ΑΓΓΛΙΑ

Μόνη πρώτη με 4άρα η Λίβερπουλ (vid)

Γκολ και θέαμα προσέφερε η ομάδα του Κλοπ απέναντι στην Κάρντιφ

Συντάκτης: Sportime Team Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ προσέφερε γκολ και θέαμα, συνέτριψε με 4-1 την Κάρντιφ και απολαμβάνει τη μοναξιά της κορυφής.

Για ακόμα ένα ματς μέσα στο Άνφιλντ, η Λίβερπουλ έδειξε ποιος είναι το αφεντικό και αν εξαιρέσουμε ένα 10λεπτο, ουδέποτε κινδύνεψε να χάσει βαθμούς.

Ο Σαλάχ άνοιξε το σκορ στο 10′, ενώ ο Αιγύπτιος τρία λεπτά αργότερα σέρβιρε έτοιμο γκολ  στον Φαν Ντάικ που σημάδεψε το δοκάρι. Στην επανάληψη, οι «κόκκινοι» σκόραραν στο 66′ με τον Σαντιό Μανέ, αλλά στο 77′ ο Πάτερσον πέτυχε τη μείωση του σκορ σε 2-1. Μέσα σε ένα τρίλεπτο, όμως, Σακίρι (84′) και Μανέ (87′) διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα.

Στα άλλα ματς, η Μπόρνμουθ πέρασε με τρίποντο από το «Κρέιβεν Κότατζ», όπου νίκησε με 3-0 τη Φούλαμ που παραμένει στα υψηλά στρώματα της βαθμολογίας. Η Γουότφορντ συνέχισε την εξαιρετική της πορεία επικρατώντας με 3-0 της Χάντερσφιλντ.

Νίκη-ανάσα με 1-0 πέτυχε η Μπράιτον απέναντι στη Γουλβς, ενώ μόλις τον 3ο βαθμό της στο πρωτάθλημα πήρε η Νιούκαστλ με το εκτός έδρας 0-0 απέναντι στη Σαουθάμπτον.