ΑΕΚ

Η ΑΕΚ σοβαρή στο πρώτο, ασόβαρη στο δεύτερο ημίχρονο από 4-0, 4-3 την Ίντερ ντ’ Εσκάλδες

Η ΑΕΚ κατάφερε να προηγηθεί 4-0 επί της Ίντερ ντ' Εσκάλδες και τελικά να νικήσει μόλις με 4-3, αφήνοντας ελπίδες στον αντίπαλο

Η ΑΕΚ πέτυχε πολλά ακατόρθωτα. Έπαιζε με έναν αντίπαλο, που με κάθε σεβασμό είναι 5-6 επίπεδα πιο κάτω. Φάνηκε μέχρι το 75′ του ματς. Η ΑΕΚ προηγήθηκε 4-0 της Ίντερ ντ’ Εσκάλδες από την Ανδόρρα. Στο 52′ με κεφαλιά του Μουκουντί.

Και μετά κατόρθωσε πολλά. Άσχημα. Αυτογκόλ για το 4-1. Χαμένο πέναλτι για το 5-1 που δεν έγινε ποτέ. Λάθος και πέναλτι ο Στρακόσα για το 4-2 και ολιγωρία για το 4-3. Με αντίπαλο μια ομάδα, που ήταν εμφανώς άλλου επιπέδου. Αν κάνει δηλαδή τέτοια από την αρχή, πως θα πάει την χρονιά.

Η ΑΕΚ εμφάνισε νοοτροπία και δείγματα από πέρυσι. Έτσι έχασε και το πρωτάθλημα και το πήρε ο ΠΑΟΚ. Πρέπει να σοβαρευτεί για να συνεχίσει στο Conference League.

Η ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο ήταν εξαιρετική. Με διάθεση. Κακή αντίληψη του αγώνα από την Ίντερ που έβαλε ψηλά την άμυνα και φυσικά το πλήρωσε. Στο 5′ δοκάρι από κοντά ο Γκατσίνοβιτς, στο επόμενο λεπτό παράλληλη μπαλιά του Λιβάι Γκαρσία και προβολή ο Λιούμπισιτς.

Στο 20′ ο Στρακόσα με φάουλ έβγαλε μόνο του τον Λιβάι Γκαρσία. Πρώτο πλασέ απόκρουση, δεύτερο γκολ. Μετά το μισάωρο ο Γκατσίνοβιτς είδε την μπάλα να στρώνεται μπροστά του. Φαλτσαριστό πλασέ και 3-0.

Εντυπωσιακό σουτ του Γκατσίνοβιτς, έδιωξε ο τερματοφύλακα και τελευταίο λεπτό καθυστερήσεων από κοντά πλασέ άουτ ο Λιούμπισιτς. Η ΑΕΚ μπορούσε και σε αυτό το διάστημα 4 και 5 γκολ.

Η ΑΕΚ ασόβαρη στο δεύτερο ημίχρονο

Η ΑΕΚ στο δεύτερο ημίχρονο μπήκε όπως έπρεπε. Κόρνερ και με κεφαλιά του Μουκουντί γκολ. Το 4-0. Όλα έδειχναν μέγα πάρτι. Για 6 και 7-0 πήγαινε το ματς. Στο 65′ όμως λάθος υπολογισμός του Βίντα. Από εύκολη σέντρα πήγε να τη γυρίσει με το κεφάλι στον Στρακόσα. Αυτογκόλ.

Δέκα λεπτά μετά σούπερ ευκαιρία για το 5-1. Ο Λιβάι Γκαρσία κερδίζει το πέναλτι. Και πάει και το χάνει. Στο πρώτο ματς της σεζόν. Όπως πέρυσι π.χ. με την Ντίναμό Ζάγκρεμπ. Η συνέχεια ακόμα χειρότερη. Λάθος κοντρόλ του Στρακόσα και πέναλτι. Έγινε το 4-2. Και στο 83′ από φάουλ και απομάκρυνση, μόνος του ο Μαρτίνεθ στο ύψος της περιοχής για το 4-3.

