ΑΕΚ – Παναιτωλικός 4-1: Του έκανε πλάκα

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε το ματς με τον Παναιτωλικό η ΑΕΚ, η οποία τον διέλυσε με 4-1.

Πανηγυρισμοί στο ΑΕΚ - Παναιτωλικός
Συντάκτης: Λευτέρης Παυλίδης Χρόνος ανάγνωσης: 3 λεπτά

ΑΕΚ – Παναιτωλικός: Πάρτι με καλεσμένους τους Αγρινιώτες στήθηκε στην Opap Arena την Κυριακή (15/1). Εκεί η Ένωση έκανε ό,τι ήθελε.

Μάλλον για βόλτα πήγε ο Παναιτωλικός, που δεν μπορούσε σε κανένα σημείο του αγώνα να κοντράρει τους «κιτρινόμαυρους». Ήταν πολύ μεγάλη η διαφορά των δύο ομάδων και την έκανε ακόμα μεγαλύτερη ο Γιάννης Αναστασίου με το κάκιστο κοουτσάρισμά του. Σοκαριστκή η επιλογή του να αφήσει εκτός ενδεκάδας τον Καρέλη. Δεύτερη διαδοχική τεσσάρα για τους Αγρινιώτες.

Η ΑΕΚ έκρυψε την μπάλα κατά διαστήματα με την τετράδα των Λιβάι, Αραούχο, Πινέδα και Άμραμπατ να είναι ασταμάτητη. Ούτε με βαλέ δεν τους έκοβαν οι αντίπαλοι. Ο καθένας τους έβαλε από ένα γκολ, ενώ βγήκαν και κάποιοι πολύ ωραίοι συνδυασμοί.

Το σόου ξεκίνησε από νωρίς. Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά, απείλησε στο 10′ με τον Πινέδα και τρία λεπτά αργότερα άνοιξε το σκορ με ωραίο σουτ στην κίνηση του Αραούχο. Ο κόσμος ζεστάθηκε, οι παίκτες το ίδιο και έτσι η Ένωση συνέχισε σε αυτό τον ρυθμό κόντρα σε έναν αντίπαλο που έμοιαζε με σάκος του μποξ.

Σαν χαμένοι ήταν οι φιλοξενούμενοι. Δεν μπορούσαν να κάνουν τίποτα. Ούτε να περάσουν τη σέντρα σε πολλές περιπτώσεις. Έτσι δέχτηκαν στα επόμενα λεπτά και άλελς τελικές, ενώ στο 35′ έγινε το 2-0 με σκόρερ τον Λιβάι Γκαρσία. Μόνιμος κίνδυνος ήταν ο τελευταίος για την αντίπαλη άμυνα.

Τέσσερα λεπτά μετά έγινε από το πουθενά το 2-1. Σε μία από τις ελάχιστες φάσεις που ο Παναιτωλικός άλλαξε πάνω από 3-4 πάσες, κέρδισε πέναλτι στο 38′ και το εκτέλεσε εύστοχα ένα λεπ΄το μετά ο Ζοάο Πέδρο. Άμραμπατ και Πινέδα είχαν δύο καλές στιγμές στα επόμενα λεπτά, αλλά το σκορ δεν άλλαξε έως την ανάπαυλα.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου το γήπεδο έγειρε. Στο 50′ ο Πινέδα έκανε το 3-1 και πέντε λεπτά μετά ο Άμραμπατ το τελικό 4-1. Αυτό ήταν και το τελικό σκορ, αν και υπήρχαν ευκαιρίες για να μπουν και άλλα γκολ από τους γηπεδούχους.

Αναμενόμενα κάποια στιγμή έπεσε ο ρυθμός. Σταμάτησε να επιτίθεται με την ίδια φόρα και διάθεση η ΑΕΚ μέχρι που έκανε ο Αλμέιδα τέσσερις μαζεμένες αλλαγές. Όσοι μπήκαν, έψαξαν το γκολ. Φαν Βέερτ και Τσούμπερ είχαν τις μεγαλύτερες ευκαιρίες συν μία του Ρότα. Ωστόσο, ο Ανέστης δεν νικήθηκε άλλη φορά.

ΑΕΚ – Παναιτωλικός 4-1

Σκορερ: 13′ Αραούχο, 35′ Λιβάι Γκαρσία, 51′ Πινέδα, 55′ Άμραμπατ – 39′ πέν. Πέδρο

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Ρότα, Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί, Γιόνσον, Σιμάνσκι, Πινέδα (73′ Τσούμπερ), Άμραμπατ (73′ Φερνάντες), Αραούχο (73′ Μάνταλος), Λιβάι Γκαρσία (73΄ Φαν Φερτ).

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Αναστασίου): Ανέστης, Αποστολάκης (19 λ.τρ. Λιάβας), Λάρσον, Μλάντεν, Χατζηθεοδοωρίδης (73′ Μόρσεϊ), Χουχούμης, Μάρτενσον, Ντίας (73′ Μπουζούκης), Κολοβός (64′ Μαλής), Ξενιτίδης (64′ Σενγκέλια), Πέδρο.