ΑΡΗΣ

Μάντζιος: «Βελτιωθήκαμε στο Β’ μέρος, βοήθησαν οι αλλαγές»

Ο Άρης απέσπασε πολύτιμο 1-1 από τον ΟΦΗ στο φινάλε του ματς και ο Άκης Μάντζιος στάθηκε στην αντίδραση της ομάδας του.

Ο Άρης απέσπασε πολύτιμο 1-1 από τον ΟΦΗ στο φινάλε του ματς και ο Άκης Μάντζιος στάθηκε στην αντίδραση της ομάδας του στο δεύτερο μέρος.
Συντάκτης: Αλέξανδρος Κωτάκης Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Με πέναλτι του Μπρούνο Γκάμα στο 90′ ο Άρης πήρε σημαντικό 1-1 από τον ΟΦΗ στην Κρήτη και ο Άκης Μάντζιος στάθηκε στις αλλαγές που όπως είπε έδωσαν πνοή στην ομάδα του η οποία αντέδρασε στο δεύτερο μέρος.

Αναλυτικά όσα δήλωσε στη συνέντευξη Τύπου ο Μάντζιος

Για το παιχνίδι: «Ξέραμε ότι θα είναι δύσκολο παιχνίδι, απέναντι σε μία φορμαρισμένη ομάδα όπως ο ΟΦΗ. Δεχθήκαμε γκολ στην πρώτη φορά που μπήκε ο ΟΦΗ στην περιοχή. Δεν είχαμε καθαρό μυαλό. κάναμε δύο αναγκαστικές αλλαγές. Είχαμε πολλά αβίαστα λάθη, πολλές κακές στιγμές στο πρώτο μέρος.

Με την εικόνα μας, δεν μπορούσαμε να διεκδικήσουμε κάτι στο δεύτερο μέρος βελτιωθήκαμε. Προσπαθήσαμε να πιέσουμε τον ΟΦΗ. Δημιουργήσαμε καταστάσεις αλλά χωρίς κλασσική ευκαιρία. Μας βοήθησαν οι αλλαγές. Έδωσαν ενέργεια και ένταση στο παιχνίδι μας. Παρά τον βαθμό, ο στόχος μας ήταν να κερδίσουμε».

Για την εικόνα της ομάδας τις τελευταίες δύο αγωνιστικές: «Ο αντίπαλος μας ήταν πιο… φρέσκος. Κάποια παιδιά βγάζουν κόπωση. Ένας λόγος ήταν και αυτός, ειδικά για το πρώτο ημίχρονο», κατέληξε ο Μάντζιος.

Στις πρώτες δηλώσεις αμέσως μετά το ματς ο τεχνικός του Άρη είχε δηλώσει στην κάμερα της Cosmote: «Φάγαμε ένα φθηνό γκολ. Χάσαμε την ηρεμία μας με τις αλλαγές. Μπήκαμε πιο αποφασισμένοι στο δεύτερο ημίχρονο, βρήκαμε στο τέλος το γκολ. Είναι ένας βαθμός, που από τη στιγμή που δε μπορείς να κερδίσεις, είναι σημαντικό να μη χάσεις. Όμως, ο στόχος μας ήταν να κερδίσουμε», σχολίασε ο Μάντζιος.