ΑΕΚ

Η ΑΕΚ κατέβηκε στο Βόλο για να μην πάθει ότι έπαθε ο Παναθηναϊκός

Η στόχευση της ΑΕΚ στο Βόλο ήταν δεδομένη! Να σκοράρει νωρίς για να μην μπλέξει όπως έμπλεξε ο Παναθηναϊκός

Συντάκτης: Γιάννης Χωριανόπουλος Χρόνος ανάγνωσης: 3 λεπτά

Η ΑΕΚ στο Βόλο είχε συγκεκριμένη στόχευση. Ερχόμενη από τη μεγάλη νίκη στη Θεσσαλονίκη επί του ΠΑΟΚ και πονηρεμένη από το Χ στη Λεωφόρο, ήθελε απλά τη νίκη.

Το glam ποδόσφαιρο και το μεγάλο σκορ ήταν σε δεύτερο πλάνο. Ο στόχος ήταν το γρήγορο γκολ για να ανοίξει η αντίπαλη άμυνα και να φύγει το άγχος.

Το πέτυχε στο πρώτο ημίχρονο με τον Πινέδα. Σε μια φάση που στο γήπεδο βγήκαν τα χαρακτηριστικά της. Πίεση ψηλά στην ανάπτυξη του αντιπάλου, κλέψιμο, γρήγορη μετάβαση στην περιοχή και συνεργασίες.

Αραούχο, Γκαρσία, Ελίασον και Πινέδα το πέτυχαν.

Από εκεί και πέρα ήταν φανερό. Η ΑΕΚ έκανε διαχείριση. Στο πρώτο ημίχρονο τακτικά ήταν το πιο κοντά σε αυτά που όλοι γνωρίζουν. Μπορεί να μην έκανε πολλές τελικές αλλά δεν άφησε το παιχνίδι να της ξεφύγει.

Είχε την κατοχή αν και ο Βόλος δεν ανοιγόταν.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο αντίπαλος έπαιξε διαφορετικά. Είχε και εκείνος σημεία που πήρε πρωτοβουλίες και την μπάλα.

Σε αυτό το σημείο του αγώνα, η ΑΕΚ έκανε πιο πολλές τελικές αλλά υπήρξαν και 1-2 περιπτώσεις που αγχώθηκε. Αν ο Γκαρσία σημάδευε καλύτερα όταν έκλεψε την μπάλα και πέρασε τον Κλέιμαν, το άγχος θα ήταν και μικρότερο.

Δε θα έφτανε στο 90+ με το σκορ στο 0-1.

Η ΑΕΚ κατέβηκε για να μην πάθει ότι ο Παναθηναϊκός

Εκ του αποτελέσματος βέβαια, η προσέγγιση κρίνεται επιτυχημένη. Η ΑΕΚ κατέβηκε στο Βόλο για να μην πάθει ότι ο Παναθηναϊκός πριν λίγες ημέρες στη Λεωφόρο από τον ίδιο αντίπαλο.

Εδώ που έχουν φτάσει τα πλέι οφ της Super League 1, αυτό που μετρούσε ήταν το +3. Η διατήρηση των κεκτημένων, το βάρος να πέσει στους υπόλοιπους.

Η ΑΕΚ δεν έθελξε αλλά με καθαρό μυαλό μπορεί να πει κανείς πως δεν κινδύνευσε και ουσιαστικά. Και στο τέλος της ημέρας επιστρέφει στην Αθήνα με δύο νίκες σε δύο εκτός έδρας αγώνες μετά το 0-0 με τον Παναθηναϊκό στην OPAP Arena.

Αν και εφόσον κατακτήσει το πρωτάθλημα, κανείς δε θα θυμάται αν πέρασε από το Βόλο ως σίφουνας ή αν απλά πήρε τους 3 βαθμούς.

Αυτό έπρεπε να κάνει και αυτό έκανε. Το είπε και ο Αλμέιδα εξάλλου στην κάμερα της Cosmote. Αυτό που ήταν ο στόχος ήταν η νίκη. Και μάλιστα με αρκετές απουσίες, το ίδιο δίδυμο στην άμυνα και με άλλους μπακ σε σχέση με το ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ (Ρότα, Μοχαμάντι, αντί Σιντιμπέ, Χατζισαφί).

Για ακόμα ένα παιχνίδι εξαιρετικός τακτικά ο Μάνταλος, με διάθεση ο Ελίασον, επηρεασμένος από τον τραυματισμό του ο Γκαρσία που πιστώνεται πάντως την ασίστ.