LIVEGAMES

ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός 1-1 (ΤΕΛΙΚΟ)

Παρακολουθήστε LIVE τη μεγάλη αναμέτρηση της 2οης αγωνιστικής Super League
ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός: Καλύτερο ξεκίνημα για τους γηπεδούχους, ισορρόπησαν οι φιλοξενούμενοι

ΠΑΟΚ και Ολυμπιακός συγκρούονται στη μεγάλη αναμέτρηση για την 20η αγωνιστική της Super League 1 (19:30, Novasports PRIME).

Μια μονομαχία κορυφής, η οποία έχει ιδιαίτερη βαθμολογική σημασία. Οι Θεσσαλονικείς βρίσκονται στο μείον εννιά από τους «ερυθρόλευκους» και με νίκη θα δώσουν νέο ενδιαφέρον στο πρωτάθλημα.

Ωστόσο, αν οι Πειραιώτες φύγουν νικητές από την Τούμπα, τότε η υπόθεση- τίτλος θα αρχίζει να καθαρίζει αρκετά, πριν καλά – καλά ξεκινήσουν τα Play-offs.

Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς είχε επικρατήσει στο ματς του πρώτου γύρου με 2-1. Γιώργος Μασούρας και Αγκιμπού Καμαρά είχαν δώσει σημαντικό προβάδισμα στον Ολυμπιακό, με τον Τόμας Μουργκ να μειώνει στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Στις τελευταίες δύο επισκέψεις των Πειραιωτών στην Τούμπα, ο απολογισμός είναι μια ήττα και μια ισοπαλία σε πρωτάθλημα και play-offs.

Η τελευταία νίκη των Θεσσαλονικέων σημειώθηκε στον τελικό του περσινού Κυπέλλου (2-1), ενώ τελευταία νίκη σε επίπεδο πρωταθλήματος θα πρέπει να γυρίσουμε σχεδόν τρία χρόνια πίσω.

Με το 3-1 του 2019, οι παίκτες του Λουτσέσκου απέκτησαν προβάδισμα τίτλου έναντι του Ολυμπιακού στην επιστροφή τους στον θρόνο του πρωταθλητή.

ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός: Οι ενδεκάδες

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Λύρατζης, Ίνγκασον, Κρέσπο, Βιεϊρίνια, Τσιγγάρας, Κούρτιτς, Ζίβκοβιτς, Αουγκούστο, Μπίσεσβαρ, Άκπομ.

Ολυμπιακός (Π. Μαρτίνς): Βατσλίκ, Μανωλάς, Παπασταθόπουλος, Μπα, Ανδρούτσος, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Μάντι Καμαρά, Μασούρας, Αγκιμπού Καμαρά, Τικίνιο.

Σέντρα στην Τούμπα

8΄ Τεράστια απόκρουση του Βάτσλικ στην κεφαλιά του Ίνγκασον!

14΄ Νέο σουτ από τον Μπίσεσβαρ, πέφτει ο Τσέχος και διώχνει σε κόρνερ

Ο ΠΑΟΚ έχει ξεκινήσει με σαφή πρόθεση να χτυπήσει στα άκρα του Ολυμπιακού και να απειλήσει με μακρινά σουτ, διεισδύσεις από τις πλευρές και στατικές εκτελέσεις.

Ωστόσο, ο Ολυμπιακός από το 15ο λεπτό και μετά προσπαθεί να βρει τα πατήματά του και απάντησε κυρίως με τις ενέργειες των Τικίνιο και των δύο Καμαρά.

22′  Tότε ήταν και η τελευταία καλή στιγμή στο ματς. Ο Ζίβκοβιτς συνέκκλινε από τα δεξιά προς το κέντρο, σούταρε έξω από την περιοχή, αλλά το φαλτσαριστό πλασέ απέκρουσε εύκολα ο Βάτσλικ.

Έκτοτε, έχει πέσει αισθητά ο ρυθμός με απανωτά λάθη και από τις δύο ομάδες.

37′ Ο Ντιέγκο Μπίσεσβαρ αισθάνεται ενοχλήσεις και κάνει σήμα στον πάγκο του ΠΑΟΚ για αλλαγή. Ο Λέο Ζαμπά θα περάσει στο παιχνίδι.

