ΑΓΓΛΙΑ

Τότεναμ – Σαουθάμπτον 3-2: Πέρασαν με ανατροπή οι Λονδρέζοι (vid)

Τότεναμ – Σαουθάμπτον 3-2: Ματσάρα στο Λονδίνο με τους γηπεδούχους τελικά να χαμογελούν και να παίρνουν το εισιτήριο για την επόμενη φάση του Κυπέλλου. Σε μία φάση διαρκείας στο 12′ ο Εντομπελέ έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Στέφενς και κατέληξε στα δίχτυα. Επτά λεπτά αργότερα είχε δοκάρι ο Ινγκς για να ισοφαρίσει, ενώ...

Τότεναμ - Σαουθάμπτον 3-2
Συντάκτης: Αντώνης Τσιράκης Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Τότεναμ – Σαουθάμπτον 3-2: Ματσάρα στο Λονδίνο με τους γηπεδούχους τελικά να χαμογελούν και να παίρνουν το εισιτήριο για την επόμενη φάση του Κυπέλλου.

Σε μία φάση διαρκείας στο 12′ ο Εντομπελέ έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Στέφενς και κατέληξε στα δίχτυα. Επτά λεπτά αργότερα είχε δοκάρι ο Ινγκς για να ισοφαρίσει, ενώ στο 20′ απείλησε και ο Μπέρτραντ.

Το ματς ήταν γεμάτο, είχε καλό ρυθμό και στο 34′ έγινε το 1-1. Σκόρερ ο Λονγκ στην επαναφορά μετά το σουτ του Ρέντμοντ. Ο τελευταίος ήταν αρκετά κινητικός και δημιούργησε πολλά προβλήματα και στη συνέχεια. Από εκείνον ξεκίνησε το 1-2 του 72′ με τον Ινγκς να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με εξαιρετικό τελείωμα.

Ωστόσο, η Τότεναμ αντέδρασε άμεσα. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μόουρα άδειασε έναν αντίπαλο και με σουτ εκτός περιοχής ισοφάρισε. Τελικά στο 87′ έγινε η ανατροπή. Ο Σον κέρδισε πέναλτι, το εκτέλεσε ο ίδιος και έδωσε την πρόκριση στην ομάδα του.

ΤΟΤΕΝΑΜ: Γιορίς, Τανγκάνγκα, Αλντερβάιρελντ, Βερτόνχεν (54′ Τζέντσον Φερνάντες), Οριέ, Σεσενιόν (90′ Σάντσες), Ντάιερ, Εντομπελέ (61′ Άλι), Γουίνγκς, Λούκας Μόουρα, Σον.

ΣΑΟΥΘΑΜΠΤΟΝ: Γκαν, Γουόρντ-Πράουζ (Βέστεργκααρντ), Στέφενς, Μπέντναρεκ, Μπέρτραντ, Ρομέου, Χόιμπιεργκ, Μπουφάλ (67′ Άρμοστρονγκ), Ρέντμοντ, Λονγκ (81′ Άνταμς), Ινγκς.

Τα αποτελέσματα στο Κύπελλο Αγγλίας

Τρίτη 4/2
Ντέρμπι Κάουντι – Νορθάμπτον 4-2 (28′ Γουίσντομ, 35′ Χολμς, 51′ Μάριοτ, 77′ Ρούνεϊ με πέναλτι – 47′ Άνταμς, 84′ Χόσκινς με πέναλτι)
Λίβερπουλ – Σριούσμπερι 1-0 (75′ Γουίλιαμς αυτογκόλ)
Όξφορντ – Νιούκαστλ 2-3 (84′ Κέλι, 90+4′ Χόλαντ – 15′ Λόνγκσταφ, 30′ Ντε Λίρα, 116′ Σεν Μαξιμίν)
Μπέρμιγχαμ – Κόβεντρι 2-2 (4-1) (90+2′ Ντιν, 120′ Μπελά – 50 Μπακαγιόκο, 114′ Μπιαμού)
Κάρντιφ – Ρέντινγκ 3-3 (1-4) (19′ και 93′ Μέρφι, 54′ Γκλάτζελ – 69′ Ρίτσαρντς, 79′ Ρινομότα, 116′ Μεϊτέ)

Τετάρτη 5/2
Τότεναμ – Σαουθάμπτον 3-2 (12′ αυτ. Στέφενς, 78′ Λούκας Μόουρα, 87′ Σον – 34′ Λονγκ, 72′ Ινγκς)