Οι πολλές αλλαγές αποσυντόνισαν την ομάδα του Αλμέιδα.

Έβγαλε φάσεις στο τέλος με σουτ των Φερνάντες, Κοϊτά αλλά και ένα τετ α τετ άουτ του Άμραμπατ. Τα υπόλοιπα όπως και το πέναλτι τα έπιασε οπ καλός τερματοφύλακας. Μουνιόθ.

Στο ποδόσφαιρο αν δεν είναι μια ομάδα σοβαρή 100% το πληρώνει. Η ΑΕΚ το έκανε πέρυσι, το κάνει και φέτος στο πρώτο ματς της χρονιάς. Από 4-0, 4-3 είναι το λιγότερο απαράδεκτο. Το λιγότερο. Η λέξη είναι μικρή.

ΓΚΟΛ: 6′ Λιούμπισιτς, 20′ Γκαρσία, 31′ Γκατσίνοβιτς, 52′ Μουκουντί / 65′ Βίντα (αυτ.), 78′ Αντρέου (πεν), 83′ Μαρτίνεθ

ΑΕΚ (Αλμέιδα): Στρακόσα, Χατζισαφί (75′ Μάνταλος), Μουκουντί, Βίντα, Ρότα, Σιμάνσκι (64′ Γαλανόπουλος), Γιόνσον, Γκατσίνοβιτς (64′ Κοϊτά), Ελίασον (64′ Φερνάντες), Λιούμπισιτς, Λιβάι Γκαρσία (75′ Αμραμπατ)

Ίντερ ντ’ Εσκάλδες (Κάναλς): Μουνιόθ, Τόρες (63′ Σάντσεθ), Φέχερ, Πουέντες (89′ Χέρμαν), Γκαγέγο, Λόπεθ (46′ Μαρτίνεθ), Αλόνσο, Μπουχαρμά (63′ Αντρέου), Ασούμπρε (19′ Ντε Λα Τόρε), Μπερλάνγκα, Λοπέζ

ΒΟΜΒΑ! ΗΡΘΕ ΝΕΑ ΣΤΟΙΧΗΜΑΤΙΚΗ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΜΟΙΡΑΖΕΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΔΩΡΑ*!

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Η ΑΕΚ σοβαρή στο πρώτο, ασόβαρη στο δεύτερο ημίχρονο από 4-0, 4-3 την Ίντερ ντ’ Εσκάλδες», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Γιάννης Χωριανόπουλος

Για χάρη της δημοσιογραφίας δεν τελείωσε ποτέ το Ιστορικό Τμήμα του Πανεπιστημίου της Κέρκυρας. Πρώτο δημοσιογραφικό «σπίτι» η εφημερίδα Derby από τον Ιούνιο του 2001 έως και το καλοκαίρι του 2009. Ασχολήθηκε (Ολυμπιακοί Αγώνες της Αθήνας γαρ) με τα λεγόμενα (αλλά ποτέ) μικρά σπορ και στη συνέχεια με το ρεπορτάζ του υγρού στίβου αλλά και του Παναθηναϊκού. Επόμενος σταθμός ο Sport FM και η SportDay το 2009, με υγρό στίβο και Πανιώνιο ενώ από τον Ιανουάριο του 2013 η είσοδος στο δύσκολο αλλά συνάμα συναρπαστικό ρεπορτάζ της ΑΕΚ. Από τον Οκτώβριο του 2015 Αρχισυντάκτης, έμεινε ως το 2017, χρονιά κατά την οποία κυκλοφόρησε το Sportime ξανά στα περίπτερα. Διευθυντής Σύνταξης πλέον στο sportime.gr και την e-Sportime, τον συναρπάζουν οι μεταγραφές. Έχει διατελέσει, μεταξύ άλλων και συνεργάτης σε αρκετά περιοδικά (Sportive, Περιοδικό της ΕΟΕ κ.ά).