42΄ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ!

Ο Ζίβκοβιτς εκτέλεσε έξυπνα το φάουλ από τα δεξιά στοχεύοντας στην εστία του Ολυμπιακού και ο Μπα στην προσπάθειά του να απομακρύνει με το κεφάλι, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

43΄ 1-1 για τον Ολυμπιακό!

Ο Καμαρά έπιασε το σουτ, το οποίο έσκασε, με τον Τικίνιο να κάνει την κεφαλιά και να νικάει τον Πασχαλάκη, ο οποίος αιφνιδιάστηκε από τα φάλτσα που πήρε η μπάλα.

Άμεση απάντηση από τους ερυθρόλευκους, με το γκολ του Βραζιλιάνου να είναι ίσως η πιο κομβική φάση για τη μοίρα του ματς.

Μοιρασμένο το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο, με τον ΠΑΟΚ να είναι πιο απειλητικός συνολικά από την ομάδα του Μαρτίνς. Ωστόσο, η αποτελεσματικότητα των Πειραιωτών είναι αυτή που τους δίνει αυτό το 1-1 και τους επιτρέπει να καταστρώσουν με ηρεμία τα πλάνα τους για το δεύτερο ημίχρονο.

Σε λίγο πάλι μαζί σας…

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο στο γήπεδο της Τούμπας

52΄ Σωτήρια επέμβαση του Βατσλίκ, ξανά σε προσπάθεια του Ζίβκοβιτς

53΄ ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ!

Ο Τσιγγάρας άνοιξε όμορφα στα δεξιά στον Λύρατζη, εκείνος κράτησε την μπάλα εντός αγωνιστικών ορίων και μετά από κόντρες εκείνη επέστρεψε στον Τσιγγάρα που έκανε το σουτ σημαδεύοντας το δοκάρι του Βάτσλικ.

Ο ΠΑΟΚ ξεκινάει το δεύτερο ημίχρονο όπως ακριβώς και το πρώτο.

Και, όπως και μετά το πρώτο τέταρτο, ο Ολυμπιακός επιχειρεί να ηρεμήσει ξανά το παιχνίδι και να ισορροπήσει.

63΄ Να σημειώσουμε ότι ο Μαρτίνς έχει αφήσει το 3-4-3 και επανέφερε τετράδα στην άμυνα, καθώς απέσυρε τον Μπα που είχε κάρτα και έβαλε στη θέση του τον Μπουχαλάκη.

Με την ίδια διάταξη ο ΠΑΟΚ που έχει μια αναγκαστική αλλαγή από το πρώτο ημίχρονο (Ζαμπά αντί Μπίσεσβαρ)

74΄ Φάση μετά από ώρα για τον ΠΑΟΚ.

Ο Λέο Ζαμπά πήγε κατά μέτωπον, αλλά αντί να σπάσει την μπάλα σε κάποιον συμπαίκτη, προτίμησε ένα χλιαρό πλασέ.

83΄ Ο Ολυμπιακός έχει κλείσει τους διαδρόμους αναγκάζοντας τον ΠΑΟΚ σε βεβιασμένες ενέργειες κυρίως με σουτ εκτός περιοχής.

90΄ Παίζονται οι καθυστερήσεις στην Τούμπα

ΤΕΛΟΣ ΣΤΟ ΜΑΤΣ! 1-1

Ο Ολυμπιακός πήρε μια ισοπαλία σαν νίκη στην Τούμπα, χωρίς να αποδώσει επιθετικά, αλλά επιδεικνύοντας μια πολύ συμπαγή αμυντική λειτουργία που υποχρέωσε τον ΠΑΟΚ σε σουτ εκτός περιοχής και γεμίσματα.

Από την άλλη, οι Θεσσαλονικείς δεν κατάφεραν να κερδίσουν τους Πειραιώτες και να τους πλησιάσουν στη βαθμολογία.

Σε συνδυασμό με την ήττα της ΑΕΚ, η ομάδα του Μαρτίνς πλέον αποκτά πέρα από αγωνιστικό και ψυχολογικό προβάδισμα για τον τίτλο.

Σας ευχαριστούμε πολύ που ήσασταν μαζί μας, ανανεώνουμε το ραντεβού μας για το επόμενο live.