ΑΕΚ-ΠΑΟΚ 1-1: Δε γινόταν και αλλιώς – Φοβόταν ο Γιάννης το θεριό και το θεριό τον Γιάννη (vid)

ΑΕΚ-ΠΑΟΚ στο 1-1 αφού μετά τα γκολ στο 25λεπτο μάλλον δεν πολυπίστεψαν και οι δύο ομάδες πως θα έβρισκαν γκολ νίκης

ΑΕΚ-ΠΑΟΚ έμειναν στο 1-1, αφού δε γινόταν και αλλιώς. Φοβόταν ο Γιάννης το θεριό και το θεριό τον Γιάννη. ΑΕΚ-ΠΑΟΚ έβαλαν τα δυο γκολ στο πρώτο 25λεπτο, έκαναν ένα ωραίο πρώτο ημίχρονο αλλά στο δεύτερο λίγα πράγματα.

Η ΑΕΚ ειδικά απογοήτευση σχετικά στην επανάληψη μια και αυτή ήθελε τη νίκη για να ανέβει στην κορυφή της Super League 1. Ο ΠΑΟΚ και με το Χ μια χαρά είναι μια και είναι με τον Άρη στην πρώτη θέση.

Το πρώτο ημίχρονο, ωραίο. Με την ΑΕΚ να έχει την κατοχή αλλά μάλλον ο Λουτσέσκου αυτό ήθελε. Να βρει τους χώρους να κάνει τις φάσεις. Έκανε την πιο μεγάλη με το κλέψιμο στο 14′ που κατέληξε σε σουτ του Οζντόεφ μέσα από την περιοχή. Ακουμπάει ο Στρακόσα, η μπάλα στο δοκάρι και κόρνερ.

Στο 15′ κόρνερ, κεφαλιά-γύρισμα του Τσάλοφ, ο Μπάμπα προβολή, ο Στρακόσα αιφνιδιάστηκε, χάνει την μπάλα, γκολ ο Μπάμπα.

Ο ΠΑΟΚ είχε μέχρι το 20′ ακόμα δυο καλά γυρίσματα μπάλα, στο ένα του Ζίβκοβιτς έδιωξε τελευταία στιγμή ο Στρακόσα. Εκεί που φάνηκε πως ο Δικέφαλος του Βορρά» είχε τον έλεγχο, δέχθηκε γκολ… μπάσκετ.

Μια απλή κάθετη του Κοϊτά, ο Πιερό έπαιξε σαν… παίκτης μπάσκετ τον Κεντζιόρα, άφησε την μπάλα να κυλήσει και πλάσαρε τον Κοτάρσκι για το 1-1. Η ΑΕΚ από εκεί και πέρα πήρε τον έλεγχο.

Μόνος του ο Ρότα στο 38′ αποκρούει ο Κοτάρσκι, η μπάλα πέφτει στον Περέιρα που αντί να κάνει το 2-1, στέλνει την μπάλα στα… πουλιά. Στο 43′ ο Κοϊτά που δεν το έχει με την πάσα αντί να γυρίσει σε συμπαίκτη του μέσα από την περιοχή έκανε κάτι σαν σουτ που έφυγε δυνατά πλάγια.

ΑΕΚ-ΠΑΟΚ: Ο ΠΑΟΚ απείλησε για το γκολ

ΑΕΚ-ΠΑΟΚ στο δεύτερο ημίχρονο προσπάθησαν περισσότερο να καλύψουν τα νώτα τους. Ο ΠΑΟΚ είχε την τύχη να έχει Λόβρεν από άλλον πλανήτη σε αυτό το διάστημα. Ο Κροάτης σούπερ σταρ έκοβε τα πάντα και καθοδηγούσε.

Ο Αλμέιδα άργησε να φρεσκάρει την ομάδα του και στο διάστημα 60′-75′, ο ΠΑΟΚ λίγο έλειψε να σκοράρει. Ο Ζίβκοβιτς μέσα στην περιοχή κοντρόλαρε αλλά το σουτ του που πήγαινε μέσα έκοψε ο Ρότα.

Λίγο μετά κεφαλιά του Τόμας έκοψε ο Πήλιος.

Η ΑΕΚ είχε ένα σουτ του Οντουμπάτζο στο 87′ άουτ. Και κάποιες προσπάθειες του Κοϊτά που όμως κόβονταν από την άμυνα. Ο Λουτσέσκου λόγω τραυματισμού του Μπάμπα άλλαξε τα πρόσωπα στην άμυνα με τον Κεντζιόρα να πηγαίνει δεξιά, τον Ότο αριστερά και τον Κόλεϊ δίπλα στον Λόβρεν.

Η Ένωση όμως δεν έβρισκε διόδο για το τέρμα του Κοτάρσκι. Ο Μαρσιάλ μπήκε και δεν έκανε τίποτα.

ΓΚΟΛ: Πιερό 25′ / Μπάμπα 15′

ΑΕΚ: Στρακόσα, Πήλιος, Μουκουντί, Βίντα, Ρότα (75′ Οντουμπάτζο), Σιμάνσκι, Περέιρα (75′ Πινέδα), Κοϊτά, Γκαρσία (75′ Μαρσιάλ), Λαμέλα (82′ Γκατσίνοβιτς), Πιερό.

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Ότο, Κεντζιόρα, Λόβρεν, Μπάμπα (62′ Κόλι), Σβαμπ, Οζντόεφ (75′ Καμαρά), Μουργκ (75′ Κωνσταντέλιας), Ζίβκοβιτς, Τάισον (89′ Ντεσπόντοφ), Τσάλοφ (62′ Τόμας).

ΒΟΜΒΑ! ΗΡΘΕ ΝΕΑ ΣΤΟΙΧΗΜΑΤΙΚΗ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΜΟΙΡΑΖΕΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΔΩΡΑ*!

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΑΕΚ-ΠΑΟΚ 1-1: Δε γινόταν και αλλιώς – Φοβόταν ο Γιάννης το θεριό και το θεριό τον Γιάννη (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για περισσότερα σχετικά άρθρα επιλέξτε παρακάτω.
Γιάννης Χωριανόπουλος

Για χάρη της δημοσιογραφίας δεν τελείωσε ποτέ το Ιστορικό Τμήμα του Πανεπιστημίου της Κέρκυρας. Πρώτο δημοσιογραφικό «σπίτι» η εφημερίδα Derby από τον Ιούνιο του 2001 έως και το καλοκαίρι του 2009. Ασχολήθηκε (Ολυμπιακοί Αγώνες της Αθήνας γαρ) με τα λεγόμενα (αλλά ποτέ) μικρά σπορ και στη συνέχεια με το ρεπορτάζ του υγρού στίβου αλλά και του Παναθηναϊκού. Επόμενος σταθμός ο Sport FM και η SportDay το 2009, με υγρό στίβο και Πανιώνιο ενώ από τον Ιανουάριο του 2013 η είσοδος στο δύσκολο αλλά συνάμα συναρπαστικό ρεπορτάζ της ΑΕΚ. Από τον Οκτώβριο του 2015 Αρχισυντάκτης, έμεινε ως το 2017, χρονιά κατά την οποία κυκλοφόρησε το Sportime ξανά στα περίπτερα. Διευθυντής Σύνταξης πλέον στο sportime.gr και την e-Sportime, τον συναρπάζουν οι μεταγραφές. Έχει διατελέσει, μεταξύ άλλων και συνεργάτης σε αρκετά περιοδικά (Sportive, Περιοδικό της ΕΟΕ κ.ά).