ΑΓΓΛΙΑ

FA Cup: Πρόκριση μετά κόπων και βασάνων για την Τσέλσι

Πρόκριση α λα ισπανικά για τους «μπλε» που είχαν τρία δοκάρια και τα βρήκαν σκούρα κόντρα στην Πλίμουθ

FA Cup: Πρόκριση α λα ισπανικά για την Τσέλσι με πρωταγωνιστές δύο μπακ και έναν τερματοφύλακα
Συντάκτης: Σπύρος Γιαννόπουλος Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

FA Cup: Την πρόκρισή της στον επόμενο γύρο του θεσμού πανηγύρισε η Τσέλσι, έστω κι αν χρειάστηκε την παράταση κόντρα στην Πλίμουθ (2-1).

Πρόκριση α λα… ισπανικά για τους «μπλε» του Λονδίνου, οι οποίοι τα βρήκαν σκούρα κόντρα στην Πλίμουθ. Πρωταγωνιστές και σωτήρες των Λονδρέζων ήταν οι Αθπιλικουέτα, Αλόνσο και Κέπα.

Η «καλή» μέρα φάνηκε από το πρωί. Οι φιλοξενούμενοι «πάγωσαν» το «Στάμφορντ Μπριτζ» στο 8ο λεπτό με τον Γκιλέσπι.

Μετά από αυτή την αρνητική εξέλιξη, η Τσέλσι ανέβασε ρυθμούς, αλλά είχε να αντιμετωπίσει και την γκίνια. Τρία δοκάρια είχε στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Τόμας Τούχελ.

FA Cup: Λυτρωτής ο Κέπα στο φινάλε

Ωστόσο, η ισοφάριση ήρθε στο 41ο λεπτό. Ο Αθπιλικουέτα ισοφάρισε με ένα μαγικό τακουνάκι και όλοι πίστεψαν ότι το δεύτερο ημίχρονο θα εξελισσόταν σε περίπατο για τους γηπεδούχους.

Όμως, ο Λουκάκου, ο Χάβερτς, ο Βέρνερ και τα υπόλοιπα μέλη της μεσοεπιθετικής γραμμής των «μπλε» δεν μπορούσαν να νικήσουν για δεύτερη φορά την εστία του Κούπερ, ο οποίος αντιστεκόταν σθεναρά μαζί με την άμυνά του.

Το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση, όπου ήρθε και η λύτρωση για την Τσέλσι. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου (105+1΄), ο  Μάρκος Αλόνσο «ντύθηκε» φορ και με πλασέ από το ύψος του πέναλτι ολοκλήρωσε την ανατροπή.

Οι κόποι για την ανατροπή ανταμείφθηκαν, αλλά τα βάσαν δεν είχαν τελειώσει ακόμα. Στο 116′ ο Σαρ ανέτρεψε τον Χάρντι και τότε ήταν η σειρά του τρίτου Ισπανού να βγει μπροστά για να γλιτώσει την Τσέλσι από περιπέτειες.

Ο Βάσκος απέκρουσε το πέναλτι του Χάρντι και έγινε ο τρίτος ήρωας που οδήγησε τους «μπλε» στον επόμενο γύρο του FA Cup.