Άρης – Ιωνικός 2-1: Ανατροπή με την «κακή επιλογή»!

Ο Ζερβίνιο και ο προερχόμενος από τον πάγκο Γκρέι, γύρισαν το ματς με τον Ιωνικό! Κορυφαίος με δύο ασίστ ο Μαζικού! Προηγήθηκε με Μάντζη ο Ιωνικός!

Άρης - Ιωνικός: Ο Ζερβίνιο αρχικά και ο Γκρέι που μπήκε ως αλλαγή, γλίτωσαν τον Άρη και τον Άλαν Πάρντιου από νέα γκέλα!
Συντάκτης: Νίκος Μαρκάτος Χρόνος ανάγνωσης: 3 λεπτά

Άρης Ιωνικός: Ο Ζερβίνιο αρχικά και ο Γκρέι που μπήκε ως αλλαγή, γλίτωσαν τον Άρη και τον Άλαν Πάρντιου από νέα γκέλα!

Ο Άλαν Πάρντιου μετά την ήττα από την ΑΕΚ, ανέλαβε την ευθύνη, δηλώνοντας  οτι δεν διάλεξε την σωστή 11άδα, αλλά ούτε οι πολλές αλλαγές που έκανε με τον Ιωνικό τον δικαίωσαν!

Ο Άρης επέστρεψε μεν στις νίκες (2-1), αλλά μέχρι να κερδίσει του βγήκε η… ψυχή! Άφαντοι για 60 λεπτά οι γηπεδούχοι, οι Νικαιώτες προηγήθηκαν με τον Μάντζη, αλλά οι «κιτρινόμαυροι» το γύρισαν με το πρώτο γκολ του Ζερβίνιο  μετά από ένα χρόνο και ένα από τις… κακές επιλογές που δήλωσε οτι έκανε ο Πάρντιου στην 11άδα με την ΑΕΚ, τον… πρώτο σκόρερ τους,  Γκρέι!

Να σημειωθεί οτι ο Άρης γύρισε το ματς, όταν στο χορτάρι είχαν μπει οι τέσσερις από τους πέντε ποδοσφαιριστές που έπαιξαν βασικοί κόντρα στην ΑΕΚ και ο Πάρντιου, τους άφησε στον πάγκο!

Ο Άρης έχει δοκάρι και γκολ, αλλά… χάνει 0-1 στο ημίχρονο!

Ο Αρης έδειξε καλύτερη διάθεση στο πρώτο ημίχρονο, συνυπολογίζοντας πάντα και την δυναμική του αντιπάλου, αλλά οι φάσεις έβγαιναν και πάλι με το… σταγονόμετρο!

Πάντως θα μπορούσε εύκολα να προηγηθεί, αφού είχε δοκάρι και… γκολ! Στα μισά περίπου του πρώτου μέρους ο Πάλμα «σημαδεύει» το δεξί δοκάρι του Χουτεσιώτη, ενώ στο ημίωρο, μετά από εξαιρετική ασίστ του Ετέμπο και αρχική επαφή του Οντουμπάτζο, ο Καμάτσο σκοράρει, αλλά το γκολ ακυρώνεται από τον βοηθό ως οφσάιντ, απόφαση που επιβεβαιώνει και ο VAR.

Ο Άρης όχι μόνο δεν κάνει γκολ για πέμπτο σερί ημίχρονο, χάνει τον Μαντσίνι με τραυματισμό και μένει και πίσω στο σκορ λίγο πριν το τέλος του πρώτου 45λεπτου!

Σε μια στημένη μπάλα κάποιος από την «κιτρινόμαυρη» άμυνα ξέχασε τον Μάντζη ο οποίος χωρίς αντίπαλο «γράφει» το 0-1 στο «Βικελίδης»!

Ο Άρης γυρίζει το ματς με Ζερβίνιο και Γκρέι!

Με δύο ευκαιρίες του Ιωνικού (!) ξεκινάει το δεύτερο ημίχρονο για να «τελειώσει» το παιχνίδι. Τόσο ο Μάντζης όμως, όσο και ο Άοσμαν στέλνουν τη μπάλα πάνω στον Κουέστα. Δεν το κάνουν και ο Άρης χωρίς να κάνει κάτι φοβερό ματς μπαίνει ξανά στο κόλπο με το γκολ του Ζερβίνιο στο 63′. Το πρωτο του Ιβοριανού μετά από περίπου έναν χρόνο!

Ο Άρης παίρνει τα πάνω του και μέτρα στο γήπεδο μετά το 1-1 και φτάνει τελικά στην ανατροπή και στη νίκη στο 73′ με γκολ του Γκρέι, ο οποίος είχε μείνει εκτός 11άδας, ως η μια από τις… λάθος επιλογές του Πάρντιου κόντρα στην ΑΕΚ!

Άρης – Ιωνικός 2-1

Σκόρερ: 63′ Ζερβίνιο, 73′ Γκρέι – 43΄Μάντζης

Άρης (Άλαν Πάρντιου): Κουέστα, Φαμπιάνο, Ενκουλού, Οντουμπάτζο, Μαζικού, Ετέμπο, Νταμπό (56′ Ματέο Γκαρσία), Καμάτσο, Ζερβίνιο (67′ Ιτούρμπε), Μαντσίνι (42′ Μανού Γκαρθία), Πάλμα (67′ Γκρέι).

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός): Xoυτεσιώτης, Μύγας, Σάκιτς (77′ Μίλο), Αντούνες, Ρομαό, Κάνιας (52′ Τσίμπσαχ, 78′ Μασάς)), Φαντιγκά, Άοσμαν (77′ Άοσμαν), Λοβέρα (46′ Σεμπά), Ελευθεριάδης, Μάντζης.