Athens Καλλιθέα-ΑΕΚ 0-0: Δυο χρόνια να έπαιζαν γκολ δε θα έβαζαν

ΑΕΚ και Καλλιθέα έχασαν πολλές ευκαιρίες σε ένα ματς που μόνοι αυτοί θα μπορούσαν να το λήξουν τελικά στο 0-0

Συντάκτης: Γιάννης Χωριανόπουλος Χρόνος ανάγνωσης: 3 λεπτά

Athens Καλλιθέα-ΑΕΚ 0-0: Στο μπλόκο της… Λεωφόρου κόλλησε η ΑΕΚ, που όμως υπήρξαν και περιπτώσεις που να λέει πως πάλι καλά που δε δέχθηκε γκολ. Στη 2η θέση πλέον της Super League 1 η ομάδα του Αλμέιδα.

Ρεσιτάλ χαμένων ευκαιριών ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο και από τις δύο ομάδες. Λίγες περισσότερες η ΑΕΚ, που της στοίχισαν τελικά οι πολλές απουσίες και ειδικά αυτές από τη μέση και μπροστά. Χωρίς Λιβάι Γκαρσία, Γκατσίνοβιτς, Λαμέλα, Λιούμπισιτς και Άμραμπατ και τον Πινέδα κολλημένο για μεγάλο διάστημα ως δεξί μπακ, η Ένωση δεν πήρε πολλά πράγματα από παίκτες που θα έπρεπε να το κάνουν.

Στο πρώτο ημίχρονο δεν ήταν πολλές οι φάσεις. Μετά το πρώτο 20λεπτο, ωστόσο, το παιχνίδι πήρε ρυθμό και σε αυτό βοήθησε και η Καλλιθέα, που άλλαζε γρήγορα την μπάλα από τη μέση και μπροστά.

Στο 25′ κεφαλιά του Πιερό έφυγε λίγο άουτ. Δυο λεπτά αργότερα, διαγώνιο σουτ του Μανθάτη μετά από αντεπίθεση έδιωξε ο Στρακόσα.

Η καλύτερη φάση στο 33′ με τον τερματοφύλακα Μπερναμπέ να διώχνει πρώτα το σουτ του Πήλιου και μετά εντυπωσιακά το βολ πλανέ του Σιμάνσκι. Φοβερή απόκρουση με το ένα χέρι, εναέρια στη δεξιά γωνία.

Athens Καλλιθέα-ΑΕΚ 0-0: Ρεσιτάλ χαμένων ευκαιρίων στο δεύτερο ημίχρονο

Στο δεύτερο ημίχρονο η μεσαία γραμμή πήγε περίπατο και ήταν πολλές οι ευκαιρίες. Η ΑΕΚ με χαφ Περέιρα και Μάνταλο και τον Σιμάνσκι, δεν ήταν συμπαγής. Λίγα πράγματα ο Έλληνας άσος με πολλά λάθη. Αργός ακόμα ο Αργεντίνος που είναι ένα θέμα πότε θα είναι έτοιμος. Μπήκε ο Τσούμπερ και τα έκανε χειρότερα, ατομιστής ο Φερνάντες.

Πολλές οι φάσεις. Στο 53′ ο Πιερό μόνος του κεφαλιά, η μπάλα έσκασε κάτω και έφυγε άουτ. Στο 56′ ο Ελίασον ωραία συνεργασία και πλασέ λίγο άουτ από πλάγια. Στο 60′ ο Πιερό από το μισό μέτρο δεν κατάλαβε τι έκανε και την έστειλε άουτ. Τεράστια ευκαιρία. Στο 68′ τραγικό λάθος του κακού Πήλιου, μόνος του ο Μουτίνιο από το μισό μέτρο δεν την βρήκε για το 1-0.

Στο 73′ προβολή του Τζιάνι ελάχιστα άουτ. Στο 88′ ο Τσούμπερ μόνος του από τη μικρή περιοχή την έστειλε με κεφαλιά άουτ. Φοβερή ευκαιρία στο 89′ η Καλλιθέα, ο Σοίρι το πλασέ έδιωξε ο Στρακόσα.

Η ΑΕΚ δεν βρήκε λύσεις από πουθενά. Ακόμα και όταν ο Πινέδα πήγε χαφ και ο Τσιλούλης δεξιός μπακ. Κακοί Μάνταλος, Πήλιος. Έχασε πολλά γκολ ο Πιερό.

Athens Kallithea: Μπαραγκάν, Μανθάτης, Χάνουσεκ, Ισμάτ-Μιρέν, Μότοτς, Πασαλίδης (71′ Τσιβελεκίδης), Μερκάτι (67′ Εντιαγέ), Ντιμπά, Ντεμέτριους (67′ Βασιλόγιαννης), Μουτίνιο (71′ Βαλμπουενά), Τζιάνι (85′ Σοίρι).

ΑΕΚ: Στρακόσα, Μουκουντί (37′ λ. τρ. Κάλενς), Πήλιος, Πινέδα, Βίντα, Σιμάνσκι (66′ Γιόνσον), Μάνταλος, Περέιρα (76′ Τσιλούλης), Κοϊτά (66′ Τσούμπερ), Ελίασον (76′ Φερνάντες), Πιερό.