ΑΕΚ

Η ΑΕΚ είχε διάθεση, μπορούσε κι άλλα γκολ στη νίκη στην Κύπρο

Η ΑΕΚ νίκησε 0-1 τον Απόλλωνα Λεμεσού στο φιλικό που έγινε στην Κύπρο με τους περισσότερους παίκτες να δείχνουν διάθεση και ευκαιρίες

Η ΑΕΚ ήταν η νικήτρια στο φιλικό που έγινε στην Κύπρο. Η ομάδα του Αλμέιδα παίζοντας κατά διαστήματα αρκετά ωραίο ποδόσφαιρο, επικράτησε 0-1 του Απόλλωνα Λεμεσού με γκολ του Φαν Βέερτ.

Η Ένωση ήταν εξαιρετική στο πρώτο ημίχρονο, που θα μπορούσε κι άλλα γκολ. Ο Απόλλων Λεμεσού ανέβηκε στο δεύτερο ημίχρονο αν και σε γενικές γραμμές το παιχνίδι φάνηκε να το ευχαριστιούνται όλοι. Εντυπωσιακή η ατμόσφαιρα στις εξέδρες με τους οπαδούς και των δύο ομάδων να τραγουδούν σχεδόν μαζί. Εικόνα που σπανίζει παντού.

Στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΚ ήταν σχεδόν καταιγιστική. Ειδικά έως και το 35′ θα μπορούσε να φέρει το σκορ ακόμα και στο 0-3. Στο 9′ ο Φαν Βέερτ δεν πρόλαβε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα αλλά στη συνέχεια της φάσης γύρισμα από τα αριστερά του Λιούμπισιτς και ο ολλανδός με πλασέ έκανε το 0-1.

Τρία λεπτά μετά, από πάσα του Σιντιμπέ, ο Αραούχο σούταρε αλλά η μπάλα λίγο άουτ. Στο 13′ προβολή του Λιούμπισιτς η μπάλα δεν μπήκε στα δίχτυα και ο Αραούχο στη συνέχεια πάλι αστόχησε. Τεράστια ευκαιρία στο 29′ με δύο σουτ του Αραούχο που έδιωξε ο τερματοφύλακας του Απόλλωνα.

Στο 33′ ο Φερνάντες από πλάγια δεν πάσαρε και το σουτ του έφυγε άουτ. Οι κύπριοι είχαν στο 22′ γκολ του Μπακένγκα, που ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

ΑΕΚ: Είχε και στο δεύτερο ημίχρονο

Ο Απόλλων Λεμεσού προσπάθησε στο δεύτερο ημίχρονο να απειλήσει με τον Βαλμπουενά. Τα σουτ και φάουλ του στο 48′, 61′ και 69′ δεν βρήκαν στόχο, όποτε χρειάστηκε ήταν εκεί και ο Στάνκοβιτς.

Ο Πόνσε το πάλευε από την στιγμή που μπήκε, στο 76′ γύρισε ωραία με πλάτη αλλά το πλασέ του πέρασε λίγο άουτ.

Σε γενικές γραμμές καλύτερη η ομάδα του Αλμέιδα, το θετικό πως οι παίκτες δεν το αντιμετώπισαν ως αγγαρεία.

ΓΚΟΛ: Φαν Βέερτ 9′

Απόλλων Λεμεσού: Λέουβενμπεργκ, Νταρίκουα, Σέλβικ (74′ Πέρετζ), Εκπολό, Σάντος (71′ Κοστάκε), Γιούρσεβιτς, Κολ, Αρτεάν, Βαλμπουενά (71′ Πεϊμπέρνς), Κρμέντσικ, Μπακένγκα (71′ Άδωνη).

ΑΕΚ: Στάνκοβιτς, Σιντιμπέ (64′ Πήλιος), Χατζισαφί (88′ Ραντόνια), Μήτογλου, Μουκουντί, Γιόνσον, Λιούμπισιτς (46′ Ζίνι), Φερνάντες (57′ Ελίασον), Πισάρο (64′ Τσούμπερ), Αραούχο (64′ Άμραμπατ), Φαν Βέερτ (64′ Πόνσε).

Interwetten, με πρόγραμμα επιβράβευσης*! 21+ (*Ισχύουν Όροι&Προϋποθέσεις)

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Η ΑΕΚ είχε διάθεση, μπορούσε κι άλλα γκολ στη νίκη στην Κύπρο», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Γιάννης Χωριανόπουλος

Για χάρη της δημοσιογραφίας δεν τελείωσε ποτέ το Ιστορικό Τμήμα του Πανεπιστημίου της Κέρκυρας. Πρώτο δημοσιογραφικό «σπίτι» η εφημερίδα Derby από τον Ιούνιο του 2001 έως και το καλοκαίρι του 2009. Ασχολήθηκε (Ολυμπιακοί Αγώνες της Αθήνας γαρ) με τα λεγόμενα (αλλά ποτέ) μικρά σπορ και στη συνέχεια με το ρεπορτάζ του υγρού στίβου αλλά και του Παναθηναϊκού. Επόμενος σταθμός ο Sport FM και η SportDay το 2009, με υγρό στίβο και Πανιώνιο ενώ από τον Ιανουάριο του 2013 η είσοδος στο δύσκολο αλλά συνάμα συναρπαστικό ρεπορτάζ της ΑΕΚ. Από τον Οκτώβριο του 2015 Αρχισυντάκτης, έμεινε ως το 2017, χρονιά κατά την οποία κυκλοφόρησε το Sportime ξανά στα περίπτερα. Διευθυντής Σύνταξης πλέον στο sportime.gr και την e-Sportime, τον συναρπάζουν οι μεταγραφές. Έχει διατελέσει, μεταξύ άλλων και συνεργάτης σε αρκετά περιοδικά (Sportive, Περιοδικό της ΕΟΕ κ.ά).