ΑΓΓΛΙΑ

Μπράιτον – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2-3: Ματς-έπος με buzzer beater! (vids)

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με… κορυφαίο παίκτη τα δοκάρια και τον «Θεό του ποδοσφαίρου» μαζί της νίκησε με 3-2 εκτός έδρας την Μπράιτον με γκολ σε νεκρό χρόνο μετά από υπόδειξη πέναλτι του VAR. Οι παίκτες της Μπράιτον σημάδεψαν πέντε φορές τα δοκάρια, έχασαν με 1-2, ισοφάρισαν στο 95′ αλλά σε νεκρό χρόνο ηττήθηκαν από την...

Γιουνάιτεντ
Γιουνάιτεντ
Συντάκτης: Μαρία Καλτσίδη Χρόνος ανάγνωσης: 3 λεπτά

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με… κορυφαίο παίκτη τα δοκάρια και τον «Θεό του ποδοσφαίρου» μαζί της νίκησε με 3-2 εκτός έδρας την Μπράιτον με γκολ σε νεκρό χρόνο μετά από υπόδειξη πέναλτι του VAR.

Οι παίκτες της Μπράιτον σημάδεψαν πέντε φορές τα δοκάρια, έχασαν με 1-2, ισοφάρισαν στο 95′ αλλά σε νεκρό χρόνο ηττήθηκαν από την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, που γι’ ακόμα ένα ματς απογοήτευσε αλλά τελικά πήρε το τρίποντο.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: Κώστας Τσιμίκας: Η αλλαγή παιχνιδιού που έγινε… highlight από τη Λίβερπουλ

Το ματς κρίθηκε με ένα… χαζό πέναλτι που δόθηκε μέσω VAR σε χέρι του Μοπέ μετά τη λήξη του ματς.

Το 1-0 για την Μπράιτον έγινε πέντε λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου όταν ο Μοπέ με εκτέλεση α λα Πανένκα ευστόχησε από το σημείο του πέναλτι.

Στο 43′ η Γιουνάιτεντ απάντησε με τον Μαγκουάιρ από στατική φάση.

Η ομάδα του Σόλσκιερ πήρε το προβάδισμα στο 55′ όταν ο Μπρούνο Φερνάντες με μία καταπληκτική μπαλιά βρήκε τον Ράσφορντ και ο τελευταίος με άψογη ενέργεια σκόραρε.

Οι γηπεδούχοι στο 95′ σκόραραν με τον Σόλι Μαρτς για το 2-2 όμως το ματς είχε και συνέχεια!

Στην τελευταία φάση του ματς, ο Μοπέ μετά από κεφαλιά του Μαγκουάιρ, βρήκε την μπάλα με το χέρι κι έτσι καταλογίστηκε (σωστά) πέναλτι για τους φιλοξενούμενους.

Ο Μπρούνο Φερνάντες δεν λάθεψε και χάρισε στην ομάδα του το πρώτο τρίποντο στη φετινή Premier League.

Μπράιτον: Ράιαν, Γουάιτ, Ντανκ, Γουέμπστερ, Λάμπτεϊ, Λαλάνα (74’ Γκρος), Αλζάτ, Μαρτς, Τροσάρντ, Κόνολι (Γιάναμπακς), Μοπέ

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα, Γουάν-Μπιζάκα, Λίντελοφ, Μαγκουάιρ, Σο, Πογκμπά (66’ Φρεντ), Μάτιτς, Γκρίνγουντ (83’ Μπέιλι), Φερνάντες, Ράσφορντ, Μαρσιάλ (87’ Φαν Ντε Μπέεκ)