ΑΓΓΛΙΑ

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Γουλβς 0-1: Διπλό με Μουτίνιο

Η Γουλβς ήταν ανώτερη της προβληματικής Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και έφυγε με το τρίποντο από το «Ολντ Τράφορντ» χάρις σε γκολ του Μουτίνιο

Ο Μουτίνιο σκοράρει στο Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Γουλβς
Συντάκτης: Αντώνης Τσιράκης Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Δεν ήταν αυτή που έπρεπε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και η Γουλβς την τιμώρησε στο πρώτο τους παιχνίδι για το 2022. Με γκολ του Μουτίνιο οι «λύκοι» πέρασαν από το «Ολντ Τράφορντ» με 1-0 και πανηγύρισαν μία μεγάλη νίκη.

Η ομάδα του Μπρούνο Λάγκε ήταν διαβασμένη, κυριάρχησε στο πρώτο ημίχρονο και τελικά κατάφερε να βρει το γκολ που έψαχνε στο δεύτερο όπου θεωρητικά είχαν ανέβει οι γηπεδούχοι. Πρώτη ήττα για τον Ραλφ Ράνγκνικ στον πάγκο των «κόκκινων διαβόλων». Ο Γερμανός τεχνικός σε πρώτη φάση δεν φαίνεται να μπορεί να αλλάξει πολλά. Ούτε τα αποτελέσματα ούτε η εικόνα πείθουν.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κόντρα στη Γουλβς προβλημάτισε. Υπάρχουν στατιστικά που δείχνουν πολλά, όπως ότι κόντρα σε εκείνη η Γουλβς έκανε περισσότερα σουτ απ’ ό,τι σε όλα τα τρία προηγούμενα ματς της. Επιπλέον, για περίπου 45 λεπτά δεν μπορούσαν οι γηπεδούχοι να κάνουν ούτε τελική. Είχαν, πάντως, το δοκάρι του Μπρούνο Φερνάντες. Θα μπορούσαν εκεί να ανοίξουν το σκορ. Δεν το κατάφεραν και με το γκολ του Μουτίνιο στο 82′ έχασαν και τον βαθμό.

Τα αποτελέσματα της 21ης αγωνιστικής

Σάββατο (1/1)

Άρσεναλ-Μάντσεστερ Σίτι 1-2 (31′ Σάκα – 57′ πέν. Μάχρεζ, 90’+3′ Ρόδρι)

Γουότφορντ-Τότεναμ 0-1 (90+6′ Σάντσες)

Κρίσταλ Πάλας-Γουέστ Χαμ 2-3 (83′ Εντουάρντ, 90′ Ολίσε – 22′ Αντόνιο, 25′ και 45’+5 πέν. Λαντσίνι)