ΑΓΓΛΙΑ

Μάντσεστερ Σίτι – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-2: Φερνάντες και Σο «εκτέλεσαν» τη Σίτι

Στοπ στην εκπληκτική πορεία και σερί 21 νικών της Μάντσεστερ Σίτι έβαλε η Γιουνάιτεντ, επικρατώντας 2-0 μέσα στο Έτιχαντ.

Μάντσεστερ Σίτι - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-2: Φερνάντες και Σο «εκτέλεσαν» τη Σίτι
Συντάκτης: Sportime Team Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Στοπ στην εκπληκτική πορεία και σερί 21 νικών της Μάντσεστερ Σίτι έβαλε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, επικρατώντας 2-0 μέσα στο Έτιχαντ.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επικράτησε για τρίτη συνεχόμενη φορά στο «Έτιχαντ», νικώντας με 2-0 την Μάντσεστερ Σίτι και επιβεβαιώνοντας ξανά ότι η φανέλα των «κόκκινων διαβόλων» είναι βαριά.

Η Γιουνάιτεντ έβαλε στοπ στο νικηφόρο σερί 21 αγώνων σε όλες τις διοργανώσεις της Σίτι και δεν της επέτρεψε να ξεπεράσει το καλύτερο σερί της ιστορίας της, αν δεν έχανε από τη συντοπίτισσα.

Εντός έδρας είχε να χάσει η ομάδα του Πεπ Γκουρντιόλα από τις 27 Σεπτεμβρίου, αλλά στα αήττητα κάποια στιγμή μπαίνει ένα τέλος.

Φερνάντες και Σο τα γκολ για την ομάδα του Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ, με αμφότερους να σκοράρουν στην αρχή κάθε ημιχρόνου.

Ο Ράσφορντ μπήκε στην περιοχή, ανατράπηκε από τον Ζεσούς, ο Τέιλορ έδειξε την παράβαση! Ο Μπρούνο Φερνάντες δεν αστόχησε και άνοιξε το σκορ.

Μετά το 20λεπτο η Σίτι ανέβασε ρυθμό, πήρε τον έλεγχο, η κατοχή έφτασε στο 70%, αλλά δεν μπορούσε να φανεί απειλητική.

Στο 49′ είχε τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσει, αλλά το σουτ του Ρόδρι βρήκε το δοκάρι.

Και στο 50′ ο Λουκ Σο με υπέροχο τελείωμα μέσα από την περιοχή πέτυχε το 2-0 και μόλις το 3ο στην επαγγελματική καριέρα του!

Μάλιστα, στο 69′ η Γιουνάιτεντ είχε τεράστια ευκαιρία για ένα τρίτο γκολ, αλλά ο Μαρσιάλ αστόχησε σε τετ α τετ με τον Έντερσον.

Μια ευκαιρία του Στέρλινγκ στο 79′ ήταν η τελευταία φορά που προσπάθησαν οι γηπεδούχοι να μπουν στο παιχνίδι, αλλά μέχρι εκεί.

Τα αποτελέσματα της 27ης αγωνιστικής

Σάββατο 6 Μαρτίου

Μπέρνλι – Άρσεναλ 1-1 (39′ Γουντ / 6′ Ομπαμεγιάνγκ)

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ – Σαουθάμπτον 0-2 (32′ πεν. Γουόρντ-Πράους, 49′ Άνταμς)

Άστον Βίλα – Γουλβς 0-0

Μπράιτον – Λέστερ 1-2 (10′ Λαλάνα / 62′ Ιχεανάτσο, 87′ Αμαρτέι)

Κυριακή 7 Μαρτίου

Γουέστ Μπρομ – Νιούκαστλ 0-0

Λίβερπουλ – Φούλαμ 0-1 (45′ Λεμινά)

Μάντσεστερ Σίτι – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-2 (2′ Μπρούνο Φερνάντες, 50′ Λουκ Σο)

Τότεναμ – Κρίσταλ Πάλας (21:15)