«Αγχώθηκε» ο ΠΑΟΚ, όμως πήρε τη νίκη επί του Παναιτωλικού με γκολάρες από Σαμάτα και Ζίβκοβιτς

Ο ΠΑΟΚ με ανατροπή πήρε τη νίκη επί του Παναιτωλικού με 2-1 στο ματς που διεξήχθη στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Stoiximan Super League.

Ο ΠΑΟΚ «έπαιξε με τη φωτιά» κόντρα στον Παναιτωλικό, ωστόσο πήρε τη νίκη με 2-1 στο ματς που διεξήχθη στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Stoiximan Super League.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με τον Τορεχόν, ωστόσο οι «ασπρόμαυροι» είχαν τη δική τους ηχηρή απάντηση και με δύο φανταστικά τέρματα των Σαμάτα και Ζίβκοβιτς μέσα σε δέκα λεπτά (26′,36′) ανέτρεψε το εις βάρος του σκορ.

Ο Ραζβάν Λουτσέσκου άλλαξε ολόκληρη την ενδεκάδα σε σχέση με το ματς κόντρα στην Αμπερντίν, προχωρώντας σε εννιά αλλαγές, με τους Κοτάρσκι και Κωνσταντέλια να είναι οι μοναδικοί που παίρνουν φανέλα βασικού για δεύτερο σερί ματς.

Σάστρε, Κεντζιόρα, Μιχαηλίδης, Ράφα Σοάρες, Μεϊτέ, Οζντόεφ, Ζίβκοβιτς, Μουργκ και Σαμάτα ήταν τα νέα πρόσωπα της «ασπρόμαυρης» ενδεκάδας.

Ο Δικέφαλος πήρε τα ηνία της αναμέτρησης από τα πρώτα λεπτά, έχοντας την κατοχή, ωστόσο ήταν φανερή η έλλειψη χημείας μεταξύ τους. Μάλιστα, μία αδράνεια της «ασπρόμαυρης» άμυνας, σε συνδυασμό με την εξαιρετική συνεργασία των παικτών του Παναιτωλικού, έφερε και το 0-1 από τον Τορεχόν στο 20ο λεπτό.

Οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή στο 66%-34% και το τέρμα των φιλοξενούμενων φάνηκε πως τους «ξύπνησε».

Η συνεχόμενη πίεση έφερε «καρπούς», με τον Σαμάτα να απαντάει έξι λεπτά αργότερα πετυχαίνοντας το δεύτερο σερί τέρμα του. Οι «ασπρόμαυροι» συνεργάστηκαν εκπληκτικά, με τον Τανζανό να ολοκληρώνει τη φάση με τακουνάκι.

Δέκα λεπτά αργότερα ήρθε και η ολική ανατροπή του σκορ, με τον Αντρίγια Ζίβκοβιτς αυτή τη φορά να πετυχαίνει ένα φανταστικό τέρμα, αφού επιχείρησε μία σέντρα σουτ, κρέμασε τον Καπίνο και με τη βοήθεια του δοκαριού η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα.

Τα στατιστικά μαρτυρούν και την εικόνα του πρώτου μέρους, με 8(2) – 3(1) τελικές και 69%-31% κατοχή, σε ένα ματς πάντως που είχε πολύ καλό ρυθμό στα πρώτα 45 λεπτά.

Καμία σχέση δεν είχε το δεύτερο μέρος με το πρώτο, αφού η εικόνα στον αγωνιστικό χώρο ήταν κάκιστη και χαρακτηριστικό είναι πως στα πρώτα 35 λεπτά υπήρχε μόλις μία τελική από την πλευρά του Δικεφάλου.

Το 2-1 παρέμενε, οι φιλοξενούμενοι πίεσαν στα τελευταία λεπτά παίζοντας τα… ρέστα τους για το γκολ της ισοφάρισης, χωρίς ωστόσο να τα καταφέρνουν με τον Δικέφαλο να παίρνει τελικά τη νίκη.

Γκολ: Σαμάτα 26’, Αντρίγια 36’ / Τορεχόν 20’

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Σάστρε, Κεντζιόρα, Μιχαηλίδης, Ράφα Σοάρες, Οζντόεφ (Σβαμπ 77’), Μεϊτέ, Αντρίγια (Βιεϊρίνια 90’), Κωνσταντέλιας, Μουργκ (Ντεσπόντοφ 64’), Σαμάτα (Τόμας 77’).

Παναιτωλικός: Καπίνο, Μαλής (Οικονόμου 60’), Ντουάρτε, Μλάντεν, Λιάβας (Μαυρίας 46’), Φ. Ντουάρτε (Μπελεβώνης 83’), Πέρες, Χατζηθεοδωρίδης (Σέρχιο Ντίας 74’), Τορεχόν, Σενγκέλια, Πέδρο (Ξενιτίδης 74’).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο ««Αγχώθηκε» ο ΠΑΟΚ, όμως πήρε τη νίκη επί του Παναιτωλικού με γκολάρες από Σαμάτα και Ζίβκοβιτς», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.