Ασταμάτητος ο ΠΑΟΚ, «καθάρισε» με τριάρα και τη Λαμία και παραμένει σε τροχιά κορυφής

Ο ΠΑΟΚ «καθάρισε» και τη Λαμία με 3-0 και παραμένει σε τροχιά κορυφής.

Συντάκτης: Μάριος Σταμπουλής Χρόνος ανάγνωσης: 3 λεπτά

Ο ΠΑΟΚ νίκησε με 3-0 και τη Λαμία στο γήπεδο της Τούμπας, στο ματς που διεξήχθη στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Stoiximan Super League.

Δείτε εδώ τα γκολ και τα στιγμιότυπα.

Οι «ασπρόμαυροι» βρίσκονται σε εξαιρετική κατάσταση και το αποδεικνύουν παιχνίδι με παιχνίδι, παραμένοντας σε τροχιά κορυφής.

Ο Γιάννης Κωνσταντέλιας ανέλαβε ρόλο «μαέστρου» σκοράροντας και μοιράζοντας και μία ασίστ. Ράφα Σοάρες και Σάστρε έγραψαν και αυτοί το όνομά τους στον πίνακα των σκόρερ.

Ο Ραζβάν Λουτσέσκου προχώρησε σε οκτώ αλλαγές, διατηρώντας στο αρχικό σχήμα μόνο τον Κοτάρσκι, τον Ράφα Σοάρες και τον Τάισον.

Οι «ασπρόμαυροι» προσπάθησαν να επιβάλλουν τον δικό τους ρυθμό από τα πρώτα κιόλας λεπτά, με τη Λαμία να προσπαθεί να απειλήσει με αντεπιθέσεις κυρίως. Οι γηπεδούχοι πήραν την κατοχή, ωστόσο δεν είχαν κάποια αξιοσημείωτη ευκαιρία στα πρώτα λεπτά.

Οι παίκτες του Δικεφάλου έφταναν με μεγάλη ευκολία στην αντίπαλη εστία, ωστόσο του έλειπε η τελική πάσα προκειμένου να φτάσει σε κάποια μεγάλη ευκαιρία.

Χαρακτηριστικό της εικόνας στα πρώτα 20 λεπτά, ήταν το 67%-33% στην κατοχή, αλλά και οι 5(2) – 1(1) τελικές, δείχνοντας την υπεροχή των «ασπρόμαυρων» μέχρι εκείνο το σημείο.

Στο 21ο λεπτό ήρθε και το γκολ για τους γηπεδούχους, με τον Τάισον να συνεργάζεται με τον Κωνσταντέλια και τον νεαρό να σουτάρει ανοίγοντας το σκορ.

Παρά το γκολ, οι «ασπρόμαυροι» όχι μόνο δεν σταμάτησαν να πιέζουν, αλλά ανέβασαν ακόμα περισσότερο ταχύτητα, πολιορκώντας την αντίπαλη εστία και δημιουργώντας μεγάλες ευκαιρίες για γκολ. Αυτό ήρθε λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου, με τον Ράφα Σοάρες να σκοράρει για δεύτερο σερί ματς πρωταθλήματος, δίνοντας αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του.

Το ημίχρονο βρήκε τον Δικέφαλο να έχει ήδη 11(6) τελικές και την κατοχή στο 64%-22%, ενώ και η Λαμία μετρούσε μέχρι εκείνο το σημείο 5(2) τελικές.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στο δεύτερο μέρος με διάθεση να μη τα παρατήσουν και πίεσαν προκειμένου να μπουν στο ματς ξανά. Χαρακτηριστικό είναι πως είχαν 4(2) τελικές στα πρώτα πέντε λεπτά.

Ωστόσο, οι «ασπρόμαυροι» ήταν αυτοί που βρήκαν και πάλι τον τρόπο, με τον Κωνσταντέλια να κουβαλάει και πάλι τη μπάλα προς την αντίπαλη περιοχή, να πασάρει πανέμορφα στον Σάστρε ο οποίος ολοκλήρωσε ιδανικά τη φάση πλασάροντας για το 3-0.

Η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε με 17(9) – 13(6) και 60%-40% δείγμα της εικόνας του ματς και του ρυθμού που είχε.

Το 3-0 ήταν το τελικό σκορ, ενώ στα αξιοσημείωτα ήταν και η είσοδος του Μάρκος Αντόνιο στον αγωνιστικό χώρο, ο οποίος μάλιστα γνώρισε την αποθέωση από τον κόσμο του Δικεφάλου.

Γκολ: Κωνσταντέλιας 21’, Ράφα Σοάρες 43’, Σάστρε 56’

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Ραφά Σοάρες, Μιχαηλίδης, Έκονγκ, Σάστρε (Λύρατζης 83’), Σβαμπ (Μάρκος Αντόνιο 76’), Τσιγγάρας (Οζντόεφ 70’), Κωνσταντέλιας (Τζίμας 83’), Τάισον, Ντεσπόντοφ, Μπράντον (Σαμάτα 70’).

Λαμία: Κοσέλεφ, Σίντκλεϊ, Τζανετόπουλος, Κορνέζος, Βασιλαντωνόπουλος, Τζανδάρης, Σαντάνα (Μάλτσι 59’), Μαρτίνεθ (Τόσιτς 59’), Σλίβκα, Τσιλούλης, Καρλίτος (Λόγκο 72’).