Αλμωπός Αριδαίας – Λαμία 0-2: Πρόκριση με Προβυδάκη, Μαρμεντίνι (vids)

Προβυδάκης και Μαρμεντίνι «σφράγισαν» την πρόκριση στους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας για τη Λαμία.

Αλμωπός Αριδαίας – Λαμία 0-2. Προβυδάκης και Μαρμεντίνι «σφράγισαν» την πρόκριση στους 16 του Κυπέλλου Ελλάδας, με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο.
Συντάκτης: Αλέξανδρος Κωτάκης Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Αλμωπός Αριδαίας – Λαμία 0-2: Με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο από τους Προβυδάκη (26′) και Μαρμεντίνι (60′) η Λαμία πήρε την πρόκριση για τη φάση των «16» στο Κύπελλο Ελλάδας, σε αναμέτρηση που έγινε στα Γιαννιτσά (στην έδρα του Αλμωπού γίνονται εργασίες).

Η Λαμία απείλησε πρώτη φορά στο 11′ με κεφαλιά του Μπενίτες που πέρασε άουτ και στο 26′, με τους παίκτες του Φέστα να ανοίγουν το σκορ τελικά στο 26ο λεπτό. Ο Προβυδάκης εκτέλεσε με πολλά φάλτσα ένα φάουλ από πλάγια θέση και με αφού η μπάλα βρήκε στο δοκάρι, στη συνέχεια κατέληξε στα δίχτυα για το 1-0.

Ο Αλμωπός προσπάθησε να αντιδράσει κι απείλησε 1-2 φορές με αξιώσεις, όμως η ανώτερη Λαμία «κλείδωσε» την πρόκριση με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα. Συγκεκριμένα στο 60′ ο Γιακουμάκης με μια παράλληλη μπαλιά βρήκε τον Νούνιες από την άλλη πλευρά, ο τελευταίος γέμισε στην περιοχή και ο Μαρμεντίνι με δυνατό πλασέ νίκησε τον Ντόκιτς για το 0-2 που ήταν και το τελικό σκορ.

Αλμωπός Αριδαίας – Λαμία 0-2

Αλμωπός Αριδαίας (Γιώργος Τυριακίδης): Ντόκιτς, Παρασκευάς, Σέχου, Τσιμπούκας, Γιαλαμούδης (71′ Μανωλάκης), Έππας (65′ Κέρθι), Πέλκας (83′ Τσίπουρας), Κολλαρας, Πόποβιτς (65′ Παπαδόπουλος), Γιουκούδης, Πέττας

Λαμία (Τζανλούκα Φέστα): Γκαραβέλης, Προβυδάκης, Σαραμαντάς, Τζανετόπουλος, Νούνιες (82′ Μπάμπης), Γιακουμάκης, Σλίβκα (70′ Μανούσος), Μαρμεντίνι (82′ Τσούκαλος), Μπεντίτες, Ασκόφσκι (59′ Μπεχαράνο), Ρόμανιτς (82′ Καραμάνος)