LIVEGAMES

ΆΕΚ – Άρης 2-1 (ΤΕΛΙΚΟ)

Live στις 19:30 στο ΆΕΚ - Άρης που διεξάγεται στο ΟΑΚΑ, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος,.

ΆΕΚ - Άρης 2-1 (ΤΕΛΙΚΟ)
Συντάκτης: Βαγγέλης Λάσκαρης Χρόνος ανάγνωσης: 3 λεπτά

ΆΕΚ – Άρης LIVE: Παρακολουθήστε την εξέλιξη της αναμέτρησης της Super League από τα online στατιστικά του Sportime.

1′: Πρώτη καλή στιγμή για την ΑΕΚ. Ο Ρότα σεντράρει, ο Μάνταλος πιάνει κεφαλιά-ψαράκι με τον Κουέστα να αποκρούει. Στην εξέλιξη της φάσης ο Ρότα σούταρε μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Στο VAR ελέγχθηκε περίπτωση χεριού του Φαμπιάνο μέσα στην περιοχή όμως σωστά δεν δόθηκε τίποτα.

Μετά από επτά αγωνιστικές η ΑΕΚ έχει 16 βαθμούς και  είναι 3η στον βαθμολογικό πίνακα ισοβαθμώντας με τον ΠΑΟΚ.

7′: Πρώτη μεγάλη στιγμή και για τον Άρη με σουτ του Μπερτόγλιο, δύσκολα ο Στάνκοβιτς σε κόρνερ.

7′: Κίτρινη στον Ρότα για σκληρό μαρκάρισμα.

13′: Εξαιρετικό σου του Γκάμα και εντυπωσιακή απόκρουση του Στάνκοβιτς, η μπάλα φτάνει στον Μπερτόγλιο που σουτάρει από κοντά με τη μπάλα να αποκρούεται από το σώμα του Μήτογλου!

16′ ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ (1-0)!: Ωραία εκτέλεση φάουλ από τον Μάνταλο, ο Μήτογλου… πετάγεται με προβολή στο ύψος της μικρής περιοχής και στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

23′: Δοκάρι ο Άρης: Ο Γκάμα εκτέλεσε κόρνερ από τα αριστερά, ο Μπράμπετς πήρε την κεφαλιά, η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι. Ο βοηθός έδειξε κόρνερ νομίζοντας πως έκοψε ο Μάνταλος πάνω στην γραμμή.

37′ ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ (2-0): Η ΑΕΚ κάνει τ0 2-0 με εκτέλεση πέναλτι από τον Μάνταλο. Νωρίτερα ο ίδιος κέρδισε την εσχάτη των ποινών σε αντεπίθεση και μαρκάρισμα του Μπράμπετς.

Τραβηγμένη η απόφαση του Διαμαντόπουλου, περισσότερο το κέρδισε ο παίκτης του ΑΕΚ.

Ημίχρονο στο ΟΑΚΑ ΑΕΚ – Άρης 2-0

65′: Κεφαλιά του Καμαρά, η μπάλα πέρασε άουτ

71′: Αποβολή για την ΑΕΚ: Κόκκινη κάρτα στον Μήτογλου, με δέκα παίκτες η ΑΕΚ. Τράβηξε τον Καμαρά από τη φανέλα

73′ ΓΚΟΛ ο Άρης (2-1): Ο Σούντγκρεν έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Ματέο Γκαρσία εκμεταλλεύτηκε κενό στην άμυνα της ΑΕΚ, σηκώθηκε, πήρε την κεφαλιά και μείωσε σε 2-1.

76′: Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη. Διώχνει πάνω στη γραμμή ο Μισελέν!

90’+5′:  Τεράστια ευκαιρία από Σάσα, ενώ είχε προηγηθεί σουτ του Ιτούρμπε με το οποίο κέρδισε κόρνερ ο Άρης.

Άρης έχει 8 βαθμούς, όμως πάντοτε εκκρεμεί η απόφαση του CAS για το -6 το οποίο του έχει επιβληθεί.

Δείτε τις 11άδες των δύο «κιτρινόμαυρων» όπως τις παραθέτουν Αργύρης Γιαννίκης και Άκης Μάντζιος.

ΑΕΚ (Γιαννίκης): Στάνκοβιτς, Ρότα, Μοχαμάντι, Μήτογλου, Βράνιες, Σιμάνσκι, Σιμόες, Μάνταλος, Τσούμπερ, Τάνκοβιτς, Ανσαριφάρντ.

Στον πάγκο για την ΑΕΚ οι: Τσιντώτας, Σβάρνας, Μισελέν, Χατζισαφί, Τζαβέλλας, Λε Ταλέκ, Σάκχοφ, Γκαρσία και Αραούχο.

Άρης (Μάντζιος): Κουέστα, Σούντγκρεν, Γκάνεα, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Τζέγκο, Εντιαγέ, Ματέο Γκαρσία, Μπρούνο Γκάμα, Μπερτόγλιο, Καμαρά.

Στον πάγκο για τον Άρη οι: Δεληζήσης, Μαντσίνι, Ντουάρτε, Σάσα, Ιτούρμπε, Ματίγια, Σάκιτς, Χαΐροβιτς.

Διαιτητής της αναμέτρησης θα είναι ο Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος από την Αρκαδία και στο VAR θα είναι ο Ολλανδός Ρούπερτι.

Βοηθοί διαιτητή οι Μπουξμπάουμ (Δ. Αττικής), Τριανταφύλλου (Αρκαδίας) και 4ος ο Καραντώνης (Ημαθίας)

AVAR: Σαμοϊλης (Αθηνών)

Παρατηρητής: Σπυρόπουλος (Φθιώτιδας)