Αστέρας Τρίπολης – ΠΑΣ Γιάννινα 1-1: Η χαρά της ισοπαλίας

Αστέρας Τρίπολης και ΠΑΣ Γιάννινα διεύρυναν το σερί ισοπαλιών που «τρέχουν» μένοντας στο μεταξύ τους 1-1.

Αστέρας Τρίπολης – ΠΑΣ Γιάννινα: Δεν χάνουν, δεν κερδίζουν! Βαθμό-βαθμό το πάνε και οι δύο για να κλειδώσουν την παραμονή στη Super League 1. Με το μεταξύ τους 1-1 πήραν άλλον έναν και συνεχίζουν.

Στο πρώτο μέρος οι Ηπειρώτες ήταν ανώτεροι, στο δεύτερο οι Αρκάδες. Ένα γκολ σημείωσε ο καθένας και έτσι οι γηπεδούχοι έφεραν τρίτη σερί ισοπαλία και οι φιλοξενούμενοι πέμπτη!

Προς τα πάνω δεν μπορεί να κοιτάει κανείς. Τα πλέι οφ έχουν χαθεί. Προς τα κάτω, όμως, όσο περνάει ο καιρός, μικραίνει και ο κίνδυνος. Ο Αστέρας Τρίπολης πήγε στο +11 από τη ζώνη του υποβιβασμού και ο ΠΑΣ Γιάννινα στο +9. Με την τωρινή εικόνα των δύο, δύσκολα θα μπλέξουν σε περιπέτειες, αν και θα χρειαστούν και κάποια τρίποντα έως το φινάλε της σεζόν.

Το ματς

Ιδανικά ξεκίνησε το παιχνίδι για τον Αστέρα Τρίπολης. Ο Σίτο ενδεχομένως και πέφτοντας εύκολα κέρδισε φάουλ στο 1′ και στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Ριέρα με υποδειγματική εκτέλεση έκανε το 1-0. Δύσκολα θα μπορούσαν να έχουν καλύτερη εκκίνηση οι γηπεδούχοι, αλλά δεν την εκμεταλλεύτηκαν.

Παρά την ψυχρολουσία ο ΠΑΣ Γιάννινα αντέδρασε καλά. Πήρε μέτρα στο γήπεδο και στο 15′ απείλησε για πρώτη φορά με κεφαλιά του Μορέιρα. Έξι λεπτά μετά ήταν ο Μπάλαν, ο οποίος ανησύχησε την αντίπαλη άμυνα με το σουτ του.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να κάνουν το παιχνίδι τους ψάχνοντας την ισοφάριση. Είχαν μία καλή στιγμή με τον Εραμούσπε στο 29′ και τελικά το 1-1 με τον ίδιο παίκτη στο 37′ με εκτέλεση πέναλτι. Το είχε κερδίσει ο Τζίμας από τον Καρμόνα.

Έως το σφύριγμα της λήξης ο Αστέρας Τρίπολης δεν έκανε τίποτα. Ήταν κάκιστος με αποτέλεσμα να προχωρήσει σε δύο αλλαγές ο Άκης Μάντζιος. Τη μεσαία του γραμμή φρέσκαρε βλέποντας ότι οι παίκτες του έχαναν σχεδόν όλες τις μονομαχίες.

Το δεύτερο ημίχρονο πήγε «σβηστά». Για σημαντικό χρονικό διάστημα καμία ομάδα εκ των δύο δεν μπορούσε να απειλήσει. Ένα παιχνίδι κέντρου παιζόταν με τα λάθη να είναι αρκετά. Σταδιακά ανέβηκαν οι γηπεδούχοι, ενώ ο ΠΑΣ Γιάννινα έδειξε να βολεύεται και με τον βαθμό.

Στο 70′ ο Σίτο είχε μία τελική, πέντε λεπτά μετά χάλασαν όλα στην τελική προσπάθεια και στο 81′ ο Σίτο έκανε ξανά αισθητή την παρουσία του. Αυτή ήταν η πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τον Αστέρα μετά το γκολ του. Στο φινάλε ήρθε και μία ακόμη μεγαλύτερη. Ο νεαρός Ζουγλής βγήκε τετ α τετ με τον Τσιντώτα, αλλά δεν μπόρεσε να τον νικήσει.

Αστέρας Τρίπολης – ΠΑΣ Γιάννινα 1-1

Σκόρερ: 2′ Ριέρα – 37′ πέν. Εραμούσπε

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Άκης Μάντζιος): Παπαδόπουλος, Καρμόνα, Ατιένθα, Καστάνιο, Τασουλής, Σανταφέ (46′ Αλάγμπε), Ιγκλέσιας (46′ Μουνάφο), Ριέρα (70′ Τιλίκα), Κρεσπί, Σίτο (85′ Ζουγλής), Μπαράλες (70′ Κωστέας)

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Θανάσης Στάικος): Τσιντώτας, Σόρια, Παντελάκης (21′ Μπακαδήμας), Εραμούσπε, Πήλιος, Τζίμας, Καραχάλιος, Τζίνο, Ριένστρα (65′ Νίνης), Μπάλαν, Μορέιρα (89′ Φοφανά)

Οι αθλητικές ειδήσεις σήμερα

Παναθηναϊκός: Τι θα γίνει με τον Κώτσιρα το καλοκαίρι;

Τι θα έκανε ο Μίτσελ με τον Ντόι αν δεν χτύπαγε ο Ρέτσος;

ΠΑΟΚ: Αναζητείται το μεγάλο γραφείο agency για τον Κωνσταντέλια!

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Αστέρας Τρίπολης – ΠΑΣ Γιάννινα 1-1: Η χαρά της ισοπαλίας», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.