ΑΓΓΛΙΑ

Premier League: Δοκάρια και Κρίσταλ Πάλας μπλόκαραν τη Σίτι (vid)

Η Κρίσταλ Πάλας κράτησε στο 0-0 τη Μάντσεστερ Σίτι και έδωσε νέο ενδιαφέρον στην Premier League.

Φωτιά στην Premier League μετά το Κρίσταλ Πάλας - Μάντσεστερ Σίτι
Συντάκτης: Αντώνης Τσιράκης Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Και η μάχη για την κατάκτηση της Premier League συνεχίζεται! Η Μάντσεστερ Σίτι πέταξε βαθμούς στο Λονδίνο μένοντας στο 0-0 με την Κρίσταλ Πάλας και η Λίβερπουλ χαμογέλασε. Στο +4 οι «πολίτες» και την Τετάρτη (16/3) οι «ρεντς» γνωρίζουν πως με διπλό θα πάνε στο -1. Ωστόσο, έχουν εξαιρετικά δύσκολο ματς με τη φορμαρισμένη Άρσεναλ στο «Έμιρεϊτς».

Το ματς ξεκίνησε με τη Μάντσεστερ Σίτι να έχει αναμενόμενα την κατοχή της μπάλας και την Κρίσταλ Πάλας να έχει επιλέξει να αμύνεται σε διπλή ζώνη άμυνας. Στόχος ήταν να κλέβουν οι παίκτες της την μπάλα και να φεύγουν γρήγορα στην αντεπίθεση. Το κατάφεραν σε ορισμένες περιπτώσεις και απείλησαν στον βαθμό που μπορούσαν. Ωστόσο, η τελική επιλογή δεν ήταν πάντα η ενδεδειγμένη.

Τελικές είχαν και οι «πολίτες». Σπατάλησαν μία μεγάλη ευκαιρία με τον Μπερνάρντο Σίλβα και στο 27′ ο Κανσέλο με βολίδα τράνταξε το δοκάρι του Γκουαΐτα. Ένα λεπτό νωρίτερα ο Ισπανός είχε κάνει εντυπωσιακή επέμβαση σε προσπάθεια του Ντε Μπρόινε.

Δεν άλλαξε η εικόνα ούτε στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Ντε Μπρόινε στο 57′ είχε δοκάρι και στη συνέχεια η πίεση της Σίτι αυξήθηκε. Με τον έναν ή τον άλλον τρόπο, όμως, οι Λονδρέζοι άντεχαν. Κυρίως τον Μαχρέζ έψαχναν οι συμπαίκτες του (από γύρισμά του έχασε τεράστια ευκαιρία ο Μπερνάρντο Σίλβα). Προς το φινάλε οι παίκτες της Κρίσταλ Πάλας δεν μπορούσαν ούτε τρίτη πάσα να αλλάξουν από το πρέσινγκ. Το αποτέλεσμα ήταν να δέχονται τη μία επίθεση μετά την άλλη. Παρόλα αυτά το 0-0 έμεινε έως το φινάλε με τους γηπεδούχους να έχουν μία καλή στιγμή στο τέλος. Στα αξιοσημείωτα ότι δεν έκανε ούτε μία αλλαγή ο Πεπ Γκουαρντιόλα.

Τα αποτελέσματα της 29ης αγωνιστικής

Σάββατο (12/3)

Μπράιτον-Λίβερπουλ 0-2 (19’ Ντίας, 61’ πέν. Σαλάχ)

Μπρέντφορντ-Μπέρνλι 2-0 (85′ και 90’+4 Τόνεϊ)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Τότεναμ 3-2 (12, 38′ και 81′ Ρονάλντο – 35′ πέν. Κέιν, 72′ αυτ. Μαγκουάιρ)