ΑΕΚ – Κηφισιά 3-0: Πρόκριση στο ρελαντί με γκολάρα

Ξεκούραστα σφράγισε το εισιτήριο για την επόμενη φάση η ΑΕΚ νικώντας 3-0 την Κηφισιά.

Πανηγυρισμοί στο ΑΕΚ - Κηφισιά
Συντάκτης: Λευτέρης Παυλίδης Χρόνος ανάγνωσης: 3 λεπτά

ΑΕΚ – Κηφισιά: Ξεκούραστα, όπως αναμενόταν, πήρε την πρόκριση για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας η Ένωση νικώντας με 3-0.

Προφανώς τα πάντα είχαν κριθεί από το πρώτο ματς. Είναι και τέτοια η αγωνιστική διαφορά που δεν περίμενε να δει κανείς κάτι άλλο. Άνετα ήρθε η νέα νίκη.

Οι «κιτρινόμαυροι» είχαν πολλές αλλαγές στην ενδεκάδα τους. Ο Ματίας Αλμέιδα έδωσε ευκαιρίες και κάποιοι τις πήραν από τα μαλλιά. Δεν είναι τυχαίο ότι τα γκολ ήρθαν από τους Μουστακόπουλο, Ραντόνια και Μαχαίρα.

Η Κηφισιά έπαιξε το παιχνίδι της, δεν κλείστηκε και αποχαιρέτησε το Κύπελλο Ελλάδας. Για εκείνη ούτως ή άλλως το σημαντικό είναι το πρωτάθλημα και η προσπάθεια που κάνει ώστε να ανέβει στη Super League 1.

Το ματς ήταν ανοιχτό από νωρίς με τις δύο ομάδες να φτάνουν εύκολα σε τελικές. Η πρώτη σημαντική ευκαιρία ήρθε στο 9′ με τον Τσούμπερ. Οκτώ λεπτά μετά ήρθε μία ευκαιρία του Μάνταλου, ενώ η πρώτη καλή στιγμή της Κηφισιάς ήταν ένα σουτ του Προβυδάκη στο 22′, το οποίο απέκρουσε ο Στάνκοβιτς.

Το 1-0 έγινε τελικά στο 27′. Σκόρερ ο Μουστακόπουλος, ο οποίος έπιασε ένα τρομερό σουτ εκτός περιοχής. Δεν φρέναρε η ΑΕΚ και θα μπορούσε στο 34′ να έχει βάλει και δεύτερο γκολ με τον Τσούμπερ. Ο Ελβετός είχε κάποιες καλές ενέργεις και στη συνέχεια και θα μπορούσε να έχει σημειώσει ένα γκολ.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου έγινε και το 2-0. Σκόρερ ο Ραντόνια μετά από σέντρα του Ρότα στο δεύτερο δοκάρι. Η Κηφισιά ήταν εμφανές πως δεν μπορούσε να ακολουθήσει τον ρυθμό των γηπεδούχων και έτσι συνέχισε να δέχεται αρκετές ευκαιρίες. Μία σημαντική είχε στο 52′ ο Μάνταλος.

Σταδιακά ήταν λογικό να πέσει ο ρυθμός. Έγιναν αλλαγές, τα πάντα είχαν κριθεί και ο αγώνας πήρε διαδικαστική μορφή. Ωστόσο, υπήρχαν και παίκτες με έξτρα κίνητρο, όπως ο Μαχαίρας, ο οποίος στο 82′ έκανε το 3-0. Έψαξε το γκολ και ο Φαν Βέερτ, αλλά δεν το βρήκε ούτε στις καθυστερήσεις, όταν είχε μία πολύ καλή στιγμή.

ΑΕΚ – Κηφισιά 3-0

Σκόρερ: 27′ Μουστακόπουλος, 48′ Ραντόνια, 82′ Μαχαίρας

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Ραντόνια (63′ Πινέδα), Τζαβέλλας, Μήτογλου, Ρότα, Μουστακόπουλος (78′ Κοσίδης), Γαλανόπουλος, Τσούμπερ (65′ Μαχαίρας), Πάολο Φερνάντες, Μάνταλος, Φαν Βέερτ.

ΚΗΦΙΣΙΑ (Γιώργος Πετράκης): Αγριμάκης, Ποζατζίδης, Μπαρμπόσα, Βαφέας, Γκίνη, Παπασάββας (55′ Πέιος), Να’α, Προβυδάκης (79′ Παναγιώτου), Ταλάλ (55′ Κουϊρουκίδης), Καλλέργης (70′ Παυλάκης), Τετέι (70′ Πρίτσας).