ΑΕΛ – Λεβαδειακός 1-2: Πρόκριση με ανατροπή (vds)

Ο Λεβαδειακός έφερε τούμπα το ματς με την ΑΕΛ, νίκησε με 2-1 στο «Αλκαζάρ» και πέρασε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Πανηγυρισμοί στο ΑΕΛ - Λεβαδειακός
Συντάκτης: Αντώνης Τσιράκης Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Ματσάρα ήταν το ΑΕΛΛεβαδειακός. Το πάλεψαν πολύ και οι δύο, φάσεις υπήρχαν μπροστά από τις εστίες και στο φινάλε οι Βοιωτοί με 2-1 έκλεισαν εισιτήριο για την επόμενη φάση.

Δυνατά ξεκίνησε το ματς. Λούα Λούα και Όγκμποε είχαν τις πρώτες φάσεις, ενώ στο 7′ ο Πεντρόσο με ωραίο σουτ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και στη συνέχεια στα δίχτυα του Στογιάνοβιτς. Από το πουθενά λίγο έλειψε να γίνει και το 2-0. Στο 15′ ο Χαμόντ γύρισε την μπάλα προς τα πίσω και τελικά εκείνη πήγε στο δοκάρι. Θα ήταν ένα απίθανο αυτογκόλ.

Στη συνέχεια ο Λεβαδειακός πήρε τα ηνία του ματς. Πάτησε γκάζι και ανέτρεψε τα δεδομένα. Στο 26′ ο Νίκας με κεφαλιά από κόρνερ ισοφάρισε και πριν τη λήξη του πρώτου μέρους έγινε το 1-2. Σκόρερ ο Σκβάρκα στο 43′ μετά από γύρισμα του Μουτίνιο.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φάσεις δεν έλειψαν. Ένα καλό σουτ στο 60′ είχε ο Λούα Λούα, ενώ εννιά λεπτά μετά ο Νικολιάς νικήθηκε από τον Στογιάνοβιτς. Ο Σέρβος είπε «όχι» και στον Πλέγα στο 76′ κρατώντας έτσι το 2-1 έως το φινάλε. Στην τελευταία φάση έχασε μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση ο Πλέγας.

ΑΕΛ (Παναγιώτης Γκουτσίδης): Θεοδωρόπουλος, Καλουτσικίδης (64′ Θ. Παπαγεωργίου), Κοσσονού, Γκοτζαμανίδης, Ηλιάδης, Παπαγεωργίου (72′ Μιλτιάδης), Θωμαΐδης, Πλέγας, Πεντρόσο, Νικολιάς, Όγκμποε.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Γιάσμινκο Βέλιτς): Στογιάνοβιτς, Τσάπρας, Βινίσιους, Τζιμόπουλος (62′ Μπάχανακ), Παναγιώτου, Νίκας, Χάμοντ (83′ Μεχία), Σκβάρκα, Λούα Λουα (73′ Τόρο), Μουτίνιο, Δούμτσιος (83′ Τσιριγώτης).