Γκουτσίδης: «Αν συνεχίσουμε έτσι δεν φοβόμαστε τίποτα»

Τι δήλωσε μετά το Ατρόμητος - Παναθηναϊκός ο Παναγιώτης Γκουτσίδης

Παρελθόν από την ΑΕΛ ο Ηλίας Φυντάνης. Νέος προπονητής των «βυσσινί» ο μέχρι πρότινος βοηθός του Γιώργου Παράσχου στον Ατρόμητο, Παναγιώτης Γκουτσίδης.
Συντάκτης: Βαγγέλης Λάσκαρης Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Μιλώντας στην Cosmote TV, ο Παναγιώτης Γκουτσίδης, βοηθός του Γιώργου Παράσχου, εξέφρασε την αισιοδοξία του για τη συνέχεια της σεζόν.

Ο Ατρόμητος μπορεί να παραμένει χωρίς νίκη την εφετινή περίοδο, όμως εκείνος στάθηκε στον τρόπο που αγωνίστηκε η ομάδα κόντρα στον Παναθηναϊκό.

Αναλυτικά όσα είπε ο Παναγιώτης Γκουτσίδης:

«Πραγματικά ήταν πρώτος στόχος η πρόκριση, κόντρα σε έναν αντίπαλο όπως ο Παναθηναϊκός θα ήταν ό,τι καλύτερο. Κρατάμε την προσπάθεια των παικτών.

Σήμερα έπαιξαν όπως ονειρευόμαστε όλοι τον Ατρόμητο. Αν συνεχίσουμε έτσι, με την ίδια λογική δεν έχουμε να φοβηθούμε τίποτα.

Δυστυχώς στο ποδόσφαιρο παίζει μεγάλο ρόλο η ψυχολογία και τα αποτελέσματα.

Με ένα γκολ ή με ένα αποτέλεσμα αλλάζει όλη η ψυχολογία. Αν συνεχίσουμε έτσι θα έρθουν τα γκολ και οι νίκες.

Παίζαμε με τον Παναθηναϊκό, που έχει καλούς παίκτες και μπορεί να εκμεταλλευτεί τα λάθη του αντιπάλου».

Νωρίτερα ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς είχε εκθειάσει τον Ατρόμητο: «Σε ένα πολύ κρίσιμο παιχνίδι, ήταν ματς Κυπέλλου απέναντι σε μία πολύ καλή ομάδα. Για εμάς ήταν τεράστια σημασία η πρόκριση στο σημερινό παιχνίδι.

Στο πρώτο ημίχρονο καταφέραμε να ελέγξουμε το παιχνίδι. Ήμασταν πιο επικίνδυνοι, δεν υπήρξαν πολλές φάσεις.

Μετά το 1-0 τα πράγματα θα μπορούσαμε να ήταν πιο εύκολα, στο β ημίχρονο δεχθήκαμε κάποια πίεση, αλλά ήμασταν η ομάδα που είχε τις προϋποθέσεις για το δεύτερο γκολ.

Νομίζω ήμασταν συνειδητοποιημένοι για το πόση σημασία είχε για εμάς το παιχνίδι».