Ατρόμητος – Ιωνικός 2-0: Παράσταση για έναν ρόλο

Ο Ατρόμητος νίκησε εύκολα τον Ιωνικό με 2-0 παίζοντας, όμως, σε όλο το ματς με παίκτη παραπάνω.

Πανηγυρισμοί στο Ατρόμητος - Ιωνικός
Συντάκτης: Αντώνης Τσιράκης Χρόνος ανάγνωσης: 3 λεπτά

Ψεκάστε, σκουπίστε, τελειώστε! Κάπως έτσι ήταν το Ατρόμητος – Ιωνικός. Οι Περιστεριώτες νίκησαν με 2-0, αλλά όλα κρίθηκαν πρακτικά στο 2′.

Αυτή ήταν η φάση του αγώνα γιατί οι γηπεδούχοι πήραν πέναλτι, οι φιλοξενούμενοι -που διαμαρτύρονται για την απόφαση- έμειναν με δέκα και αμέσως μετά έγινε το 1-0. Η συνέχεια ήταν ένας μονόλογος των νικητών.

Μεγάλο ματς από τους μεν ο Κεσχρίντα, ενώ από τους δε ο Χουτεσιώτης κράτησε το σκορ σε χαμηλά επίπεδα. Εάν δεν ήταν εκείνος, ο Ιωνικός θα είχε γνωρίσει πιο βαριά ήττα.

Με αυτό το αποτέλεσμα ο Ατρόμητος έχει κάθε λόγο να πιστεύει πως μπορεί να μπει στην εξάδα, ενώ ο Ιωνικός παραμένει τελευταίος και στο -3 από τη ζώνη σωτηρίας. Πολύ σημαντικό για εκείνον το ματς που έρχεται κόντρα στον Βόλο.

Όπως προαναφέραμε, το ματς ξεκίνησε με τη φάση που το καθόρισε. Ο Τσίμπσαχ έχασε το κοντρόλ, ανέτρεψε τον Κιάρτανσον και αποβλήθηκε για δεύτερο συνεχόμενο εκτός έδρας ματς. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ισλανδός και έκανε το 1-0.

Για τις περισσότερες ομάδες θα ήταν δύσκολο να γυρίσουν το παιχνίδι υπό αυτές τις συνθήκες. Ο Ιωνικός κλήθηκε να παίξει για 90 λεπτά με παίκτη λιγότερο και το γήπεδο κατηφόρισε. Ο Δημήτρης Σπανός έκανε εσωτερικές αλλαγές, πέρασε στο ματς νωρίς και τον Κάνιας, αλλά δεν ήταν απλό να κλείσει σωστά τους χώρους και ταυτόχρονα να γίνει απειλητικός.

Ο Ατρόμητος βρήκε διαδρόμους και έβγαλε φάσεις με Ροτάριου και Κιάρτανσον. Στο 32′ ο δεύτερος είχε πολύ μεγάλη ευκαιρία, αλλά νικήθηκε από τον Χουτεσιώτη, ο οποίος έκανε και μία πολύ μεγάλη επέμβαση στις καθυστερήσεις στον Ρομπάιγ. Μία φάση με τον Μύγα είχαν οι φιλοξενούμενοι λίγο νωρίτερα.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Ατρόμητος συνέχισε να έχει το πάνω χέρι. Μπήκε δυνατά για να τελειώσει το ματς και το κατάφερε στο 59′ με τον Ροτάριου μετά από εξαιρετική ενέργεια του Ντε Μποκ.

Από εκεί και πέρα, το παιχνίδι ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα. Ο Ατρόμητος έβγαλε το πόδι από το γκάζι, ο Ιωνικός δεν μπορούσε να γίνει απειλητικός και έτσι το 2-0 έμεινε έως το φινάλε.

Ατρόμητος – Ιωνικός 2-0

Σκόρερ: 4′ πέν. Κιάρτανσον, 59′ Ροτάριου

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Κρις Κόουλμαν): Μάριτς, Ντε Μποκ, Κεσχρίντα, Χατζηϊσαίας, Στρούγγης, Γκονζάλες, Φριντζόνσον (79΄ Οικονομίδης), Έρλινγκμαρκ, Ροτάριου (79΄ Κλωναρίδης), Κιάρτανσον (74΄ Τζαβίδας), Ρομπάιγ (85΄ Τζοβάρας).

ΙΩΝΙΚΟΣ (Δημήτρης Σπανός): Χουτεσιώτης, Σόουζα, Τσίμπσαχ, Βαλεριάνος, Μύγας (79΄ Ελευθεριάδης), Τσιγκρίνσκι, Ρομαό, Λοβέρα (29΄ Κάνιας), Σάκιτς, Άοσμαν (55΄ Φαντιγκά), Μάντζης.