Άρης – Παναιτωλικός 1-0: Έβαλε ένα, ακυρώθηκαν δύο και έχασε πολλά ακόμα για να πάει το σκορ σε άλλο level!

Ο Τζαμαϊκανός μετά το άχαστο στην Λιβαδειά το πήρε πάνω του. Δεν θα σταματούσε να σκοράρει, μέχρι να μετρήσει! 20 τελικές ο Άρης, ρεσιτάλ χαμένων ευκαιριών και... αγωνία για Πάλμα!

Άρης και Γκρέι ξανά στο τραπέζι των συζητήσεων για να λυθεί το συμβόλαιο του Τζαμαϊκανού επιθετικού.
Συντάκτης: Νίκος Μαρκάτος Χρόνος ανάγνωσης: 4 λεπτά

ΆρηςΠαναιτωλικός 1-0: Έβαλε τρία, μέτρησε το ένα. Και αυτό όμως ήταν αρκετό για να κερδίσει ο Άρης και να εξιλεωθεί για το άχαστο στη Λιβαδειά ο «αφηνιασμένος» κόντρα στους Αγρινιώτες, Γκρέι. Διάστρεμμα η πρώτη εκτίμηση για Πάλμα!

Ένας Παναιτωλικός που δεν «βγήκε» στο «Βικελίδης». Ένας εξαιρετικός Γκρέι που άκουσε αρκετά μετά την Λιβαδειά, είχε βάλει στόχο να σκοράρει μέχρι να του το μετρήσουν. Στα τρία γκολ του Τζαμαϊκανού «έγραψε» το ένα, τα δύο ακυρώθηκαν (σωστά) ως offside, o Άρης έκλεισε το 2022 με νίκη και ο Τζαμαϊκανός εξιλεώθηκε για την μεγάλη ευκαιρία που σπατάλησε κόντρα στον Λεβαδειακό. Την ασίστ ο Μαντσίνι, πιθανότατα στο τελευταίο του παιχνίδι στο «Βικελίδης» ως ποδοσφαιριστής του Άρη!

Δύο γκολ ο Γκρέι, ισάριθμες ασίστ ο Μαντσίνι και… 0-0 ημίχρονο!

Διπλή ζώνη άμυνας και στο… περίμενε ο Παναιτωλικός με τους γηπεδούχους που βρίσκουν μόνο… πλάτος στο γήπεδο, να δυσκολεύονται να πατήσουν περιοχή.

Χαμένοι στη… μεταφράση Φαμπιάνο και Κουέστα στο 8′, αλλά η λόμπα του Καρέλη από πολύ πλάγια θέση, δεν σοκάρει το «Βικελίδης»!

Ο Μανού Γκαρσία «εξηγεί» όμορφα κι ωραία, γιατί ο Πάρντιου κάνει λάθος που τον αφήνει εκτός με την εκπληκτική κάθετη που βγάζει στον Οντουμπάτζο στο 13′. Εξίσου μαγική και η ασίστ του τελευταίου στον Μαντσίνι, αλλά ο Αργεντίνος που έπαθε Γκρέι, ο οποίος με τη σειρά του είχε πάθει Καμάτσο (μάλλον είναι κολλητικό), κατάφερε με το τελείωμα στην κίνηση να στείλει τη μπάλα με γκελ, πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Ανέστη!

Ο Άρης έχει διπλάσια κατοχή μπάλας απο τον Παναιτωλικό που όσο περνάει ο χρόνος, περνάει δύσκολα. Μαντσίνι και Γκρέι συνεργάστηκαν εξαιρετικά στο 21′ και παραλίγο να εξιλεωθούν για τις χαμένες τους ευκαιρίες σήμερα και την προηγούμενη αγωνιστική, αν ο Γκρέι δεν ήταν… εκατοστά εκτεθειμένος στο 21′, όταν νίκησε τον Ανέστη για το 1-0 που αρχικά ήταν, αλλά μετά (από έλεγχο του VAR) δεν ήταν!

Deja vu 10 λεπτά αργότερα. Πάλι ασίστ ο Μαντσίνι, πάλι γκολ ο Γκρέι, ξανά.. μανά οffside o σκόρερ, με την παράβαση αυτή τη φορά να είναι ξεκάθαρη και με γυμνό μάτι!

