ΑΕΚ

Σάκχοφ, ένας πολύτιμος χαφ κύριος σε όλα του

Ο Γεβγιέν Σάκχοφ είναι ο άνθρωπος που έδωσε τη νίκη στα Ιωάννινα κόντρα στον ΠΑΣ και τώρα μπαίνει ξανά στο... προσκήνιο για την ΑΕΚ

Ο Γεβγιέν Σάκχοφ
Συντάκτης: Τάσος Καπετανάκος Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Τέσσερα γκολ σε 44 συμμετοχές με την ΑΕΚ μετρά ο Γεβγιέν Σάκχοφ και είναι μία περίπτωση χαφ που μπορεί να δώσει βοήθειες όταν «κολλά» η ομάδα του.

Και στον οργανωτικό και στον επιθετικό τομέα όταν ψάχνει το γκολ. Μπορεί να μην είναι ο ταχυδυναμικός, αθλητικός και τρεχαλατζής μέσος στα 31 του, αλλά έχει την εμπειρία και γνωρίζει πότε να κάνει και τι. Ποδοσφαιρική ευφυΐα λέγεται αυτό και δεν το βρίσκεις πολύ εύκολα.

Στα τελευταία λεπτά του αγώνα της ΑΕΚ με τον ΠΑΣ Γιάννινα αυτό έκανε. Μπήκε για να καλύψει το κενό μεσοεπιθετικά, να βρει απειλές, να φτιάξει απειλές για να κερδίσει η ομάδα του. Και στο τέλος αφού ήταν από τους λίγους ποδοσφαιριστές της ΑΕΚ που επέμεινε να απειλεί και εν τέλει δικαιώθηκε έστω και με κόντρα για το νικητήριο γκολ στο 1-2 του 90ου λεπτού.

Ο Σάκχοφ λοιπόν είναι ένας από τους παίκτες που δεν βρίσκει εύκολα χώρο και χρόνο στην φετινή 11άδα της ΑΕΚ. Επτά ματς στην Super League με μόλις 120 αγωνιστικά λεπτά και δύο στο Conference League στα παιχνίδια με την Βελέζ με 108 λεπτά το περασμένο καλοκαίρι. Μία φορά βασικός, μόνο στο πρώτο ματς με την Βελέζ στο Μόσταρ και έκτοτε πολύ πάγκο και συμμετοχές ως αλλαγή.

Ο Σάκχοφ νιώθει παραγκωνισμένος και… είναι

Ο Σάκχοφ είναι ένας παίκτης που μπορεί να βοηθήσει πολύ στο πρόβλημα της έλλειψης δημιουργίας από τους χαφ της ΑΕΚ φέτος. Είχε προλάβει να το δείξει αυτό πέρυσι, όταν είχε βοηθήσει, αλλά ο κορωνοϊός και οι θλάσεις τον άφησαν πολύ πίσω.

Ο Αργύρης Γιαννίκης δεν έχει προλάβει να τον εμπιστευτεί, καθώς επιλέγει το δίδυμο ΣιμόεςΣιμάνσκι σε μεγάλο βαθμό, ενώ ο Βλάνταν Μιλόγεβιτς προτιμούσε τον Λε Ταλέκ στον άξονα. Τώρα όμως και ψυχολογικά και αγωνιστικά ο Σάκχοφ πήρε πόντους και ίσως ο Γιαννίκης τον δει… καλύτερα, κάτι που τόνισε και ο ίδιος ο παίκτης με τον πανηγυρισμό του μετά το νικητήριο γκολ στους Ζωσιμάδες.

Σίγουρα πάντως θα είναι βασικός την Τετάρτη το βράδυ στο ΟΑΚΑ, στο πρώτο ματς Κυπέλλου με την Κηφισιά.