ΑΡΗΣ

Άρης – Λοκομοτίβ Μόσχας 2-1: Το γύρισε και άρεσε

Μετά από δύο ήττες ο Άρης πήρε την πρώτη του νίκη στη φετινή του προετοιμασία. Όχι ότι έχουν σημασία τα αποτελέσματα. Το βασικό κόντρα στη Λοκομοτίβ Μόσχας ήταν η εικόνα.

Άρης - Λοκομοτίβ Μόσχας 2-1: Το γύρισε και άρεσε
Συντάκτης: Αντώνης Τσιράκης Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Δεν είναι γραφικό αυτό που λένε οι προπονητές πως τέτοια περίοδο άλλα πράγματα θες να δεις και όχι τα αποτελέσματα. Ωστόσο, ο Άρης και καλός ήταν και κατάφερε να το συνδυάσει την Τετάρτη (7/7) με νίκη απέναντι στη Λοκομοτίβ Μόσχας και μάλιστα με το τελικό 2-1 να έρχεται με ανατροπή!

Μόλις στο 3′ άνοιξε το σκορ η Κυπελλούχος Ρωσίας. Μόλις στο 3′ ο Ρίμπους με απευθείας εκτέλεση φάουλ νίκησε τον Ντένις. Ο Βραζιλιάνος έκανε το ντεμπούτο του, αλλά στην πρώτη στιγμή που χρειάστηκε, δεν κατάφερε βγάλει την πολύ καλή εκτέλεση του Πολωνού.

Οι παίκτες του Άκη Μάντζιου έβγαλαν, όμως, αμέσως αντίδραση. Με τους Γκαρσία και Γκάμα να παίρνουν πρωτοβουλίες και τον Μπερτόγλιο να σιγοντάρει, ρήγματα στη ρωσική άμυνα δημιουργήθηκαν. Οι τρεις τους έκαναν και κάποιες τελικές στο πρώτο ημίχρονο, χωρίς να βρουν δίχτυα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ανατροπή έγινε σε λιγότερο από ένα 20λεπτο. Στο 57′ ο Κρικόβιακ έκανε ένα λάθος και ο Γκαρσία ισοφάρισε, ενώ πέντε λεπτά μετά ο Γκάμα με ωραίο πλασέ διαμόρφωσε το 2-1. Υπήρξαν κάποιες φάσεις και στη συνέχεια για τον Άρη με πιο μεγάλη ένα τετ α τετ του Μαντσίνι στο 82′. Τελικά το 2-1 έμεινε μέχρι το τέλος.

ΛΟΚΟΜΟΤΙΒ ΜΟΣΧΑΣ (Νίκολιτς): Γκιγιέρμε, Ρίμπους (81′ Ρουμπτσίνσκι), Μουρίλο, Πάμπλο, Σιλιάνοφ, Μαρίνοφ, Κρικόβιακ, Ζεμαλεντίνοφ (66′ Κασίνοφ), Μίραντσουκ, Σμόλοφ, Καμανό.

ΑΡΗΣ (Μάντζιος): Ντένις, Σούντγκρεν (77′ Τζέγκο), Ασλανίδης, Μπεναλουάν (72′ Δεληζήσης), Γκάνεα (85′ Τσαγκαλίδης), Σάσα (55′ Ματίγια), Σάκιτς, Ματέο Γκαρσία (72′ Μπρούνο), Μπερτόγλιο (72′ Χαΐροβιτς), Μπρούνο Γκάμα (87′ Σαλιάρης), Μάνος (55′ Μαντσίνι).