Συγχαρητήρια από Μαρσέιγ, Λιβόρνο και… Παναχαϊκή
Οι δυο αδελφοποιημένοι σύλλογοι της "Ενωσης", αλλά και ένας παλιός γνωστός, της απένειμαν τα εύσημα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος![Συγχαρητήρια από Μαρσέιγ, Λιβόρνο και… Παναχαϊκή](https://www.sportime.gr/wp-content/uploads/2018/04/ΑΕΚ-TEAM.png)
Λίγο μετά την κατάκτηση του πρωταθλήματος, πλήθος κόσμου έσπευσε να δώσει συγχαρητήρια στην ΑΕΚ. Η πρώτη ομάδα που έδωσε τις ευχές της, ελέω και Μανόλο Χιμένεθ, ήταν η Σεβίλλη. Μετά την ανακοίνωση της απόφασης της έφεσης με τον ΠΑΟΚ, σειρά πήραν δυο “αδέρφια” και ένας παλιός γνωστός.
Αρχικά η Μαρσέιγ και στη συνέχεια η Λιβόρνο, με των οποίων τους οπαδούς έχουν αδελφοποιηθεί αυτοί της “Ένωσης” ήταν εκείνες που απένημαν τα εύσημα στην ομάδα για την επιστροφή στον εγχώριο θρόνο, μετά από 24 χρόνια. Ειδικά ο εκπρόσωπος Τύπου των Γάλλων, έχει ελληνικές ρίζες, ενώ στο μήνυμά του δηλώνει οπαδός της ΑΕΚ.
Η πρώτη ελληνική ομάδα που συνεχάρη τους “κιτρινόμαυρους”, ήταν η Παναχαϊκή, στην οποία είναι τεχνικός διευθυντής ο Κώστας Κατσουράνης. Ο πάλαι ποτέ άσος άλλωστε, έχει περάσει κάποιες από τις καλύτερες σεζόν στην ΑΕΚ ως ποδοσφαιριστής της και δεν θα μπορούσε να μην εκφράσει τα συγχαρητήριά του για το επίτευγμά της.