL Racing) και τον Adam Ali (Eurointernational) σχεδόν μισό δευτερόλεπτο.
  • Σε μια πίστα στεγνώματος, ο Ryan Hardwick πήρε την pole position στην κατηγορία LMGTE με γύρο 1:58.574 στα ενδιάμεσα ελαστικά. Ο Αμερικανός οδηγός του Νο. 16 Porsche Proton κέρδισε τον Takeshi Kimura (Kessel Racing) για 0,263 δευτερόλεπτα. Ο Christian Ried έβαλε το δεύτερο Proton Competition στην τρίτη θέση, 0,397 δευτερόλεπτα πίσω.
  • Ραντεβού αυτή την Κυριακή στις 14:00 για την έναρξη του 4 Hours of Portimão, του τελευταίου αγώνα της σεζόν 2023 European Le Mans Series.

IDEC Sport  4H of Portimão – EL2: Algarve Pro Racing εναντίον Panis Racing

IDEC Sport : Η Algarve Pro Racing κέρδισε την τελευταία συνεδρία Free Practice της σεζόν 2023 European Le Mans Series στο Portimão πριν από την Panis Racing.

• Το Algarve Pro Racing συνεχίζει το σχεδόν τέλειο Σαββατοκύριακο. Αφού κυριάρχησε στο Free Practice 1 και προκρίθηκε για το 4 Hours of Algarve, η τοπική ομάδα κυριάρχησε στην τελευταία δοκιμαστική περίοδο της σεζόν 2023 European Le Mans Series πριν από την Panis Racing και την IDEC Sport.
  • Η Nielsen Racing κυριάρχησε στην κατηγορία LM P2 Pro-Am μπροστά από το DragonSpeed ​​USA και το Proton Competition
  • Χατ-τρικ της Ligier στο LM P3 με την Team Virage να προηγείται της Nielsen Racing και της Racing Spirit of Léman.
  • Η Aston Martin της GMB Motorsport ήταν η ταχύτερη του LMGTE μπροστά από την Porsche of Iron Lynx και μια άλλη Aston Martin, αυτή της TF Sport.
  • Συναντηθείτε στις 6:20 μ.μ. (ώρα Γαλλίας) για να προκριθείτε στο 4 Hours of Portimão, τον τελευταίο γύρο αυτής της άσκησης ELMS 2023 .

Σας ευχαριστούμε που αφιερώσατε χρόνο για να διαβάσετε αυτό το άρθρο. Πιθανόν να σας ενδιαφέρουν και τα παρακάτω θέματα: