Τρία λεπτά ήταν αρκετά για τον Λεβαδειακό για να πάρει την νίκη

Σπουδαία ανατροπή απο τους Βοιωτούς με 2 σουτ σε 3 λεπτά – κυριάρχησαν ολικά στο δεύτερο μισό του αγώνα Καθάρισε και μπορεί να ελπίζει ακόμα και για Ευρώπη! Επιστροφή στις νίκες μετά από τρεις αγωνιστικές για τον Λεβαδειακό, ο οποίος έκαμψε την αντίσταση της ΑΕΛ με 2-1 χθες με ανατροπή και με αυτό τον τρόπο...

Σπουδαία ανατροπή απο τους Βοιωτούς με 2 σουτ σε 3 λεπτά – κυριάρχησαν ολικά στο δεύτερο μισό του αγώνα

Καθάρισε και μπορεί να ελπίζει ακόμα και για Ευρώπη! Επιστροφή στις νίκες μετά από τρεις αγωνιστικές για τον Λεβαδειακό, ο οποίος έκαμψε την αντίσταση της ΑΕΛ με 2-1 χθες με ανατροπή και με αυτό τον τρόπο έβαλε τέλος στο όποιο άγχος υπήρχε για την παραμονή του στην κατηγορία. Οι Βοιωτοί ήταν ανώτεροι, είχαν καλή εικόνα και πήγαν στο -3 από την πεντάδα. Θεωρητικά, λοιπόν, έχουν ελπίδες ακόμη και για ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο, αν και θα είναι πολύ δύσκολο να τα καταφέρουν λόγω του προγράμματος που ακολουθεί. Οσο για τους «βυσσινί», γνώρισαν τέταρτη εκτός έδρας ήττα και φαίνεται πως θα χρειαστεί μία νίκη ακόμα στα επόμενα ματς ώστε να μην αγχωθούν.

Από τα πρώτα λεπτά μπήκε δυνατά ο Λεβαδειακός, ο οποίος έδειχνε να βρίσκεται σε καλύτερη μέρα. Κατάφερε να έχει τρεις ευκαιρίες πριν το 20′, αλλά όχι και να προηγηθεί. Η ΑΕΛ άντεξε στην πίεση, ανέβασε στροφές στη συνέχεια και δημιούργησε προβλήματα κυρίως με τον Περόνε, ο οποίος είτε έσπαγε στους συμπαίκτες του είτε προσπαθούσε μόνος του να εκτελέσει. Στο 43′ βρήκε τον Κριζμάν και εκείνος έκανε το 0-1.

Δεν το έβαλε κάτω, πάντως, ο Λεβαδειακός, ο οποίος έβγαλε χαρακτήρα. Κυριάρχησε στο δεύτερο μέρος και με τους Γιακουμάκη και Σουμπίνιο αρκετά κινητικούς, δημιούργησε ρήγματα. Σημαντικά βοηθούσε και ο Τσαμπούρης με τα ανεβάσματά του και τις καλές μεταβιβάσεις του. Ο Βραζιλιάνος στο 60′ με φάουλ ισοφάρισε και μέχρι να συνέλθει η ΑΕΛ είχε γίνει και το 2-1 στο 63′ με τον Μαρκόφσκι. Εκεί το ματς άνοιξε, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να φτάσουν στην ισοφάριση, αλλά πιο εύκολο θα ήταν να δεχτούν και άλλο γκολ από το να σκοράρουν. Οι αλλαγές του Ράτκο Ντόστανιτς δεν βοήθησαν, η απουσία του Ναζλίδη ήταν αισθητή και με τους περισσότερους μεσοεπιθετικούς να κινούνται σε ρηχά νερά η ήττα δεν αποφεύχθηκε για την ΑΕΛ.

το ΦΙΛΜ του αγώνα

8′ Από κάθετη του Σουμπίνιο ο Γιακουμάκης περνάει τον Μπόζοβιτς, αλλά από πολύ πλάγια αστοχεί.

14′ Ωραίο σουτ του Σουμπίνιο, αποκρούει ο Μπόζοβιτς εντυπωσιακά.

18′ Αστοχεί από κοντά ο Τριποτσέρης.

21′ Σουτάρει ο Ντέλετιτς, αποκρούει ο Σωτηρίου, κάνει την προβολή ο Περόνε και στη γραμμή διώχνει ο Ζαραδούκας.

43′ 0-1: Ο Περόνε «σπάει» για τον Κριζμάν, εκείνος πιάνει γυριστό, η μπάλα κοντράρει στον Τριποτσέρη και καταλήγει στα δίχτυα.

52′ Σέντρα από τον Τσαμπούρη, ο Γιακουμάκης παίρνει την κεφαλιά και ο Μπόζοβιτς αποκρούει με την μπάλα να βρίσκει και στο δοκάρι.

60′ 1-1: Με απευθείας φάουλ σκοράρει ο Σουμπίνιο χάρις στην κάκιστη αντίδραση του Μπόζοβιτς.

63′ 2-1: Ο Τσαμπούρης βρίσκει τον Μαρκόφσκι και εκείνος εκτελεί με σουτ στην κίνηση.

86′ Νιάς και Γιακουμάκης δεν νικούν τον Μπόζοβιτς.

ΠΑΝΩ

ΣΟΥΜΠΙΝΙΟ

Είναι ο μαέστρος του Λεβαδειακού και το επιβεβαίωσε για άλλη μία φορά. Οι περισσότερες επιθέσεις περνούσαν από τα πόδια του και είχε συμμετοχή σε αρκετές φάσεις με σημαντικότερη το γκολ της ισοφάρισης.

ΚΑΤΩ

ΜΛΑΝΤΕΝ ΜΠΟΖΟΒΙΤΣ

Είναι ανεξήγητη η αντίδρασή του στο γκολ της ισοφάρισης του Σουμπίνιο και ουσιαστικά με αυτή του την ενέργεια βάζει ξανά στο ματς τους γηπεδούχους, οι οποίοι στη συνέχεια έκαναν την ανατροπή.

ΣΦΥΡΙΧΤΡΑ

ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΠΛΑΝΑΣ (ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ)

Μία ήταν ουσιαστικά η δύσκολη φάση και σε αυτή πήρε τη σωστή απόφαση κρίνοντας πως ο Λεοζίνιο στο 32′ έπεσε εύκολα και πως δεν υπάρχει πέναλτι. Γενικότερα δεν αντιμετώπισε προβλήματα.

«ΚΛΕΙΔΙ Η ΙΣΟΦΑΡΙΣΗ»

Δεν κατάφερε να σπάσει το αρνητικό σερί που έχει εκτός έδρας ούτε στη Λιβαδειά η ΑΕΛ, η οποία έχασε χθες με 2-1 γνωρίζοντας έτσι τέταρτη ήττα στη σειρά μακριά από το σπίτι της. Οι Θεσσαλοί δεν μπήκαν καλά στο παιχνίδι, αλλά έστω και έτσι βρήκαν τρόπο να προηγηθούν και το πρόβλημα για εκείνους ήταν πως δεν διαχειρίστηκαν στη συνέχεια το προβάδισμά τους. Ο Ράτκο Ντόστανιτς μιλώντας στην κάμερα της NOVA παραδέχτηκε το κακό ξεκίνημα της ομάδας του και προσέθεσε πως το κλειδί ήταν η ισοφάριση, αφού από εκείνο το σημείο και μετά οι παίκτες του δεν είχαν την αντίδραση που θα έπρεπε με αποτέλεσμα να τους γυρίσει τούμπα το παιχνίδι.

Συγκεκριμένα δήλωσε: «Καταρχάς ξεκίνησε άσχημα για εμάς στα πρώτα 15 λεπτά. Ερχόμασταν από δύο παιχνίδια με Πλατανιά και ΑΕΚ. Βάλαμε το γκολ αλλά δεν προσέξαμε καλά στη συνέχεια. Το κλειδί ήταν το γκολ της ισοφάρισης που δεχτήκαμε. Δεν προσέξαμε μετά. Η ΑΕΛ είναι μεγάλη ομάδα, έχει καλούς παίκτες και συνεχίζουμε τη δουλειά».

«ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ»

Από την πλευρά του, μετά το τέλος του αγώνα ο τεχνικός του Λεβαδειακού, Ζοζέ Ανιγκό, είχε κάθε λόγο να είναι ικανοποιημένος με τους παίκτες του. Ηταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και όταν βρέθηκαν πίσω από μία στιγμιαία αδράνεια της άμυνάς τους, δεν το παράτησαν. Πάλεψαν αρκετά, κατάφεραν να το γυρίσουν και να πάρουν ένα τρίποντο που βάζει τους Βοιωτούς ακόμη και σε τροχιά Ευρώπης έστω και εάν λόγω προγράμματος θα είναι δύσκολο να τα καταφέρουν. Γι’ αυτό και είπε στην κάμερα της NOVA ο Γάλλος ότι «δεν καταφέραμε να βάλουμε κάποιο γκολ στο πρώτο ημίχρονο. Αλλάξαμε στο δεύτερο, βάλαμε την μπάλα κάτω και το αποτέλεσμα είναι φυσιολογικό και η νίκη μας δίκαιη».

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Τρία λεπτά ήταν αρκετά για τον Λεβαδειακό για να πάρει την νίκη», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.