«Απόδραση» από το Περιστέρι στο φινάλε για τον ΠΑΟΚ – Τον «λύτρωσε» ο Καμαρά

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 1-2 του Ατρομήτου και έκανε το 3/3 στο πρωτάθλημα.

Ο ΠΑΟΚ πήρε σπουδαίο διπλό κόντρα στον Ατρόμητο με 1-2 στο ματς που διεξήχθη στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Super League και συνεχίζει ακάθεκτος στο φετινό πρωτάθλημα.

Όπως και πέρυσι, έτσι και φέτος, το ματς στο Περιστέρι κρίθηκε στο φινάλε, με τον Αντρίγια Ζίβκοβιτς να ανοίγει το σκορ για τον Δικέφαλο, τον Αμρ Ουάρντα να ισοφαρίζει λίγο πριν την ολοκλήρωση της κανονικής διάρκειας του ματς και τον Μαντί Καμαρά να «λυτρώνει» στις καθυστερήσεις την ομάδα του.

Ο Ραζβάν Λουτσέσκου δεν προχώρησε σε αρκετές αλλαγές, ωστόσο έκανε την «έκπληξη» δίνοντας φανέλα βασικού για πρώτη φορά στον Σόλα Σορετίρε.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που μπήκαν πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, παίρνοντας τα ηνία με το… καλημέρα. Οι «ασπρόμαυροι» είχαν… πρόβλημα κυρίως από τα δεξιά τις άμυνας, με τον Γιόνι Ότο να κάνει αρκετά λάθη, ενώ και η μεσαία γραμμή δεν μπορούσε να ανταποκριθεί στα δεδομένα της αναμέτρησης χάνοντας όλες τις μονομαχίες. Οι παίκτες του Πάμπλο Γκαρσία δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν τις ευκαιρίες που τους δόθηκαν, έχοντας απέναντί τους και τον Κοτάρσκι που ήταν σταθερός όταν χρειάστηκε.

Χαρακτηριστικό είναι πως οι φιλοξενούμενοι μέχρι το 30ο λεπτό δεν είχαν καμία τελική, ενώ ο Ατρόμητος μετρούσε ήδη 4(2).

Οι παίκτες του Ραζβάν Λουτσέσκου ανέβασαν ρυθμό στα τελευταία 15 λεπτά του ημιχρόνου, πίεσαν τους αντιπάλους τους και πολιόρκησαν την αντίπαλη περιοχή καταφέρνοντας να κάνουν 6 (2) τελικές, έχοντας και την κατοχή στο 43%-57%. Μάλιστα, λίγο πριν την ανάπαυλα, ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς άνοιξε το σκορ μετά από ωραία ενέργεια του Σορετίρε, με τον ΠΑΟΚ να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το υπέρ του 0-1.

«Λύτρωση» στο φινάλε για τον ΠΑΟΚ

Οι «ασπρόμαυροι» συνέχισαν να έχουν την κατοχή στο δεύτερο μέρος, με τον ρυθμό ωστόσο να έχει πέσει. Τα νεύρα και τα λάθη κυριαρχούσαν από τις δύο πλευρές, γεγονός που αποτυπώνεται και στις έξι κίτρινες κάρτες που βγήκαν.

Οι γηπεδούχοι χωρίς να πιέσουν ιδιαίτερα κατάφεραν και ισοφάρισαν στο 86ο λεπτό της αναμέτρησης, με τον Ουάρντα να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα από την άσπρη βούλα, στο πέναλτι που κέρδισε μετά από χέρι του Ότο.

Το ματς πήρε «φωτιά», με τους «ασπρόμαυρους» να βρίσκουν απάντηση τέσσερα λεπτά αργότερα με τις «χρυσές» αλλαγές του Λουτσέσκου. Ο Ντεσπόντοφ εκτέλεσε ένα φάουλ, ο Καμαρά πήρε την κεφαλιά και «λύτρωσε» τον Δικέφαλο κάνοντας το 1-2 που ήταν και το τελικό σκορ.

Γκολ: Ουάρντα 85’  / Ζίβκοβιτς 45’,  Καμαρά 90’

Ατρόμητος: Κοσέλεφ, Μούντες, Τσακμάκης, Μπρόρσον, Αθανασίου, Ουεντραόγκο, Γκονθάλεθ (Βρακάς 65’), Μπακού (Γιουμπιτάνα 74’), Μιχόρλ, Ουάρντα, Καρλίτος (Φαν Φέερτ 65’).

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Ότο, Κεντζιόρα, Μιχαηλίδης, Μπάμπα, Οζντόεφ (Καμαρά 72’), Σβαμπ, Ζίβκοβιτς, Κωνσταντέλιας (Ντεσπόντοφ 87’), Σορετίρε (Μουργκ 72’), Τσάλοφ (Τισουντάλι 72’).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο ««Απόδραση» από το Περιστέρι στο φινάλε για τον ΠΑΟΚ – Τον «λύτρωσε» ο Καμαρά», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.