Ο ανύπαρκτος δημιουργικά Παναιτωλικός – που έχει να θυμάται μόνο τη τελική στο 8′ που ήταν και η μοναδική του στο πρώτο ημίχρονο – και απόλυτα προσηλωμένος στο να καταστρέψει οτι προσπαθούσε να δημιουργήσει ο Άρης, πάει με το 0-0 στο ημίχρονο, μολονότι ο Γιάννης Αναστασίου και οι λοιποί των Αγρινιωτών είδαν τον Ανέστη να μαζεύει δις τη μπάλα από τα δίχτυα του!

Τρίτο γκολ ο Γκρέι, πάλι ασίστ ο Μαντσίνι, έγραψε και δεν… ξέγραψε!

Ανεξάρτητα από το 0-0 του πρώτου ημιχρόνου, η εικόνα του Άρη (αλλά και του Παναιτωλικού) ήταν τέτοια που το γκολ ήταν θεμα χρόνου να μπει (και να μετρήσει). Στο ίδιο μοτίβο και το δεύτερο ημίχρονο, με τους γηπεδούχους να παίζουν στο μισό γήπεδο τον αντίπαλο τους και το σενάριο να έχει «καεί» στο πρώτο μέρος, αλλά να μην αλλάζει!

Μαντσίνι και Γκρέι για τρίτη φορά πρωταγωνιστούν στο ματς! Πάλι ο πρώτος την ασίστ, ο δεύτερος γκολ με κεφαλιά, αυτή τη φορά δεν υπήρχε το παραμικρό για να ελέγξει το VAR και το τρίτο γκολ του Τζαμαϊκανού μέτρησε κανονικά για το 1-0 που έγραψε και δεν… ξέγραψε!

Άρης – Παναιτωλικός: Ρεσιτάλ χαμένων ευκαιριών!

Λίγο αργότερα (68′), παραλίγο να βάλει κι άλλο, αλλά ο Φλόρες πάνω στη γραμμή έδιωξε σε κόρνερ πριν ο Παναιτωλικός αναγκαστεί να κάνει για… τρίτη φορά σέντρα στην αναμέτρηση.

Τεράστια ευκαιρία για να τελειώσει μια ώρα αρχίτερα το ματς και από τον Μανού Γκαρθία στο 79′ ο οποίος μετά από πάρε – βάλε του Γκρέι, δεν μπόρεσε εξ επαφής να νικήσει τον Ανέστη!

Ο κύκλος των χαμένων ευκαιριών για τους γηπεδούχους συνεχίζεται με τον σκόρερ να χάνει εξίσου τεράστια ευκαιρία για το 2-0 στο 82′.

Δευτερόλεπτα νωρίτερα ο Ζοάο Πέδρο παραλίγο να κανει τη ζημιά, αλλά ο «κρύος» βραζιλιάνος φορ σπατάλησε την καλύτερη στιγμή που είχαν τα «καναρίνια» στο δεύτερο ημίχρονο!

Τα χαμόγελα για την καλή εμφάνιση και την επιστροφή στις νίκες παγώνουν, όταν ο Πάλμα τραυματίζεται στον αστράγαλο και με λυγμούς αποχωρεί με φορείο από τον αγωνιστικο χώρο, λίγο πριν την συμπλήρωση των 90′!

Πάντως η πρώτη εκτίμηση του ιατρικού τιμ είναι καθησυχαστική, αφού κάνει λόγο για διάστρεμμα.

Άρης – Παναιτωλικός 1-0

Σκόρερ: 52′ Γκρέι

Άρης (Άλαν Πάρντιου): Κουέστα, Μπράμπετς, Φαμπιάνο, Πίρσμαν, Οντουμπάτζο, Ετέμπο, Μανού Γκαρθία (80′ Ιτούρμπε), Ματέο Γκαρσία, Πάλμα (88′ Εμπακατά), Μαντσίνι (72′ Νταμπό), Γκρέι.

Παναιτωλικός (Γιάννης Αναστασίου): Ανέστης, Χουχούμης, Λάρσον, Μλάντεν, Λιάβας, Μάρτενσον (69′ Σενγκέλια), Φλόρες, Ντίας, Νταγκό (75′ Ξενιτίδης), Κολοβός (76′ Ζοάο Πέδρο), Καρέλης.