Athens Kallithea – Αστέρας Τρίπολης 1-3: Την πάτησε και ξέφυγε

Πολύ καλύτερος ο Αστέρας Τρίπολης στη Λεωφόρο, νίκησε με 3-1 την Athens Kallithea.

Athens Kallithea – Αστέρας Τρίπολης 1-3 και πρώτο τρίποντο για τον Κλοντ Μακελελέ. Το γύρισε σε τριάδα, του βγήκε και πήρε σημαντική ανάσα.

Οι Αρκάδες τον δρόμο τους θα τον βρουν με ή χωρίς αυτόν. Εκείνος είχε το θέμα με όσα έκανε και όσα έλεγε έως τώρα. Ωστόσο, σε αυτό τον αγώνα η ομάδα του ήταν πολύ καλύτερη.

Ακόμη και όσο η Athens Kallithea έπαιζε με έντεκα, η διαφορά ήταν μεγάλη. Οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν φάσεις πολύ εύκολα και δίκαια έφτασαν στο διπλό. Δεν είναι τυχαίο φυσικά που η νίκη ήρθε ξανά εκτός έδρας γιατί στην κόντρα παίζουν καλύτερα.

Απογοήτευση η ομάδα του Μάσιμο Ντονάτι. Μηδενική η αντίδραση του Ιταλού τεχνικού βλέποντας τους αντιπάλους του να κάνουν πάρτι. Πολύ κακές αντιδράσεις στα γκολ από Ισιμά-Μιρέν και Μανθάτη.

Το ματς

Αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού. Ψάχνονταν και οι δύο ομάδες. Σαφής η στόχευση του Αστέρα Τρίπολης να βγαίνει με 2-3 πάσες στην επίθεση ώστε να χτυπήσει με την ταχύτητα των εξτρέμ του.

Αυτό λειτούργησε εξαιρετικά στο 19′, όταν ο Καστάνιο έβγαλε μόνο του τον Μπαρτόλο και εκείνος έκανε το 0-1. Ερασιτεχνικός ο τρόπος που λειτούργησε ο Ισιμά-Μιρέν στη φάση. Το γκολ έδωσε ψυχολογία στους Αρκάδες, οι οποίοι άγγιξαν το 0-2 στο 21′ με τον Κρεσπί, ενώ στο 25′ είχε μία ακόμη φάση ο Μπαρτόλο.

Τρικυμμία επικρατούσε στην Athens Kallithea, η οποία έμεινε με παίκτη λιγότερο στο 28′ λόγω αποβολής του Μουτίνιο. Ό,τι ήθελαν έκαναν οι φιλοξενούμενοι σε αυτό το χρονικό διάστημα και στο 30′ είχαν νέα ευκαιρία με τον Μπαρτόλο και στο 33′ με τον Κρεσπί.

Και πάνω που είχε αρχίσει να στραβώνει πολύ το παιχνίδι, ήρθε η ισοφάριση από το πουθενά. Ο Ντελί έκανε πέναλτι-δώρο στο τέλος του ημιχρόνου και εκτελώντας το ο Τζιάνι ισοφάρισε σε 1-1 στο 45’+4.

Ο Ιταλός ήταν ο μόνος που ταλαιπωρούσε με τέτοια συνέπεια την αντίπαλη άμυνα και το έκανε και στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου. Φυσικά αυτό δεν ήταν αρκετό για να βρει η ομάδα του δεύτερο γκολ.

Μετά το 60′ ο Μακελελέ άλλαξε σχηματισμό (4-2-3-1) και ενώ κάπου είχε μπλοκάρει ο Αστέρας Τρίπολης, βρήκε το γκολ από ένα σοβαρό λάθος του Μανθάτη. Ο Μπιλέ έκλεψε, έκανε το γύρισμα και ο Καλτσάς σκόραρε. Στο εξάλεπτο είχε γίνει και το 1-3 με τον Μακέντα μετά την μπαλιά του Μπαρτόλο.

Εκεί τελείωσαν όλα. Ήταν απίθανο η Athens Kallithea των δέκα παικτών να βγάλει αντίδραση. Θα μπορούσε να έχει βρει δεύτερο γκολ στο 90’+3, όταν ο Ντιμπά έστειλε την μπάλα στο δοκάρι, αλλά όχι κάτι παραπάνω.

Athens Kallithea – Αστέρας Τρίπολης 1-3

Σκόρερ: 45’+4 Τζιάνι – 19′ Μπαρτόλο, 71′ Καλτσάς, 77′ Μακέντα

ATHENS KALLITHEA (Μάσιμο Ντονάτι): Μπερναμπέ, Σοϊρί, Ισιμάτ-Μιρίν, Μότοκ, Ματίγιεβιτς (46′ Τσιβελεκίδης), Ματίγια (65′ Εντιαγιέ), Ντιμπά (81′ Βαλμπουενά), Τζιάνι (79′ Ντεμέτριους), Μουτίνιο, Βασιλόγιαννης (81′ Λουκίνας)

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Κλοντ Μακελελε): Τσιντώτας, Αλάγκμπε (62′ Γκος), Ντέλι, Καστάνιο (67′ Τριανταφυλλόπουλος), Χουχούμης, Γιαμπλόνσκι, Μουνιόθ (59′ Καλτσάς), Άλχο, Μπαρτόλο, Κρέσπι (67′ Μπιλέ), Άνταμ (59′ Μακέντα)

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Athens Kallithea – Αστέρας Τρίπολης 1-3: Την πάτησε και ξέφυγε», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για περισσότερα σχετικά άρθρα επιλέξτε παρακάτω.